Jeśli akurat nie wiecie, co czytać, posłuchajcie rekomendacji naszej bibliotekarki. Książki poleca Dorota z Czytelni Naukowej nr XXI.
Specjalnie dla was co jakiś czas prosimy naszych bibliotekarzy i bibliotekarki o polecajki. Bo kto, jeśli nie oni, wyłowią z rynku najciekawsze pozycje! Tym razem Dorota, którą spotkacie w czytelni przy Bukietowej 4a, opowiedziała nam o książkach, które ją wciągnęły, zaintrygowały, zainspirowały. Krótko mówiąc: spodobały się tak, że z czystym sumieniem można je polecić.
- Antoine Senanque, Krzyże z popiołu, przekł. Monika Szewc-Osiecka, wyd. Znak Horyzont
Francja, XIV wiek i intrygi na każdym kroku. Czego chcieć więcej od dobrej powieści historycznej? Autor zabiera nas w podróż przez wspomnienia starego przeora klasztoru dominikanów, który planuje spisać swą opowieść. Niby oczywiste, ale dlaczego wybiera do tego celu młodego mnicha, zamiast zrobić to sam? I dlaczego zależy mu tak bardzo na tym, by manuskrypt został spisany na welinie? A do tego za mnichem i jego przyjaciółmi kryje się potężny wróg – inkwizytor. Strona po stronie poznajemy historię oblężonej Kaffy, franciszkańskich intryg, polowania na heretyków, niemieckich beginaży i toczącej Europę plagi. Laureat Polskiej Nagrody Goncourtów 2023.
- Piotr Oczko, Suknia i sztalugi. Historie dawnych malarek, wyd. Znak
Zbiór przepięknie ilustrowanych, pełnych szczegółów portretów malarek, które mierzyły się z odrzuceniem, przemocą i mizoginią. Ich dzieła, często zapomniane lub przypisywane mężczyznom, możemy podziwiać także dzisiaj, ale czy znamy ich historie? Autor w przystępny sposób przybliża nam sylwetki kobiet, opowiadając o czynnikach, które wpłynęły na ich twórczość: zależności kulturowe, religijne, środowiskowe. Uczy, jak czytać dawne malarstwo, i udowadnia, że oświetla ono również nasze życie.
- Mary Beard, Cesarz Rzymu, przekł. Tomasz Chwałek, wyd. Rebis
Książka zgłębia fakty i mity o sprawujących władzę, ale nie tylko – dzięki niemu przyglądamy się drugiej stronie, czyli rządzonym. Poznajemy mnóstwo postaci: niewolników, kupców, arystokratów czy lekarzy, bez których system nie mógłby funkcjonować. Autorka porusza kwestie władzy, korupcji, dworskich intryg, ale też przybliża szczegóły dotyczące życia codziennego cesarzy. Bada, skąd brały się historie przypisujące im szaleństwo, jak w rzeczywistości zarządzano imperium, a także obawy Rzymian, że władza cesarzy zbudowana jest na fundamencie oszustwa i podstępu.
- Łukasz Orbitowski, Wróg, wyd. Świat Książki
Powieść przewrotna i napisana tak, że trudno się od niej oderwać. Orbitowski zderza okrutny i olśniewający świat starożytnego Rzymu z atmosferą Polski tuż przed przystąpieniem do Unii Europejskiej. Z jednej strony duchota i przepych uczt, zapach kadzideł i krwi na arenach, a z drugiej współczesny Kraków, życie pełne ekscytacji i niepewności, nadzieja na rozwój i obawa przed zmianami. Znakomita prezentacja Nerona, który niebezpośrednio opowiada o życiu w starożytnym Rzymie, a przede wszystkim daje się poznać jako zwykły, uwikłany w namiętności człowiek.
To od której pozycji zaczynacie lekturę? My startujemy od Orbitowskiego.