Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20210929192115005624 / Katalog / Szczegóły pozycji

Kazimierz Mikulski / [opracowanie - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Kazimierz Mikulski / [opracowanie: Katarzyna Jankowiak, Zofia Starikiewicz ; redakcja Wojciech Makowiecki ; tłumaczenie Marcin Turski ; ABC Gallery].
Okładka pozycji Kazimierz Mikulski

Kazimierz Mikulski

Tytuł okładkowy: "Mikulski ".




Kazimierz Mikulski malarz, ilustrator, scenograf, aktor Teatru Cricot , urodzony w 1918 roku, zmarły w 1998 roku, jest przedstawicielem polskiego malarstwa metaforycznego czy też wręcz surrealistycznego, w kontekście innych twórców awangardowych był artystą wiernym sztuce przedstawiającej, Wielu artystów z jego pokolenia miało upodobanie do abstrakcji. Od roku 1938 studiował malarstwo w Akademii Krakowskiej Po wojnie, w latach 1945-46, uczył

się aktorstwa i reżyserii w Studio Dramatycznym przy Starym Teatrze w Krakowie. Należał do kręgu Kantora. Prócz malarstwa, które było główną domeną jego twórczości, uprawiał rysunek (także ilustracyjny).Przez wiele lat współpracował również jako scenograf z krakowskim Teatrem Lalki i Maski Groteska. Występował jako aktor w teatrze Kantora: zarówno w latach okupacji, jak później - w Cricot 2. Uprawiał też poezję, jego ulubionym średkien była groteska. Przede wszystkim jednak był ważną i barwną postacią środowiska krakowskiego, znajomi nazywali go "Balzakiem", albo bardziej familijnie "Kaziem". W malarstwie Mikulski odwoływał się do "logiki" marzenia sennego, do poetyki baśni, fantazji artystycznej kreacji. Album jest katalogie z wystawy w poznańskim Arsenale 1999 roku. We wstępie Joanna Kraupe, koleżanka z lat studiów, napisała, że w jego malarstwie, które narodziło się w gęstej, okrutnej atmosferze lat wojny, widać proces wyzwalania się z ciemności. Rzeczywiście Mikulski rozjaśniał barwy swoich obrazów, stawały się coraz bardziej pogodne, radosne lekkie. W póżnych dziełach całkowicie zanurzył się w klimacie nieba i jego błękicie. Wyzwolił się z ciemnych, zamkniętych pokoi z oknami zasłoniętymi ciężkimi kotarami. W malarstwie Mikulskiego realne są tylko koty. Zwłaszcza ich oczy... pełne cierpienia, bólu istnienia. Koty to mędrcy, żyjący dłużej niż człowiek, niezależne istoty, które nigdzie się nie spiesz. Ludzie mogą się od nich uczyć. W sumie to malarstwo pełne tajemnic zarówno w formie jaki i treści.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:[opracowanie: Katarzyna Jankowiak, Zofia Starikiewicz ; redakcja Wojciech Makowiecki ; tłumaczenie Marcin Turski ; ABC Gallery].
Seria:Mistrzowie Polskiego Malarstwa Współczesnego
Hasła:Mikulski, Kazimierz (1918-1998)
Wystawy sztuki
Poznań (woj. wielkopolskie)
Katalog wystawy
Kolaż polski
Adres wydawniczy:Poznań : Art & Business Club, 1999.
Opis fizyczny:102, [2] strony : fotografie, ilustracje ; 32 cm.
Uwagi:Nazwa serii nie występuje na druku. Nazwa wzięta ze spisu tytułów które ukazały się w serii w pozycji "Jan Tchórzewski". Bibliografia na stronach 92-98. Tekst równoległy polski, angielski.
Forma gatunek:Albumy i książki artystyczne. Książki.
Dziedzina:Kultura i sztuka
Zakres czasowy:1918-1998 r.
Powstanie dzieła:1999 r.
Twórcy:Jankowiak, Katarzyna. Opracowanie

Makowiecki, Wojciech. (1944- ). Redakcja

Starikiewicz, Zofia. Opracowanie

Turski, Marcin. Tłumaczenie

Powiązane zestawienia:Malarstwo polskie – historia – 20 w.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz
Inne pozycje z serii




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: D-4121
Numer inw.: 59652
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.





Serie (cykl) Mistrzowie Polskiego Malarstwa Współczesnego należy czytać w określonej kolejności:


Kolejność czytania serii/cyklu
Kazimierz Mikulski Tom 1.9

Kazimierz Mikulski


Kazimierz Mikulski malarz, ilustrator, scenograf, aktor Teatru Cricot , urodzony w 1918 roku, zmarły w 1998 roku, jest przedstawicielem polskiego malarstwa metaforycznego czy też wręcz surrealistycznego, w kontekście innych twórców awangardowych był artystą wiernym sztuce przedstawiającej, Wielu artystów z jego pokolenia miało upodobanie [...]

Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy