Prawdziwa historia poszukiwań czołowych liderów sycylijskiej mafii
„Polowanie na mafię” autorstwa Alfonso Sabelli, jest książką ukazującą prawdziwą historię poszukiwań czołowych liderów sycylijskiej mafii w latach 90. ubiegłego wieku. Autor książki, urodzony w Palermo, od najmłodszych lat obcował z tym zjawiskiem, które na Sycylii oraz w południowych Włoszech, nie jest jedynie patologią, ale czymś znacznie szerszym – wyrasta z określonego kontekstu kulturowego. To zaskakujące, ale najbardziej skutecznymi w walce z „ośmiornicą” okazali się sami… Sycylijczycy! Sędziowie Falcone i Borsellino, prokurator Rocco Chinnici urodzili się i dorastali w tej części Włoch. Często sąsiadowali w młodym wieku z ludźmi, którzy znaleźli się później po „drugiej stronie”. Może umiejętność zgłębienia sycylijskiej mentalności, specyficznej „mowy ciała”, niedopowiedzeń, a nawet znajomość mimiki; spowodowały, że jak nikt inny byli tak skuteczni w walce z mafią?…
Książka Sabelli to opowieść o pościgu za ukrywającymi się – w niektórych przypadkach długimi latami! - przywódcami mafii oraz stosowanych przez nich technikach kamuflażu i zacierania za sobą tropów. Eks – prokurator zdradza także tajniki policyjnej „kuchni” oraz technologię stosowaną wówczas przez służby państwa włoskiego. Fascynujące są także opisy nieszablonowych pomysłów i rozwiązań, które doprowadziły do schwytania wielu przestępców. Porażają natomiast opisy najbardziej okrutnych zbrodni mafii, jak choćby zamordowanie Giuseppe Di Matteo syna bossa „Cosa Nostry”, którego po dwóch latach od porwania i uwięzienia, zamordowano a jego zwłoki… rozpuszczono w kwasie solnym!
Nurtującym staje się pytanie dlaczego mafia sycylijska jest tak żywotna i odradza się, niczym mityczny Feniks z popiołów?… Decydują o tym uwarunkowania społeczne i wpływ „Cosa Nostry” na życie gospodarcze i codzienne życie wielu mieszkańców wyspy. A najlepiej wyraził to w książce aresztowany przez Sabellę, jeden z największych szefów mafii Pietro Aglieri, odrzucając propozycję dołączenia do „świadków koronnych”: „(…) Niech Pan pomyśli. Gdy przychodzicie do naszych szkół – użył właśnie tego określenia – naszych szkół – mówić o prawie, o sprawiedliwości, o poszanowaniu reguł, o życiu w społeczeństwie, nasze dzieci was słuchają i naśladują. Może wracają do domu i przekazują rodzicom piękne słowa, które usłyszały. Ale gdy te dzieciaki stają się pełnoletnie i szukają pracy, domu czy wsparcia finansowego, do kogo się zwracają? Do was czy do nas? Prokuratorze, przychodzą do nas. Tylko do nas. Jest pan Sycylijczykiem, więc dobrze pan wie, że właśnie tak jest (…)”.
Robert Radzik
Dział Strategii Rozwoju i Promocji
Autor: Alfonso Sabella
Tytuł: Polowanie na mafię
Wydawnictwo: Replika, 2021r.
Książkę można wypożyczyć tutaj: www.bpmokotow.waw.pl/...