Logowań: 381036
W tym dziś: 8
Zamówienia: 0
Rezerwacje: 2335
Komentarze: 172
Schowki (łącznie): 16198
Największy schowek: 2355
Korzystających z nich: 2064
KATALOG KSIĘGOZBIORU Czytelni Naukowej Nr IV
Wyświetlone zostało 500 ostatnio wprowadzonych do katalogu pozycji (nowe nabytki). Zostały one posortowane malejąco po numerze inwentarzowym. Pozycje można tylko przeglądać, nie działa w tym trybie wyszukiwanie.
Publikacja wydana w formie felietonów historyczno-obyczajowych, spisanych na 399 stronach. Zawiera około 300 biogramów oraz ponad 600 zdjęć często dotychczas niepublikowanych.
UWAGI:
Bibliografia na stronach 391-395. Oznaczenia odpowiedzialności: Andrzej Domagalski, Leszek Kwiatkowski.
Lwów w starej fotografii - opis wydawcy"Lwów w starej fotografii" to piękny i pełen nostalgii album o przedwojennym Lwowie - mieście bliskiemu sercu wielu Polaków. Na czarno-białych fotografiach odnajdujemy przedwojenne bezcenne zabytki, lwowskie ulice, Cmentarz Łyczakowski, gwar wielkomiejskiego życia - to wspaniała fotograficzna wędrówka po zawsze wiernym mieście. Album powstaje w serii książek miast Foto Retro i ma na celu przybliżenie minionych czasów i miejsc oraz utrwalenie archiwalnych materiałów fotograficznych. Książka opatrzona wstępem autorstwa Janusza Majewskiego wprowadzającym czytelnika w niezwykły klimat przedwojennego Lwowa.Janusz Majewski (ur. w 1931 we Lwowie) - reżyser, scenarzysta, profesor nadzwyczajny sztuki filmowej, wykładowca Państwowej Szkoły Filmowej w Łodzi, długoletni prezes, a od 2006 roku Honorowy Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Do najważniejszych jego filmów należą: Zaklęte rewiry, Sprawa Gorgonowej, Lekcja martwego języka, Mała matura - powstała według książki reżysera pod tym samym tytułem, serial telewizyjny Królowa Bona. Wyreżyserował także popularne komedie: C.K. Dezerterz" i Złoto dezerterów, serial Siedlisko.Jan Łoziński - z wykształcenia archeolog, popularyzator historii. Od lat zajmuje się dziejami obyczajowości, przede wszystkim okresu międzywojennego w Polsce, a także historią kuchni i fotografią archiwalną. Wraz z żoną Mają opublikował między innymi Wokół stołu i kuchni, Bale i bankiety Drugiej Rzeczpospolitej, W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne.
UWAGI:
Opis według okładki. Oznaczenia odpowiedzialności: [tekst Janusz Majewski ; wybór fotografii, podpisy i opracowanie redakcyjne Jan Łoziński].
Przedwojenny Lwów. Najpiękniejsze fotografie - opis wydawcyTę opowieść o Lwowie snuje urodzona w tym mieście pisarka, dziennikarka i tłumaczka Żanna Słoniowska. Dzięki niej poznamy legendę o smoku świętojurskim, dowiemy się, dlaczego Lwów nazywany jest miastem-statkiem, mimo że rzekę ma ukrytą pod ziemią, odkryjemy mało znane fakty o polsko-ukraińskich walkach w 1918 roku, a przede wszystkim odbędziemy nastrojowy spacer ulicami przedwojennego Lwowa.
Góry wolność i przygoda. Od trekingu do alpinizmu. - opis wydawcyNowa edycja najpopularniejszego na polskim rynku wydawniczym podręcznika górskiego, nazywanego “górską biblią". Książka ta została napisana z myślą zarówno o początkujących, jak i zaawansowanych miłośnikach turystyki pieszej i sportów górskich. Niesie całe bogactwo informacji dla wspinaczy i turystów na wszystkich poziomach zaawansowania - od nowicjusza do eksperta. Prezentuje ona połączoną wiedzę wielu ludzi gór, którzy zwiedzili większość masywów górskich świata.Książka została wzbogacona o nowy rozdział poświęcony treningowi. Kilka innych rozdziałów nieomal całkowicie zmieniono, co odzwierciedla postęp wiedzy o górach oraz wyniki badań dotyczących bezpieczeństwa wspinaczki i działania w górach. Omówiono zastosowanie nowego sprzętu, który pojawił się na rynku w ciągu ostatnich lat, a także nowe techniki pokonywania trudnego terenu. Tomasz Kliś
UWAGI:
Bibliografia na stronach 576-581. Indeks. Oznaczenia odpowiedzialności: redaktor wydania oryginalnego Ronald C. Eng ; [przekład Tomasz Kliś].
Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku - opis wydawcyKsiążka prezentuje sztukę czasów transformacji po 1989 roku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, od krajów bałtyckich po Bałkany.Autor analizuje wybrane zjawiska na scenie artystycznej, które pozwalają opisać specyfikę czasów po upadku komunizmu i związane z tym przemiany kulturowe. Wśród omawianych zagadnień znalazły się kwestie sztuki politycznej, zaangażowania artystów na rzecz odzyskiwania wolności w 1989 roku i współcześnie oraz problematyka ambiwalentnej pamięci o czasach komunizmu i odmiennych interpretacji historii. Książka podkreśla także aktualne znaczenie tak różnorodnych tendencji jak groteska, surrealizm, historie alternatywne, a także odniesienia do narodowych i europejskich kontekstów dla współczesnej sceny artystycznej. Według autora powstająca po 1989 roku sztuka podkreśla wartość regionalnych historii w kształtowaniu się współczesnej tożsamości europejskiej oraz roli, jaką w procesie tym odgrywać mogą kraje z Europy Środkowo-Wschodniej."Książka dra hab. Andrzeja Szczerskiego porusza bardzo istotny problem, który nie doczekał się całościowego opracowania ani w polskiej, ani w zagranicznej literaturze przedmiotu. Książka wypełnia więc istotną lukę w naszej wiedzy dotyczącej najnowszej sztuki polskiej oraz sztuki naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Autor umiejętnie łączy w swoim tekście problematykę ogólną ze szczegółowo zaprezentowanymi według przyjętej przez niego koncepcji przykładami dzieł i projektów artystycznych twórców wywodzących się z państw Europy Środkowo-Wschodniej. Pomaga mu w tym także doświadczenie kuratorskie - był kuratorem paru istotnych wystaw poświęconych sztuce współczesnej".- prof. dr hab. Tomasz GryglewiczDr hab. Andrzej Szczerski - historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykładał także na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem i Uniwersytecie w St Andrews. Wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA (2013-2015) i prezes Sekcji Polskiej AICA (2009-2017). Autor publikacji poświęconych sztuce XIX i XX wieku oraz sztuce współczesnej.
UWAGI:
Bibliografia strony 209-210. Indeks. Oznaczenia odpowiedzialności: Andrzej Szczerski.
Transformacja cyfrowa. Perspektywa marketingu - opis wydawcyTransformacja cyfrowa, której wyrazem jest przenikanie technologii cyfrowych przez wszystkie aspekty działania organizacji i aktywności jej reprezentantów oraz klientów, to jedno z kluczowych zjawisk opisujących współczesną rzeczywistość gospodarczą. Pozwala osiągnąć zwiększoną wydajność i sprawność działania organizacji, ale również wymusza silne skupienie się na kliencie oraz ułatwia powstawanie nowych źródeł zysku. Ogromną rolę w procesach transformacyjnych odgrywa marketing, który także - za sprawą internetu i rozwiązań cyfrowych - ulega głębokim przeobrażeniom.Książka ma na celu zidentyfikowanie całokształtu zmian jakie wywołuje technologia cyfrowa na koncepcję, instrumenty i działania marketingowe. Najnowsza wiedza teoretyczna przeplata się z licznymi przykładami z praktyki gospodarczej. Opisane zostały także badania na wybitnych, światowej klasy ekspertach od technologii i marketingu oraz menedżerach i specjalistach marketingu z polskich przedsiębiorstw. To wszystko stanowi przyczynek do głębszej dyskusji oraz pogłębionej analizy nad rolą marketingu i współczesnego menedżera marketingu w organizacji.Cechą publikacji, stanowiącą o jej szczególnej wartości i przydatności jest holistyczne, kompleksowe, całościowe i logiczne ujęcie skomplikowanego zagadnienia, jakim jest transformacja cyfrowa gospodarki koncentrujące się na jej obszarze mikroekonomicznym - biznesowym. Autor przedstawia istotę i dokonuje charakterystyki transformacji cyfrowej, charakteryzuje technologie transformacyjne (media społecznościowe, sztuczna inteligencja, internet rzeczy, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, technologie mobile, big data i technologie chmurowe) i ich wpływ na marketing, by w końcowej części zwrócić uwagę na konsekwencje transformacji cyfrowej dla marketingu. Podstawowym celem książki jest autorskie spojrzenie na problematykę transformacji cyfrowej, technologii ją determinujących i wpływu opisywanych zjawisk na marketing - jego istotę, koncepcję oraz zarządzanie.Z recenzji prof. dr hab. Andrzeja Sznajdera
UWAGI:
Bibliografia na stronach 255-284. Oznaczenia odpowiedzialności: Grzegorz Mazurek.
Technika w perspektywie społecznej - opis wydawcyCzy człowiek jest w stanie w pełni kontrolować stworzone przez siebie urządzenia techniczne? Czy można planować kierunek, w którym rozwija się technika? Jakie dylematy etyczne towarzyszą pojawieniu się nowych technologii? Te i inne pytania zadawane są od momentu, gdy ludzie zaczęli rozwiązywać stojące przed nimi problemy przy pomocy wytworów techniki. Nie oznacza to jednak, że pojawiły się w tym czasie satysfakcjonujące wszystkich odpowiedzi.Technika w perspektywie społecznej to próba odniesienia się do najważniejszych zagadnień dotyczących relacji człowieka i życia społecznego ze światem technologii. Przez pryzmat losów konkretnych wynalazków i problemów, z którymi musieli się zmierzyć wybitni innowatorzy, ukazywane są czynniki determinujące rozwój techniki oraz wpływ tego procesu na przemiany, jakim podlega życie społeczne. Zarysowany obraz, będący studium z pogranicza historii techniki, socjologii, politologii i psychologii, pokazuje skomplikowany i wielowymiarowy charakter związków człowieka z techniką. Bez ich zrozumienia trudno poruszać się we współczesnym, coraz bardziej zdominowanym przez technologie świecie.
UWAGI:
Bibliografia, netografia na stronach 155-168. Indeks. Streszczenie w języku angielskim. Oznaczenia odpowiedzialności: Leszek Porębski.
Niniejsza praca przedstawia procesy związane z kształtowaniem się i rozwojem chińskich elit politycznych w XX wieku. Koncentruje się na dwóch największych ugrupowaniach, Partii Narodowej (Kuomintangu - KMT) oraz Komunistycznej Partii Chin (KPCh). W pracy zostały przedstawione elementy wspólne oraz różnicujące te dwie partie. Określenie tak szerokich ram czasowych miało na celu przedstawienie ewolucji programowej tych ugrupowań w ciągu ostatniego stulecia, wynikającej w dużej mierze z ich stosunku do procesu modernizacji. Na uwagę zasługuje to, jak bardzo wyżej wymienione partie odeszły od swoich pierwotnych założeń, dostosowując płaszczyznę programową do nowych realiów. Fragment z Wprowadzenia
Tom 13
Jałta : w kręgu mitów założycielskich polskiej emigracji politycznej 1944-1956
Mimo stosunkowo dobrego rozpoznania dziejów polskiej emigracji po II wojnie światowej, jej politycznej, społecznej i kulturalnej aktywności, wciąż na uboczu zainteresowań historyków pozostają wyobrażenia zbiorowe, lęki i nadzieje, mity i symbole utrzymywane w społecznościach stworzonych przez tę falę emigracyjną. Bez ich uwzględnienia niełatwo zrozumieć działania i postawy polityczne, a nawet wspólne i indywidualne zachodzania Polaków wyrzuconych z ojczyzny przez wojnę oraz ukształtowaną w jej wyniku sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej. Jałta. W kręgu mitów założycielskich polskiej emigracji politycznej 1944-1956 jest próbą odczytania mitu Jałty z powstałych w tym okresie emigracyjnych przekazów. Obok mitów legalizmu oraz heroicznego udziału polskiego żołnierza w zwycięstwie nad Niemcami był to fundamentalny mit założycielski polskiej emigracji politycznej po II wojnie światowej. Praca zawiera szczegółową analizę jego treści, ukazanych w powiązaniu z innymi rozpowszechnionymi na uchodźstwie przedstawieniami zbiorowymi. Pokazuje także ich dostosowanie do spełniania w skupiskach emigracji pojałtańskiej zasadniczych funkcji społecznych, wpływających na jej polityczne i ideowe oblicze.
Tom 14
Prawnicze pojęcie obowiązywania prawa stanowionego : krytyka niepozytywistycznej koncepcji prawa
Co to znaczy, że norma prawna obowiązuje? Czy oznacza to jej przynależność do systemu prawa, czy może jej stosowalność albo przestrzeganie? Czy obowiązywanie norm zależy wyłącznie od ich właściwego ustanowienia i skuteczności społecznej, czy może także od ich moralnej słuszności? W jaki sposób rozstrzygamy, że norma prawna obowiązuje? Jak wygląda struktura i sposoby argumentacji w kwestiach walidacyjnych? Czy sądy są prawnie zobowiązane do stosowania przepisów lub norm nieobowiązujących? Oto niektóre z pytań, na które usiłuję odpowiedzieć w pracy.
Tom 16
Romantyzm polityczny w Niemczech : reprezentanci, idee, model
Dlaczego podjęty temat jest tak ważny? Ponieważ "prawie niemożliwe jest badanie któregokolwiek z rywalizujących ze sobą poglądów, w które tak obfituje wiek XIX, bez natknięcia się na romantyzm w niemieckim wydaniu". Na gruncie polskim nie podejmuje się badań nad romantyzmem politycznym - historycy doktryn omijają ten temat, obawiając się jego literackości, historycy filozofii koncentrują się najczęściej na dokonaniach piszących w tym czasie filozofów idealistycznych, zaś historycy literatury pozostawiają na marginesie swoich studiów wątki polityczne - a przecież literaci od zawsze angażowali swe pióra w społeczne i polityczne problemy. Twórczość niemieckich romantyków jedynie potwierdza tę oczywistość. [...] Celem naszej rozprawy jest zatem przede wszystkim próba zarysowania całego spektrum społeczno-politycznych problemów poruszanych przez niemieckich romantyków politycznych. Jest to nurt w Polsce nieopracowany. [...] Chodzi więc o jednoznaczne określenie, który z niemieckich myślicieli ów nurt konstytuuje, które dzieła składają się na kanon tekstów niemieckich romantyków politycznych oraz jakie idee tworzą ten prąd. Ze wstępu
Tom 40
Bezpieczeństwo energetyczne Chin : aktywność państwowych przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych
Przeobrażenia w skali globalnej obserwowane na przestrzeni ostatnich dwóch dziesięcioleci, będące w dużej mierze wynikiem upadku Związku Radzieckiego, a w konsekwencji wykształcenia się nowego porządku geopolitycznego, zmuszają do postawienia zasadniczego pytania o rolę i miejsce Chin w przestrzeni międzynarodowej. Aspiracje związane z chęcią uzyskania, czy raczej odzyskania, pozycji przynależnej tak wielkiemu państwu wymagają głębszej analizy nad zmianami w zakresie przyjętej strategii rozwojowej, jak i wynikających z tego potrzeb. Centralnymi wyznacznikami werbalnie propagowanej polityki Pekinu stały się w tej sytuacji hasła wskazujące na zdecydowanie negatywny stosunek wobec wszelkich form hegemonistycznych, unikanie militarnej konfrontacji, jak również podkreślanie pokojowego wymiaru realizowanej wizji rozwojowej. Te elementy, mające na celu stworzenie określonego wizerunku Chin na arenie międzynarodowej, stanowią fundament budowania wzajemnych relacji z innymi krajami. Działania powyższe podyktowane są koniecznością uzyskania niezbędnego czasu na skuteczne przeprowadzenie reform wewnętrznych, pozwalających zmniejszyć wciąż ogromny dystans dzielący Chiny od najbardziej rozwiniętych gospodarek naszego globu. By ten cel osiągnąć, niezbędne jest wytworzenie stabilnego otoczenia międzynarodowego, pozwalającego w pełni skoncentrować się na przekształceniach wewnątrzkrajowych. Z pewnością mamy tu do czynienia z kreowaniem nowej płaszczyzny interesów. Należy jednak pamiętać, iż pozostają one w ogromnej mierze uzależnione od potencjału, jakim będą w przyszłości dysponować Chiny. (fragment książki)
Tom 44
Pierwsza polska prezydencja w Unii Europejskiej : uwarunkowania, procesy decyzyjne, osiągnięcia i niepowodzenia
Monografia prezentuje wyniki prowadzonych przez autora badań nad działalnością pierwszej w historii Unii Europejskiej polskiej prezydencji w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2011 r. Bardzo często ten moment nazywany jest egzaminem dojrzałości nowo przyjętego państwa z członkowstwa w Unii. Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej jest niezwykle interesującym obiektem analiz badawczych również dlatego, że żadna inna funkcja w Unii Europejskiej nie stwarza danemu państwu członkowskiemu porównywalnych możliwości wywierania efektywnego wpływu na poszczególne polityki unijne i równocześnie nie nakłada tak dużej odpowiedzialności za podejmowane w imieniu Unii decyzje.Celem badawczym monografii jest nie tylko dokonanie bilansu polskiej prezydencji, ale także rekonstrukcja procesów decyzyjnych w Unii Europejskiej w okresie pełnienia tej funkcji przez polski rząd.
Tom 74
Estera w kulturach : rzecz o biblijnych toposach
Tom 80
Tajwan : dylematy rozwoju
Tajwan. Dylematy rozwoju - opis wydawcyTajwan jest najczęściej kojarzony z prężnym rynkiem producenckim nowoczesnych technologii o światowym zasięgu, co ma uzasadnienie w rzeczywistości. Podstawowym celem badawczym pracy jest kompleksowa analiza ewolucji pozycji Tajwanu w systemie międzynarodowym. Analiza będzie również dotyczyła oceny wykorzystania posiadanych przez Tajwan potencjałów w kształtowaniu i realizacji strategicznych interesów.- Ze wstępu
Tom 105
Technika w perspektywie społecznej
Technika w perspektywie społecznej - opis wydawcyCzy człowiek jest w stanie w pełni kontrolować stworzone przez siebie urządzenia techniczne? Czy można planować kierunek, w którym rozwija się technika? Jakie dylematy etyczne towarzyszą pojawieniu się nowych technologii? Te i inne pytania zadawane są od momentu, gdy ludzie zaczęli rozwiązywać stojące przed nimi problemy przy pomocy wytworów techniki. Nie oznacza to jednak, że pojawiły się w tym czasie satysfakcjonujące wszystkich odpowiedzi.Technika w perspektywie społecznej to próba odniesienia się do najważniejszych zagadnień dotyczących relacji człowieka i życia społecznego ze światem technologii. Przez pryzmat losów konkretnych wynalazków i problemów, z którymi musieli się zmierzyć wybitni innowatorzy, ukazywane są czynniki determinujące rozwój techniki oraz wpływ tego procesu na przemiany, jakim podlega życie społeczne. Zarysowany obraz, będący studium z pogranicza historii techniki, socjologii, politologii i psychologii, pokazuje skomplikowany i wielowymiarowy charakter związków człowieka z techniką. Bez ich zrozumienia trudno poruszać się we współczesnym, coraz bardziej zdominowanym przez technologie świecie.