Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Etyka, finanse a wartość przedsiębiorstwa / red. Sergio Lanza, Michele Calcaterra, Francesco Perrini [oraz] Gianni Bedogni [et al.] ; Papieski Uniwersytet Laterański, Osservatorio Finetica, Uniwersytet Bocconi.
Okładka pozycji Etyka, finanse a wartość przedsiębiorstwa

Etyka, finanse a wartość przedsiębiorstwa

Tyt. oryg.: "Etica, finanza e valore d`impresa, ".




Książka, którą oddajemy Czytelnikowi polskiemu jest bardzo interesująca, ale też niewątpliwie dość trudna w odbiorze. Trudna dla ekonomistów i menedżerów, bo wprowadza ich w subtelności filozoficznego dyskursu o współczesnych wyzwaniach stojących przed etyką; być może trudna również dla etyków, bo prowadzi ich w świat ekonomii, analizy przedsiębiorstwa czy zawiłości rynku finansowego.

Książka ta domaga się bowiem łączenia dwóch dziedzin ludzkiej aktywności: moralności i ekonomii, które uległy (dość trwałemu jednak) rozbiciu na przełomie XVIII i XIX w., kiedy to wraz ze zmianami sposobów wytwarzania, pojawiła się masowość produkcji i zjawisko coraz większej bezosobowości życia gospodarczego. Pojedynczego przedsiębiorcę zastąpiła spółka akcyjna, kredyt - dawniej opierający się na osobistych zaletach człowieka - skalkulowany został w oparciu o zabezpieczenia rzeczowe. W rezultacie - podstawą ekonomii stał się przede wszystkim kredyt i imperatyw zysku. Rozpadowi uległa też jednolita koncepcja życia i społeczeństwa, ponieważ środowisko społeczne człowieka przekształciło się ze wspólnoty w anonimowe społeczeństwo, w którym osoba gubi się w mnogości jego podsystemów. Wszystko to, wraz z rozwijającą się myślą liberalną powoduje, że zapomina się często o tym, iż ekonomia była pierwotnie nauką moralną, a nie tylko nauką o bogactwach. Mimo iż przedmiotem ekonomii jest pożytek, etyki zaś wartość moralna - obie te dziedziny związane są ze sobą, ponieważ dotyczą wymiaru ludzkiej aktywności, ludzkich działań. Problem polega na tym, że przez długie dziesiątki lat - czy nie do dziś? - trwające podporządkowanie etyki wobec ekonomii prowadziło jedynie do błędnych aksjologii, nadużyć lub wyzysku.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:red. Sergio Lanza, Michele Calcaterra, Francesco Perrini [oraz] Gianni Bedogni [et al.] ; Papieski Uniwersytet Laterański, Osservatorio Finetica, Uniwersytet Bocconi.
Seria:Biblioteka Kwartalnika Naukowego "Pieniądze i Więź"
Hasła:Etyka biznesu
Etyka społeczna
Adres wydawniczy:Sopot : Fundacja na rzecz Polskich Związków Kredytowych - Instytut Stefczyka, 2010.
Opis fizyczny:292 s. : il. ; 24 cm.
Uwagi:Bibliogr. s. 279-287.
Powiązane zestawienia:Etyka społeczna
Etyka biznesu
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz
Inne pozycje z serii




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 52.829
Numer inw.: 52829
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.





Serie (cykl) Biblioteka Kwartalnika Naukowego "Pieniądze i Więź" należy czytać w określonej kolejności:


Kolejność czytania serii/cyklu
Etyka, finanse a wartość przedsiębiorstwa Tom 1.9

Etyka, finanse a wartość przedsiębiorstwa


Książka, którą oddajemy Czytelnikowi polskiemu jest bardzo interesująca, ale też niewątpliwie dość trudna w odbiorze. Trudna dla ekonomistów i menedżerów, bo wprowadza ich w subtelności filozoficznego dyskursu o współczesnych wyzwaniach stojących przed etyką; być może trudna również dla etyków, bo prowadzi ich w świat [...]

Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy