Zamknięte drzwi. Informacja o przedłużeniu zamknięcia bibliotek do 24 kwietnia.

Szanowni Państwo,

przedłużamy zamknięcie bibliotek do 24 kwietnia. Przewidywany termin otwarcia to 26 kwietnia, oczywiście w reżimie sanitarnym.

Maszyna do pisania. Plakat zachęcający do wzięcia udziału w warsztatach scenariuszowych.

Cykl warsztatów dla młodzieży w wieku 14-17 lat.

Duży, czarny napis Boobook, na dole mniejszy napis Sąsiedzka wspólnota książek Mokotów

Mokotów ma nową inicjatywę, która powinna zainteresować każdego, kto czyta książki.

Stara mapa ze współrzędnymi, przedstawiająca tajemniczą wyspę według Juliusza Verne'a.

Lektura ponadczasowa.

Na górze tekst: „17 kwietnia, godz. 10.30 Warsztaty twórcze dla młodzieży z autorkami książki Toro”. W środku ramka, a w niej autorki, bawiące się balonami. W tle na górze i po bokach motywy roślinne.

Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI zaprasza na warsztaty twórcze online z autorkami książki „Toro”. O poszukiwaniu własnej tożsamości, alienacji, wyszczerbionej rzeczywistości „obcego”, grze pozorów i tolerancji opowiedzą Karolina Grabarczyk i Nika Jaworowska-Duchlińska.

Kobieca ręka trzymająca płytkę Arduino - mikroprocesor. W tle widać opakowanie od zestawu Arduino Starter KIT.

Zastanawialiście się kiedyś nad działaniem fotokomórki, albo syreny alarmowej? A może chcecie w przyszłości stworzyć swój własny projekt elektroniczny?

Okładka książki, na jasnozielonym tle widok obróconych budynków Nowego Jorku, dużymi czerwonymi literami Sylvia Plath, mniejszą czarną czcionką "Szklany klosz".

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 104 zaprasza na DKK – Dyskusyjny Klub Książki.

Okładka książki Piotra Wojciechowskiego "Obraz napowietrzny".

Drugi wywiad zrealizowany w ramach BiblioRadia. Piotr Wojciechowski - prozaik, poeta, reżyser filmowy.

Dwoje dzieci, chłopiec i dziewczynka malują na płótnie napis: "Historia malarstwa polskiego"

Interesujesz się malarstwem, chętnie odwiedzasz galerie i muzea, myślisz o tym, żeby zostać artystą? Zapraszamy na wykłady z historii malarstwa polskiego.

Żołnierze siedzący na ziemi, jeńcy z Westerplatte, pilnowani przez żołnierzy niemieckich z karabinami.

„Westerplatte” Jacka Komudy to jedna z najlepszych powieści historycznych ostatnich lat.

Mężczyźni w mundurach wynoszą z masowego grobu ciała pomordowanych ofiar.

Recenzja książki Tadeusza A. Kisielewskiego w rocznicę zbrodni katyńskiej

Za stołem siedzi kobieta, dyrektor Biblioteki Publicznej na Mokotowie. W ramionach trzyma królika. Biuro udekorowane jest świątecznymi ozdobami.

Dyrektor Grażyna Dubrawska-Zgoła i króliczka Happy składają życzenia.

Jarmark wielkanocny z końca dziewiętnastego wieku. Kobiety w długich sukniach oglądają stragany, na których piętrzą się ciasta i kiełbasy. Na pierwszym planie ksiądz dobrodziej i oddająca mu cześć kobieta z synem.

„Ziemia. Tygodnik Krajoznawczy Ilustrowany” 1910, 2 kwietnia, nr 14

ZWYCZAJE WIELKANOCNE

Okładka książki Piotra Wojciechowskiego "Kamienne Pszczoły

Pierwszy wywiad zrealizowany w ramach BiblioRadia. Piotr Wojciechowski - prozaik, poeta, reżyser filmowy.

Zdjęcie okładki książki.

Tytus, Romek i A’Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę - recenzja


BiblioRadio przedstawia.

Do usłyszenia wkrótce! Mamy nadzieję, że będziecie nam towarzyszyć w tej pięknej, radiowej przygodzie!

Budynek plebanii kościoła św. Katarzy

„Ziemia. Tygodnik Krajoznawczy Ilustrowany” 1931, 1-15 lipca, nr 13-14

poety, prozaika i biskupa. Patrona jednej z ulic na Górnym Mokotowie.

Sowiecki pomnik przedstawiający mężczyznę w czapce z czerwoną gwiazdą. Jego koszula jest rozpięta i powiewa niczym chorągiew. Osoba, którą przedstawia pomnik jest w trakcie szarży – biegnie przed siebie z wojowniczym wyrazem twarzy. Jego ręce są bardzo długie i układają się w szeroką literę V. Jego prawa ręka jest uniesiona ku górze i skierowana do tyłu, w lewej trzyma ciężki do jednoznacznej identyfikacji przedmiot, ze względu na zły stan pomnika. Może być to flaga. W tle widać błękitne niebo oraz czubki koron drzew.

Stalin mawiał o nim, że „jest radzieckim Himmlerem”.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przygotowaliśmy dla Państwa film z Wiesławem Budzyńskim - pisarzem i biografem poety. Serdecznie zachęcamy do oglądania czwartej części!

Rynsztunek średniowiecznego wojownika spoczywający na kolczudze. Widzimy hełm ze szpicem na czubku, okrągłym kształcie i charakterystyczną osłoną na nos przypominające hełmy wikingów. Na lewo od hełmu znajduje się wyprawione futro zwierzęcia, po prawej stronie miecz w pochwie z pasem.

Książka Templariusze na wojnie 1120-1312: bitwy i kampanie w Ziemi Świętej, Europie Wschodniej i na Półwyspie Iberyjskim przedstawia historię chyba najsłynniejszego zakonu rycerskiego średniowiecza oraz panoramę epoki krucjat.

Logo BiblioRadio Mokotów

Nasz nowy pomysł - co Wy na to?

Powieść w listach, a jeszcze napisana przez duet autorski? To dobrze nie wróży.

Artykuł poniższy jest przedrukiem z 48 numeru "Tygodnika Ilustrowanego" z dnia 29 listopada 1890 roku. W tekście dokonano skrótów i pewnych korekt ortograficznych, w nawiasach kwadratowych podajemy znaczenia niektórych archaizmów.

Na obrazie potyczka żuawów śmierci w czasie powstania styczniowego, Zdomeny publicznej

Żuawi – nazywani także Żuawami Śmierci - to oddział powstańczy sformowany w lutym 1863 roku przez Franciszka Rochebrune'a

Na zdjęciu znajdują się trzy pluszowe zabawki przedstawiające kolejno: Tytusa, Profesora T’Alenta i A’Tomka. Tytus ubrany jest w czerwoną koszulkę z białą literą T. Profesor T’Alent ma na sobie okulary oraz biały kitel naukowca. Włosy profesora są zielone i mocno zmierzwione. Widoczny jest też jego szeroki uśmiech. A’Tomek ubrany jest w zieloną koszulkę z białą literą A. Na nosie ma okulary. Również szeroko się uśmiecha. Wszystkie pluszanki trzymają się za ręce. W tle znajduje się kolekcja najróżniejszych książek.

Komiksy o Tytusie, Romku i A’Tomku poznałam w podstawówce...

Myślę, że „Małe życie” Hanyi Yanagihary pozostaje czytadłem, cokolwiek znajduje się na okładce książki, a wydawca umieścił tam hasło: „Najgłośniejsza amerykańska powieść roku”. Wybitnym, uwodzącym, ale czytadłem.

Z czego się bierze dzisiejsza popularność biografii? Chyba z połączenia dwu potrzeb, które, co tu kryć, drzemią w każdym czytelniku.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przygotowaliśmy dla Państwa film z Wiesławem Budzyńskim - pisarzem i biografem poety. Serdecznie zachęcamy do oglądania trzeciej części!

Na iluistracji: z lewej Wiesław Budzyński,  po prawej autograf Krzysztofa Kamila Badczyńskiego z rękopismiennego tomiku wierszy

Z okazji setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przygotowaliśmy dla Państwa film z Wiesławem Budzyńskim - pisarzem i biografem poety. Druga część!