Niektórych wątpliwości dotyczących zbrodni katyńskiej wciąż nie wyjaśniono. Czego nie wiemy? Wyjaśnia historyk.
Już 13 kwietnia (w tym roku jest to niedziela) obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji zapraszamy na prelekcję na temat zbrodni NKWD dokonanej wiosną 1940 roku na polskich jeńcach wojennych. Choć wydaje się, że na ten temat wiemy już wszystko, to białe plamy w tej historii wciąż istnieją… Kto jako pierwszy odkrył ponurą tajemnicę „zaginięcia” polskich jeńców? Czy istniał związek między zbrodnią katyńską i śmiercią generała Sikorskiego? O tajemniczych zabójstwach osób znających prawdę i rewelacjach z amerykańskich archiwów, a także innych zagadkach i wątpliwościach dotyczących wydarzeń z wiosny 1940 roku opowie Robert Radzik, historyk i bibliofil.
Zbrodnia katyńska 1940 roku. Co się wydarzyło?
Wiosną 1940 roku, na rozkaz najwyższych władz Związku Radzieckiego, sowiecka tajna policja NKWD dokonała masowych egzekucji około 22 tysięcy polskich obywateli. Ofiarami byli oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy państwowi, intelektualiści, prawnicy, lekarze, nauczyciele oraz przedstawiciele innych elit II Rzeczypospolitej, którzy po agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku dostali się do sowieckiej niewoli.
Egzekucje przeprowadzono w ścisłej tajemnicy. Największa grupa ofiar została zamordowana w Lesie Katyńskim pod Smoleńskiem, gdzie odkryto masowe groby około 4400 polskich oficerów. Inne miejsca kaźni to Miednoje koło Tweru (około 6300 ofiar), Piatichatki na przedmieściach Charkowa (około 3700 ofiar) oraz najpewniej inne, dotychczas nie w pełni zidentyfikowane lokalizacje na terenie dzisiejszej Białorusi i Ukrainy. Zamordowanych strzałami w tył głowy chowano w masowych dołach.
Władze sowieckie przez dziesięciolecia zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię, oskarżając o nią nazistowskie Niemcy. Prawda o zbrodni katyńskiej zaczęła wychodzić na jaw dopiero pod koniec lat 80. XX wieku, a oficjalne przyznanie przez Rosję do odpowiedzialności za tę zbrodnię nastąpiło w 1990 roku.
Co, gdzie, kiedy?
Prelekcja Roberta Radzika „Katyń. Znaki zapytania”
- Czytelnia Naukowa nr XXI, ul. Bukietowa 4a
- 11 kwietnia (piątek), godz. 18:00