Przystępny poradnik, książka historyczna i wspaniale wydany album z rycinami... Czytelnia Naukowa nr IV zaprasza!
W Czytelni Naukowej nr IV przy ul. Wiktorskiej 10 można spotkać Roberta Radzika, historyka i bibliofila. Specjalnie dla naszych czytelników poleca książki, które znajdują się w zasobach czytelni. Jak zwykle jest coś z historii, ale na liście znalazł się też tytuł, który opowiada o palącym problemie, który dotyka nas, współczesnych.
Ze statystyk wynika, że co piąty mieszkaniec krajów zachodnich jest dotknięty tą chorobą. Również w naszym kraju depresji ulega coraz więcej osób i to w różnych przedziałach wiekowych, włącznie z nastolatkami. Co powoduje depresję, jak odróżnić tę chorobę od zwykłego zmęczenia lub smutku i jak jej przeciwdziałać? Czy depresja jest współczesną chorobą cywilizacyjną? Na te i inne pytania odpowiada Jonathan Rottenberg w książce „Depresja. Wszystko, co warto wiedzieć”. Napisana w przystępny sposób dla czytelnika, powinna być lekturą obowiązkową dla każdego zmagającego się z tą chorobą oraz jego rodziny. Naprawdę warto po nią sięgnąć!
Regine Pernoud była jedną z najwybitniejszych historyczek-mediewistek XX stulecia, biografką m.in. królowej Eleonory Akwitańskiej („Alienor z Akwitanii”), słynnego Ryszarda Lwie Serce, Heloizy i Abelarda. Była także autorką historii legendarnego Zakonu Templariuszy i opisywała życie kobiet w średniowieczu. Dziesiątki lat żmudnej i wnikliwej pracy naukowej poświęconej epoce Średniowiecza, spowodowały, że, jak mało kto z cechu historyków, poznała kulturę, duchowość i mentalność ludzi żyjących w tamtej bardzo długiej epoce historycznej. Była zdecydowaną przeciwniczką „czarnej legendy Średniowiecza”, która od wieku Oświecenia po dziś dzień funkcjonuje w umyśle przeciętnego człowieka jako okres zacofania i ciemnoty umysłowej. Pernoud przez większość życia polemizowała z tym szkodliwym stereotypem. Wszystkim czytelnikom zainteresowanym poznaniem prawdziwej historii kultury i społeczeństwa wieków średnich szczerze polecam „Blask Średniowiecza” zmarłej w 1998 roku wybitnej uczonej.
I na koniec coś rodzimego. Pod koniec ubiegłego roku ukazał się wspaniale wydany album „Historyczne widoki dawnej Rzeczypospolitej Polskiej” Napoleona Ordy. Na wstępie pragnę poinformować, że jest to niewielka część szkiców, rysunków i akwareli wykonanych przez Ordę. Całość jego dorobku przedstawiającego zabytki Rzeczypospolitej przedrozbiorowej obejmowała ponad 1000 rysunków i szkiców wykonanych w latach 1872-1880. Artystą kierował patriotyzm i świadomość utrwalenia dziedzictwa dawnej Polski. Całość wojaży sam finansował i w efekcie powstał bezcenny zbiór pamiątek, ukazujących zabytki architektury. Znacząca część tych budynków nie dotrwała do dzisiejszych czasów: dwudziestowieczne „burze dziejowe” zrobiły swoje. Zachęcam każdego, kogo pasjonują Kresy dawnej Rzeczypospolitej, aby przynajmniej przejrzał te piękne szkice i rysunki. Być może w niejednym wywołają one chwilę zadumy połączonej z nutą nostalgii...