Weźcie książkę Korczaka i pójdźcie na spacer jego śladami. Podpowiadamy, gdzie robić zdjęcia i jak wygrać nagrody.
Jeszcze zdążycie – trzeci majowy weekend to już niemal ostatni moment, by zrobić dwa zdjęcia z książką Janusza Korczaka i przesłać je na konkurs fotograficzny „Z książką Korczaka jest mi do twarzy”, którego organizatorem jest Mokotowska Biblioteka. Na zgłoszenia czekamy do północy 20 maja. To dobra okazja, by poznać Warszawę, podążając śladami autora książek dla dzieci i młodzieży, twórcy nowoczesnej pedagogiki, społecznika, prekursora praw dziecka – Janusza Korczaka (a właściwie Henryka Goldszmita). Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla was listę wybranych miejsc związanych z Korczakiem, które możesz odwiedzić w ten weekend, by zrobić zdjęcia.
Na czym polega konkurs z książką Korczaka?
Krótko przypomnijmy, o co chodzi w konkursie „Z książką Korczaka jest mi do twarzy”. Polega on na wykonaniu w przestrzeni miejskiej dwóch zdjęć z książką autorstwa Janusza Korczaka.
- Pierwsze zdjęcie ma przedstawiać książkę w miejscu związanym z życiem i działalnością Janusza Korczaka.
- Na drugim zdjęciu również powinna znaleźć się książka Janusza Korczaka, ale już w dowolnym miejscu w Warszawie, które jest ważne dla uczestnika konkursu. Do drugiego zdjęcia należy dołączyć krótki komentarz (1-2 zdania), zaczynający się od słów: „To moje ulubione miejsce, ponieważ…”.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 3-8 szkoły podstawowej oraz uczniów szkół średnich. Pełny regulamin konkursu oraz jego skrócone zasady znajdziesz na naszych stronach.
16 miejsc Janusza Korczaka w Warszawie
Zachęcamy do odwiedzenia – i sfotografowania – miejsc związanych z Januszem Korczakiem. Warszawa była jego rodzinnym miastem, które ukochał.
- Miejsce 1: Ulica Bielańska 18 (niedaleko ul. Długiej)
To miejsce narodzin Korczaka, budynek niestety się nie zachował.
- Miejsce 2: Ogród Saski
Jako dziecko Korczak często bywał w tym parku.
- Miejsce 3: Gimnazjum na Pradze
Korczak był uczniem Gimnazjum Praskiego przy ul. Brukowej 16 – dziś tradycję tej szkoły kontynuuje LO Władysława IV (róg ul. Sierakowskiego i Okrzei).
- Miejsce 4: Plac Krasińskich
Rodzina Goldszmitów przez pewien czas mieszkała przy Placu Krasińskich, a w latach 30. Korczak był biegłym w sądzie, który znajdował się w tym miejscu.
- Miejsce 5: Uniwersytet Warszawski
Korczak studiował medycynę na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim (dzisiaj po prostu Uniwersytet Warszawski) przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
- Miejsce 6: Szpital dla Dzieci im. Bersonów i Baumanów
W budynku, który stoi do dziś, przy ul. Śliskiej 51 (będzie się w nim mieścić Muzeum Getta Warszawskiego) mieścił się pierwszy w Warszawie żydowski szpital dla dzieci – to tam Korczak pracował jako lekarz.
- Miejsce 7: Warszawskie Towarzystwo Higieniczne
W stojącym do dziś budynku przy ul. Karowej 31 mieściło się stowarzyszenie zajmujące się krzewienie higieny, do którego należał Korczak.
- Miejsce 8: Dom Sierot
Dziś adres budynku to Jaktorowska 6, przed wojną była to Krochmalna 92. Podobnie jak wtedy, gdy mieścił się tutaj Dom Sierot dla dzieci żydowskich, prowadzony przez Korczaka, budynek wciąż służy osieroconym dzieciom – dziś działa tu Dom Dziecka nr 2 im. Janusza Korczaka.
- Miejsce 9: Nasz Dom
Przy al. Zjednoczenia 34 stoi budynek, w którym od 1928 roku działał Nasz Dom dla polskich dzieci, prowadzony według zasad wychowawczych stworzonych przez Korczaka w Domu Sierot. Dziś w budynku mieści się Dom Dziecka nr 1.
- Miejsce 10: Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza
Przy ul. Mazowieckiej 12 (budynek się nie zachował, ale na współczesnym budynku jest tablica pamiątkowa) mieściło się znane wydawnictwo prowadzone małżeństwo Mortkowiczów, w którym Korczak wydał większość swoich książek.
- Miejsce 11: Polskie Radio
Budynek, w którym mieściło się w okresie międzywojennym Polskie Radio, dziś już nie istnieje, ale stał pod adresem Zielna 35 – to miejsce w Parku Świętokrzyskim przy Pałacu Kultury na wysokości ul. Zielnej. Stamtąd właśnie Korczak nadawał swoje audycje zwane Gadaninkami.
- Miejsce 12: Główna Biblioteka Judaistyczna
Budynek przy ul. Tłomackie 3/5 przetrwał wojnę – dziś siedzibę ma w nim Żydowski Instytut Historyczny i. Emanuela Ringelbluma. W gmachu, w którym mieściła się wcześnie Główna Biblioteka Judaistyczna oraz Instytut Nauk Judaistycznych, Korczak wygłaszał odczyty na temat swoich podróży do Palestyny.
- Miejsce 13: Pawiak
W więzieniu na Pawiaku, przy ul. Dzielnej 24/26, Korczak przebywał przez kilka tygodniu po aresztowaniu przez Niemców w 1940 roku.
- Miejsce 14: Ostatnia siedziba Domu Sierot
W miejscu, gdzie stoi dziś Pałac Kultury, a siedzibę ma Teatr Lalka, stał rozebrany po wojnie budynek pod adresem Sienna 16/Śliska 9. Był to ostatni adres, gdzie mieścił się Dom Sierot. Stąd w 1942 roku Korczaka wraz ze swoimi wychowankami i personelem wyruszyli do Treblinki.
- Miejsce 15: Umschlagplatz
Przy ul. Stawki 4/6 między budynkami istniała przed wojną rampa kolejowa, skąd podczas tzw. wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta latem 1942 roku Niemcy wywozili warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince. Właśnie stąd wywieziono Korczaka wraz z podopiecznym na śmierć.
- Miejsce 16: Cmentarz Żydowski
Na cmentarzu przy ul. Okopowej 49/51 stoi pomnik, który jest symboliczną mogiłą Janusza Korczaka. Niedaleko jest też miejsce pamięci dzieci żydowskich.
Przypominamy, że termin przesyłania prac na konkurs mija 20 maja 2025 r. o godz. 23:59 (decyduje data i godzina wysłania e-maila). Prace wraz z formularzem zgłoszenia należy przesłać na adres e-mail organizatora konkursu: