Starożytna Grecja w okresie wojen z Persami

 

Brytyjczyk, Conn Iggulden, jest popularnym w krajach zachodnich autorem powieści historycznych. Zasłynął serią – Imperator – poświęconą Gajuszowi Juliuszowi Cezarowi i republice rzymskiej I stulecia p.n.e. Seria została ciepło przyjęta zarówno przez czytelników, jak również przez wymagającą krytykę. Zachęcony sukcesem, tworzył kolejne książki: opisał oszałamiającą karierę i okoliczności powstania imperium mongolskiego w czasach Czyngis-Chana w pięcioksięgu pod znaczącym tytułem: Zdobywca.

W bieżącym roku na rodzimym rynku wydawniczym ukazała się najnowsza powieść Igguldena „Bramy Aten”. Otwiera ona cykl pod wspólną nazwą Ateńczyk. Poświęcona jest dziejom Aten w latach 490 – 480 p.n.e., a więc w okresie wojen z Persami. Książka rozpoczyna się barwnym przedstawieniem bitwy pod Maratonem – najważniejszym starciem w dziejach świata. Ten wielki bój, który był swoistym „być albo nie być” wolnych państw greckich, obserwujemy oczami Ksantypposa – uczestnika i zarazem głównego bohatera powieści. Nie był on bynajmniej postacią fikcyjną. Pochodził z arystokracji ateńskiej. Był mężem Agarysty. Z ich związku narodził się m.in. Perykles – najsłynniejszy ateński mąż stanu, którego polityka sprawiła, że Ateny stały się potęgą morską i handlową.

Zanim jednak do tego doszło, należało najpierw uporać się z zagrożeniem perskim. Ksantyppos, podobnie jak inni politycy ateńscy, miał świadomość, że wygrana pod Maratonem nie była ostatecznym starciem... Dlatego też postanowił umiejętnie przygotować się do militarnej konfrontacji z ówczesnym supermocarstwem, którym była Persja. Po zażartych sporach wybrano koncepcję Temistoklesa – niezwykle ambitnego polityka wywodzącego się z nizin społecznych, który swą karierę zawdzięczał talentom i żelaznej konsekwencji. Autor opisując bohaterów (Temistoklesa, Ksantypposa, Miltiadesa czy też jego syna Kimona), nie wybiela ich ani nie idealizuje. Bohaterowie Igguldena są postaciami z krwi i kości, autentycznymi i doprawdy – nic co ludzkie nie jest im obce. Popełniają świństwa i podłości, nienawidzą i pragną odwetu. Życie głównego bohatera także nie składa się z pasma sukcesów. Nie zawsze dobrze dzieje się w jego rodzinie, przegrywa rozgrywki i rywalizację polityczną, wreszcie doznaje goryczy wygnania przez współobywateli. W decydującym momencie jednak, gdy armia króla Kserksesa maszeruje i płynie na Grecję (480 rok p.n.e), potrafi się wznieść ponad urazy i poczucie osobistej krzywdy...

Dział Strategii Rozwoju i Promocji

Conn Iggulden, „Bramy Aten”, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2021.

Link do katalogu bibliotek mokotowskich:

https://www.bpmokotow.waw.pl/opac/detail.php?PozycjaOpisy=20210716144141053342