Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20240119142507037354 / Katalog / Szczegóły pozycji

Granica szeroko zamknięta - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Granica szeroko zamknięta : polityczne, prawne i społeczne aspekty ucieczek z Polski Ludowej / pod redakcją Magdaleny Dźwigał, Pawła Knapa, Pawła Skubisza ; [recenzenci prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, dr Filip Gańczak] ; Instytut Pamięci Narodowej.
Okładka pozycji Granica szeroko zamknięta : polityczne, prawne i społeczne aspekty ucieczek z Polski Ludowej

Granica szeroko zamknięta : polityczne, prawne i społeczne aspekty ucieczek z Polski Ludowej

"Polityczne, prawne i społeczne aspekty ucieczek z Polski Ludowej "




Historia ucieczek z komunistycznej Polski sięga pierwszych powojennych miesięcy, a więc czasów, kiedy ostateczny kształt jej granic nie został jeszcze określony, a system ich ochrony w zasadzie nie istniał. O ile jednak szczególne uwarunkowania tego okresu pozwoliły wielu ludziom względnie bezpiecznie opuścić kraj, o tyle w miarę umacniania się reżimu podjęcie decyzji o nielegalnej ucieczce często wiązało

się z dużo większym ryzykiem niż tylko niebezpieczeństwo zatrzymania śmiałka. Nie zmienia to jednak faktu, że na przestrzeni ponad czterech kolejnych dekad obywatele Polski Ludowej najrozmaitszymi sposobami starali się przedostać za żelazną kurtynę.Kim był uciekinier z Polski Ludowej? Chcąc uniknąć zawiłych formuł prawnych, warto posłużyć się definicją ukutą przez samą bezpiekę. W jednym z resortowych opracowań o tej kategorii "przestępców" pisano: "W praktyce operacyjno-śledczej organów MSW za uciekiniera uznaje się obywatela Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, który bez zezwolenia władz polskich opuścił terytorium PRL lub odmówił powrotu do kraju z czasowego pobytu za granicą". Uciekinierami były więc osoby, które - nie mogąc z różnych względów, często po wieloletnich staraniach, wyjechać z kraju w sposób oficjalny - zdecydowały się uczynić to w sposób nielegalny. W tych przypadkach ich inwencja i pomysłowość okazywały się nierzadko pochodną determinacji czy nawet desperacji, jakimi musieli się wykazać w dążeniu do zamierzonego celu. Jednakże należy zdawać sobie sprawę, że w ogólnym rozrachunku najwięcej uciekinierów należało do tej drugiej kategorii. Były to zatem osoby, które podczas legalnego, czasowego pobytu za granicą zdecydowały się nie wracać do Polski. Tyle że w realiach komunistycznego kraju przywilej wyjazdu w pierwszej kolejności otrzymywali ludzie go reprezentujący, a więc członkowie delegacji rządowych, personel placówek dyplomatycznych, pracownicy różnych gałęzi gospodarki, naukowcy czy ludzie kultury. Liberalizacja systemu paszportowego, zapoczątkowana w połowie lat pięćdziesiątych, pozwoliła w kolejnych latach w większym lub mniejszym stopniu cieszyć się taką możliwością szerszemu gronu obywateli. Książeczka paszportowa, umożliwiając wyjazd turystyczny czy odwiedziny u krewnych, mogła zatem zostać wykorzystana jako bilet w jedną stronę. https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/158917,Granica-szeroko-zamknieta-Polityczne-prawne-i-spoleczne-aspekty-ucieczek-z-Polsk.html

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:pod redakcją Magdaleny Dźwigał, Pawła Knapa, Pawła Skubisza ; [recenzenci prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, dr Filip Gańczak] ; Instytut Pamięci Narodowej.
Hasła:1901-2000
1945-1989
Granice
PRL
Ucieczki
Praca zbiorowa
Adres wydawniczy:Szczecin : IPN Szczecin, 2021.
Opis fizyczny:336 stron : faksymilia, fotografie, plany, portrety ; 25 cm.
Uwagi:Rozdziały lub artykuły tej książki skatalogowano pod własnymi tytułami. Dostępne pod tytułem pracy zbiorowej. Bibliografie, filmografie, netografie przy pracach. Indeks.
Forma gatunek:Książki. Publikacje naukowe.
Dziedzina:Historia
Zakres czasowy:1945-1989 r.
Powstanie dzieła:2021 r.
Twórcy:Dźwigał, Magdalena. (1982-) Redakcja

Gańczak, Filip. (1981- ). Recenzja

Knap, Paweł. (1981- ). Redakcja

Skubisz, Paweł. (1977-) Redakcja

Wolsza, Tadeusz. (1956- ). Recenzja

Powiązane zestawienia:Granice
PRL
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Dostępna na zamówienie
Sygnatura: Magazyn: IPN-523
Numer inw.: 62316
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy