Ta książka to prawdziwa podróż po Japonii.

📖 „Banzai. Japonia dla dociekliwych” autorstwa Zofii Fabjanowskiej-Micyk to kolejna książka, którą chciałabym polecić.
Jest to drugi tom serii „Świat dla Dociekliwych”, która, jak wskazano na stronie internetowej wydawnictwa Dwie Siostry, prezentuje kulturę różnych krajów. Opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o których prawie każdy słyszał, ale mało kto naprawdę zna kryjące się za nimi historie – a także o tych mniej znanych, które warto poznać.
Tytułowe banzai to okrzyk, który dosłownie oznacza „Dziesięć tysięcy lat!”, a używa się go, aby wyrazić radość, uznanie i pozdrowienia w znaczeniu „Niech żyje!” czy „Hurra!”, co autorka wyjaśnia we wstępie. W książce można jednak znaleźć mnóstwo innych ciekawostek nie tylko odnoszących się do powszechnie kojarzonych z Japonią samurajów czy origami, ale również dotyczące mieszkań, a nawet kwestii zdejmowania butów. Mnie urzekła legenda o najważniejszej japońskiej bogini – Amaterasu, czyli „Świecącej na Niebie”, która pewnego razu rozgniewała się na swojego brata Susanoo, schowała się w jaskini, a wejście do niej zagrodziła ogromnym głazem. Na ziemi zapanowała wówczas ciemność i dopiero podstęp dobrych bóstw spowodował, że Amaterasu opuściła swoją kryjówkę.
Bardzo ciekawe są również informacje odnoszące się do pięknych, książkowych ilustracji autorstwa Joanny Grochockiej. Na przykład widoczne na okładce ryby to papierowe karpie będące symbolem siły i męstwa. W Kraju Kwitnącej Wiśni wywiesza się je 5 maja z okazji święta chłopców, czyli Tango no Sekku. Z kolei złota, podwójna chryzantema o szesnastu płatkach będąca symbolem cesarza, pełni jednocześnie zwyczajową rolę godła państwowego Japonii.
W ostatniej części można odnaleźć kilka przepisów na proste, japońskie dania, które bez problemu można przygotować w domowej kuchni, między innymi na onigiri, matcha latte i słodką pastę z fasoli. Znajduje się tam również niewielki słownik polsko – japoński.
Książka dedykowana jest młodszym czytelnikom, jednak polecam ją wszystkim miłośnikom Japonii, którzy szukają ciekawostek zarówno o geografii, jak i kulturze i historii Japonii.


Okiem Czytelników 👁

Ania Bazan

Zofia Fabjanowska-Micyk, „Banzai. Japonia dla dociekliwych”, Dwie Siostry, 2015, 2020

Książka w zbiorach bibliotek mokotowskich: klik tutaj