Wprowadzenie
System Biblioteczny MATEUSZ, który u nas funkcjonuje, niesie ze sobą wiele możliwości. Chcemy przybliżyć Państwu niektóre z nich.
Twoje konto biblioteczne
Po wybraniu tej zakładki możliwe jest zalogowanie się do systemu. Z karty czytelniczej należy przepisać jej NUMER i PIN (proszę pamiętać o skasowaniu słów "NR" i "PIN" !) , a wówczas na ekranie wyświetlona zostanie strona z informacjami o stanie konta.
Karta biblioteczne online
Do zidentyfikowania czytelników przy wypożyczaniu używamy plastikowej karty bibliotecznej z kodem kreskowym (paskowym) lub bezdotykowej karty z interfejsem Mifare (w tym przede wszystkim Warszawskiej Karty Miejskiej, e-legitymacji szkolnej lub e-legitymacji studenckiej).
Można także legitymować się kartą z kodem 2D w postaci obrazka (aplikacji) na ekranie telefonu (tabletu) zawierającego wygenerowany kod QR.
Ten właśnie kod będzie sczytywany przez pracownika biblioteki przy wypożyczaniu pozycji. Wszelkie operacje będą powiązane z kontem bibliotecznym czytelnika. Kody QR nie należy udostępniać osobom postronnym. Tak, jak w wypadku utraty karty plastikowej grozi to przejęciem konta, więc wymaga to natychmiastowego powiadomienia Biblioteki w celu zablokowania konta czytelnika
Ważne! Wygenerowaną Kartę należy zapisać w telefonie lub zrobić wyraźne zdjęcie!
Pracownik Biblioteki przy pierwszym użyciu takiej karty poprosi w celu weryfikacji o 4 cyfrowy kod zabezpieczający. Nie ma możliwości jego zmiany, więc prosimy o jego zapisanie. Startowy kod jest wygenerowany losowo, prosimy o jego zmianę.
Prolongata
Przesunięcie terminu zwrotu jest możliwe jeżeli termin zwrotu jeszcze nie upłynął i na pozycję nie ma rezerwacji. Jeżeli są zachowane te warunki to przypadku pozycji książkowych wypożyczanych na 30 dni możliwe jest wielokrotne prolongowanie. Druga i kolejna prolongata włącza się na 15 dni przed terminem zwrotu.
Rezerwacja pozycji
Jeżeli egzemplarz poszukiwanej pozycji został wypożyczony, wtedy możemy dokonać rezerwacji. Po zalogowaniu na konto biblioteczne w katalogu szukamy internesującej nas pozycji i naciskamy klawisz WIĘCEJ a nastepnie REZERWUJ. W kolejnym kroku wybieramy ile czasu rezerwacja ma pozostać aktywna (po jego przekroczeniu automatycznie jest ona kasowana).
Sygnalizacja dostępności zarezerwowanych pozycji
Kolor wiersza tabeli REZERWACJE oznacza:
różowy - jesteśmy na dalszym miejscu kolejki oczekujących
żółty - jesteśmy na pierwszym miejscu kolejki, pozycja jeszcze nie została zwrócona
zielony - zarezerwowana pozycja jest do odbioru
Edycja rezerwacji
Istnieje możliwość przedłużenia czasu rezerwacji książki.
W tym celu należy nacisnąć klawisz PRZEDŁUŻ - rezerwacja zostanie przesunięta o 30 dni.
Jeżeli rezygnujemy z rezerwacji, wciskamy klawisz USUŃ.
eBooki - odbiór rezerwacji
Informację o możliwości wypożyczenia eBooka , na którego zrobiłeś rezerwację, otrzymasz tak samo jak w przypadku książki tradycyjnej - smsem lub mailem. Czas na jego wypożyczenie również znajdzie się w powiadomieniu. Link do pobrania pojawi się w zakładce REZERWACJE (po uprzednim zalogowaniu się na konto) w katalogu on-line biblioteki.
Schowki
W przypadku jeżeli kolejka osiągnęła max. długość i nie możemy dokonać rezerwacji lub chcemy z innych powodów "zapamiętać" daną pozycję istnieje możliwość odłożenia jej do schowka.
Pozycja "ląduje" w tzw. schowku ogólnym z którego możemy ją przenieść (przekopiować) do schowka właściwego. Możemy np. łatwo stworzyć właśną listę polecanych pozycji.
Lista ta jest widoczna dla innych czytelników poprzez zestawienie SCHOWKI CZYTELNIKÓW.
Historia wypożyczeń, rezerwacji
Po zalogowaniu się na swoje konto możemy przejrzeć historię wcześniej wypożyczanych, rezerwowanych pozycji.
Inne
Służy do personalizacji naszych ustawień. Z tego poziomu możemy wybrać dla siebie awatar, który od tej chwili będzie nas prezentował w zestawieniach - podobnie jest z podpisem (zastąpi on numer karty, który domyślnie się wyświetla).