Leżąca piłka na zielonej murawie piłkarskiej.

Kazimierz Deyna pozostaje do dziś żywą legendą warszawskiej Legii i polskiego futbolu.

O KAZIMIERZU DEYNIE

Kazimierz Deyna pozostaje do dziś żywą legendą warszawskiej Legii i polskiego futbolu. W oficjalnym plebiscycie – zorganizowanym przez PZPN na najwybitniejszego polskiego piłkarza stulecia, zajął głosami kibiców pierwsze miejsce, pokonując takie indywidualności, jak Lubański, Boniek, Lato i inni. „Król środka boiska”, „lider”, „reżyser” – podobne określenia, charakteryzujące Kazimierza Deynę i jego sposób gry w piłkę nożną, moglibyśmy mnożyć.
W latach świetności naszego futbolu, w dekadzie lat 70. ubiegłego stulecia, stawiano go obok Cruyffa i Beckenbauera jako najwybitniejszego rozgrywającego na świecie. I rzeczywiście był nim. Dość może powiedzieć, że w naszej drużynie narodowej nie było i nie ma do dziś tak wybitnego reżysera gry. Ba! Niewielu było ich także w skali globalnej. W światowym futbolu po erze Kazimierza Deyny byli Michel Platini, Brazylijczyk Socrates, potem Zinedine Zidane i Andrea Pirlo, kilka lat później Andres Iniesta.
Znany dziennikarz sportowy i specjalista futbolowy Roman Kołtoń pokusił się o napisanie biografii „Kaki” – taki boiskowy pseudonim nosił Deyna. I właśnie tę książkę „Deyna, czyli obcy” chcielibyśmy polecić uwadze czytelników – nie tylko kibiców piłki nożnej, bowiem nie jest to biografia czysto piłkarska. Kołtoń pokusił się o pokazanie również człowieka: z jego wadami i ograniczeniami, niewolnego od słabości i potknięć, często nierozumianego przez otoczenie i najbliższych.
Światową karierę uniemożliwił Deynie wyjątkowy pech – urodził się za wcześnie, w kraju za żelazną kurtyną. Będąc w połowie lat 70. u szczytu kariery, nie mógł legalnie wyjechać na Zachód. Na przeszkodzie bowiem stały bzdurne peerelowskie przepisy. A starali się go pozyskać wówczas najwięksi na świecie z Bayernem Monachium i Realem Madryt na czele. Pożądany przez innych, był wygwizdywany przez część rodaków na rodzimych stadionach. Dlaczego tak się działo? – na to i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w polecanej książce.


Autor: Roman Kołtoń
Tytuł: Deyna, czyli obcy
Wydawnictwo: Zysk i s-ka, Poznań 2014


Książkę można znaleźć w księgozbiorze wypożyczalni:


Wypożyczalnia nr 95
ul. Gruszczyńskiego 12
tel. 22 843 98 31
Sygnatura: 796
Numer inw.: 63388