To dobrze, że na Mokotowie czyta się polskich pisarzy. Najpopularniejsze są nowości, ale w pierwszej dziesiątce są też książki wydane dawniej.
Idziesz do biblioteki i nie wiesz, jaką książkę wypożyczyć? Jeśli jesteś miłośnikiem polskich pisarzy, to warto skorzystać z podpowiedzi, które niosą rankingi. Tym razem proponujemy wam 10 najpopularniejszych książek na Mokotowie, których autorami są polscy autorzy. To właśnie ich czytają mokotowianie. Może skorzystasz z podpowiedzi innych czytelników?
TOP 10 polskich pisarzy na Mokotowie
To właśnie te książki polskich autorów są najczęściej wypożyczane z bibliotek w naszej dzielnicy. Sprawdźcie, czy już je czytaliście.
Miejsce 1: Joanna Kuciel-Frydryszak, Chłopki. Opowieść o naszych babkach, wyd. Marginesy 2023
Reportaż. W tej przejmującej książce polskie wiejskie kobiety opowiadają o swoim losie i życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. To harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzą o własnym łóżku, butach, szkole i o byciu „panią”. Młodsze modlą się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielą na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.
Wypożycz książkę.
Miejsce 2: Wojciech Chmielarz, Zbędni, wyd. Marginesy 2024
Kryminał. Pewnej nocy Jan pod wpływem alkoholu śmiertelnie potrąca dziewczynę. Strach przed przyznaniem się do niezamierzonego morderstwa jest większy niż jego uczciwość. Zakopuje dziewczynę w lesie, ale dręczony wyrzutami sumienia przegląda prasę, rozpytuje i szuka. Kim była ta kobieta? I dlaczego nikt jej nie szuka?
Wypożycz książkę.
Miejsce 3: Wojciech Chmielarz, Rodzinny interes, wyd. Marginesy 2024
Kryminał. Wyspa Wolin, Międzyzdroje. Styczeń. Po sezonie nad polskim morzem pustki. Po plażach wędrują okoliczni mieszkańcy i nieliczni turyści. Wśród nich Bezimienny, który poszukuje zaginionego pięć lat temu chłopaka, ale coraz bardziej skłonny jest się poddać i zostawić sprawę. Wtedy przypadkiem poznaje niejakiego Wikta. Następnego dnia mężczyzna znika w tajemniczych okolicznościach, a Bezimienny postanawia dowiedzieć się, o co chodzi.
Wypożycz książkę.
Miejsce 4: Remigiusz Mróz, Obrona, wyd. Czwarta Strona 2024
Kryminał – seria z Chyłką. Joanna Chyłka jest w połowie 8. miesiąca ciąży, kiedy zgłasza się do niej znana milionerka, przedstawiając intratną propozycję obrony pewnego człowieka. Skazany trafił za kratki 20 lat temu za zabójstwo – sądy pierwszej i drugiej instancji nie miały wątpliwości co do jego winy. Chyłka nie widzi podstaw do wznowienia postępowania, mimo to zaczyna przeglądać akta. Odnajduje w nich coś, co sprawia, podejmuje się obrony człowieka, którego wina wydaje się niezaprzeczalna.
Wypożycz książkę.
Miejsce 5: Katarzyna Michalak, Trzy siostry. Iskra, wyd. Znak JednymSłowem 2024
Romans. Przez czternaście lat były nierozłączne. Co się wydarzyło pewnej burzowej nocy, że rozpierzchły się po świecie? Trzy siostry spotykają się ponownie na odczytaniu testamentu tragicznie zmarłej matki. Okazuje się, że cały majątek przypadnie im, o ile spełnią pewien warunek, jeśli nie spadek mężczyzna, który pojawia się znikąd.
Wypożycz książkę.
Miejsce 6: Katarzyna Michalak, Trzy siostry. Burza T.2, wyd. Znak JednymSłowem 2024
Romans. Koniecpolska, mała wieś ukryta wśród bieszczadzkich lasów, staje się sceną dramatycznych wydarzeń. Witold Sejbert, zmuszony przez bezwzględną manipulantkę, wciąga trzy siostry, Danielę, Dorotę i Dominikę, do niebezpiecznej gry. Czy nad trzema siostrami i tymi, których pokochały, znów zaświeci słońce?
Wypożycz książkę.
Miejsce 7: Katarzyna Grochola, Wyluzuj, kobieto!, wyd. Wydawnictwo Literackie 2024
Literatura obyczajowa. Uzdrawiająca powieść poczytnej autorki o dorastających dzieciach i nadopiekuńczych matkach, o dystansie, którego każdy potrzebuje nabrać. Czy chodzi o wieczne ogarnianie nieogarniętego życia rodzinnego? Czy może pępowinę, która oplata wszystkich dookoła? Czy o – narzucane nierzadko przez samą siebie – konwenanse i ograniczenia? Katarzyna Grochola zachęca do wyluzowania i śmiechu.
Wypożycz książkę.
Miejsce 8: Joanna Jax, Najlepsza przyjaciółka, wyd. Videograf SA 2024
Literatura obyczajowa. Bohaterka powieści przyjeżdża do rodzinnego miasta, by uczestniczyć w pogrzebie przyjaciółki. Mimo że ich relacje bywały trudne, łączyła je głęboka więź i do końca utrzymywały ze sobą bliski kontakt. Na miejsce, stwierdza jednak z przykrością i ogromnym zdziwieniem, że zarówno mąż przyjaciółki, jak i ich córka traktują ją jak intruza. Gdy odkrywa ponure tajemnice, zaczyna się zastanawiać, co było prawdą, a co fałszem w ich wzajemnych stosunkach. Wyłania się przed nią obraz kobiety zupełnie innej niż do tej pory sądziła.
Wypożycz książkę.
Miejsce 9: Janusz Christa, Szkoła latania, wyd. Egmont Polska 2017
Komiks. Pierwszy album z cyklu Kajko i Kokosz, najpopularniejszej serii komiksowej autorstwa Janusza Christy (1934-2008), której bohaterowie należą do grupy najlepiej rozpoznawalnych postaci polskiej popkultury. Cykl opowiada o dwóch słowiańskich wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych Zbójcerzy dowodzonych przez Hegemona oraz przeżywają całą masę zabawnych przygód.
Wypożycz książkę.
Miejsce 10: Krystyna Mirek, Każdy może zginąć, wyd. Filia 2024
Kryminał. W miejscowości, gdzie nigdy nie było morderstwa, pojawia się wyjątkowo bezlitosny zabójca, który morduje zwyczajnych ludzi bez żadnej logiki. Wszystkie tropy prowadzą donikąd. Czy każdy może zginąć? Opowieść o pozorach, których nie da się utrzymać bez zapłacenia wysokiej ceny. O tajemnicach domagających się wyjaśnienia, a także o tym, jak niekiedy mało wiemy nie tylko o życiu sąsiadów, ale przede wszystkim własnym.
Wypożycz książkę.