Czytelnia Naukowa nr IV przy ulicy Wiktorskiej poleca nowe tytuły. Nie tylko dla miłośników historii!
W naszych bibliotekach i czytelniach nie ma nudy – bo wciąż uzupełniamy nasze zbiory. Do czytelni na Wiktorskiej wciąż trafiają nowe lektury. Każda jest ciekawa i warta przeczytania, ale na niektóre warto zwrócić szczególną uwagę. Oto pięć książek, które poleca Robert Radzik, historyk i bibliofil.
2 książki historyczno-podróżnicze
Nie tylko osobom zafascynowanym historią, ale także miłośnikom podróży do egzotycznych miejsc proponujemy lekturę książki autorstwa Bettany Hughes, uznanej historyczki i reporterki, specjalizującej się w dziejach starożytności i średniowiecza. Jej najnowsze dzieło „Stambuł. Opowieść o trzech miastach” (wyd. Znak), jest błyskotliwie napisaną historią metropolii znajdującej się na pograniczu Europy i Azji. To lektura, którą czyta się jednym tchem; obowiązkowa dla każdego, kto wybiera się do Stambułu.
Przenieśmy się do południowych Włoch i spróbujmy zgłębić przyczyny i znaczenie ponurego zjawiska, jakim jest w tym kraju przestępczość mafijna. Pomimo coraz bardziej skutecznej walki państwa włoskiego, „cosa nostra” na Sycylii, „n’drangheta” w Kalabrii i „kamorra” w Kampanii i Neapolu są niczym mityczny feniks, odradzający się z popiołów. Dlaczego tak się dzieje i jakie są społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturowe przyczyny, które sprawiły, że mafie południowych Włoch stały się częścią życia mieszkańców tego kraju? Na te oraz inne pytania próbuje odpowiadać John Dickie w książce „Włoska mafia” (wyd. Czarna Owca), przedstawiając historię rozwoju i ekspansji przestępczych organizacji od 1946 roku aż po współczesność.
3 nowości czysto historyczne
Następne dwie lektury, na które zwracamy uwagę czytelników, dotyczą wydarzeń sprzed przeszło stu lat (z okładem) i dotyczą burzliwych wydarzeń w końcu drugiej dekady XX wieku w ówczesnej Rosji: upadku imperium Romanowych oraz narodzin Związku Sowieckiego – pierwszego w historii państwa totalitarnego.
„Biała armia” (wyd. DeReggio) autorstwa generała Antona Denikina, zawiera wspomnienia jednego z czołowych dowódców antybolszewickich podczas wojny domowej, który po definitywnej klęsce resztę życia spędził na emigracji. Głównym organizatorem i twórcą narzędzia, które zniszczyło „białych” – bolszewickiej Armii Czerwonej – był Lew Trocki.
Robert Service, brytyjski historyk, znawca dziejów Rosji i Związku Sowieckiego, wykładowca w Oksfordzie, opisał Trockiego w biograficznym dziele „Trocki. Demon czerwonego terroru” (wyd. Znak). Jest to chyba jedna z najlepszych biografii człowieka, który obok Lenina był czołowym twórcą komunistycznej utopii.
I na koniec książka opisująca ważny fragment rodzimej historii. Nakładem wydawnictwa Arcana ukazała się zapomniana praca historyczna profesora Władysława Konopczyńskiego „Pierwszy rozbiór Polski”, wszechstronna analiza wypadków, które doprowadziły do wydarzeń z 1772 roku. Profesor Konopczyński był jednym z najwybitniejszych historyków polskich XX wieku, którego dorobek naukowy był konsekwentnie zwalczany i przemilczany przez cenzurę w PRL.