Zbliżenie na perłowy materiał z jedwabiu.

Pewna historia o miłości.

„Jedwab” włoskiego pisarza Alessandro Baricco to książka cieniutka, w takiej objętości wydaje się zazwyczaj tomiki poezji. I coś tu jest na rzeczy. Ta – jak mówi o niej autor – ani powieść, ani opowiadanie, lecz „pewna historia” napisana jest prozą, mimo to, zwłaszcza w konstrukcji, ma coś z wiersza. Są tu obrazy i frazy, które się powtarzają, jednak tylko z pozoru są takie same. Autor przetwarza je niczym frazy w utworze muzycznym. Podróż głównego bohatera (jest nim młody kupiec francuski Hervé Joncour) do egzotycznej Japonii niby za każdym razem wygląda identycznie, a jednak coś się w jej opisie zmienia. Tych wypraw było kilka, gdyż ów bohater „kupował i sprzedawał jedwabniki”.

Myliłby się ten, kto by sądził, że jest to opowieść podróżnicza albo przygodowa. Bez trudu mogłaby się taką stać, gdyby Baricco skupił się na perypetiach, jakie towarzyszyły drodze do dalekiego, tajemniczego kraju, nie zawsze spokojnego, bywało, że ogarniętego wojną, oraz pośpiesznych powrotach. A pośpiech był konieczny – zakupione jajeczka jedwabnika musiały dotrzeć do Francji, nim się wyklują z nich larwy. Jednakże „pewna historia” nie jest ani trochę awanturnicza – traktuje o miłości.

Hervé Joncour podczas pobytu w Japonii uległ fascynacji kobietą, z którą nie zamienił ani słowa, a w domu czekała nań żona, Helena, trawiona tęsknotą. Miłosna fascynacja i tęsknota – te dwa motywy spotykają się i wybrzmiewają delikatnie, w sposób nieco zagadkowy, w finale. Czy nie tak dzieje się w poezji?

Andrzej Massé
Dział Strategii i Rozwoju

 

Autor: Alessandro Baricco
Tytuł: Jedwab
Wydawnictwo: Czytelnik, Warszawa 2007

 

Książka znajduje się w katalogach biblioteki pod linkami:
https://www.bpmokotow.waw.pl/opac/detail.php?PozycjaOpisy=20091217210728089645
https://www.bpmokotow.waw.pl/opac/detail.php?PozycjaOpisy=20110324145128000223
https://www.bpmokotow.waw.pl/opac/detail.php?PozycjaOpisy=20201117163233001402