Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20231023133732028956 / Katalog / Szczegóły pozycji

Mrożek [E-book] - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Mrożek [E-book] : biografia / Anna Nasiłowska.
Okładka pozycji Mrożek [E-book] : biografia

Mrożek [E-book] : biografia

Autor: Nasiłowska, Anna

Notka biograficzna



Nareszcie: Pierwsza biografia Sławomira Mrożka! Sławomir Mrożek (1930-2013) - dramaturg, prozaik i rysownik, jeden z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Był postacią tajemniczą, a nawet zagadkową, do dziś jego osobowość stanowi zagadkę. Unikał rozgłosu, w ostatnich dekadach w zasadzie nawet nie udzielał wywiadów. Fakty można wyłuskiwać z opublikowanych tomów listów, dzienników, z

autobiograficznego Baltazara - jednak obraz, jaki się z nich wyłania, jest fragmentaryczny, pełen niedopowiedzeń. Mrożek przez całe życie uciekał: z Krakowa do Warszawy, potem do Włoch, stamtąd do Paryża, następnie do Meksyku, ponownie do Krakowa i do Nicei. Czego chciał uniknąć? Czego się bał? Z początku nie chciał jednoznacznego wpisania w środowisko literackie, potem obawiał się zamknięcia w PRL, pozbawienia paszportu i odcięcia od Zachodu. Aż przyszedł rok 1968, gdy opublikował oświadczenie przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Nie chciał jednak funkcjonować jako pisarz emigracyjny, pragnął, by jego twórczość była dostępna w księgarniach, a sztuki - wystawiane w polskich teatrach. Udawało mu się długo godzić sprzeczne racje, ale kolejne kryzysy polityczne w Polsce sprawiały, że znów trzeba było układać się z historią na nowo. Nie uciekał jednak przed sobą - na przykład w przeciwieństwie do wielu kolegów po piórze nie ukrywał wstydliwie socrealistycznych początków własnej kariery. Ludzi i świat obserwował zwykle z boku, z ukosa, z dystansu. Milczek - ale dusza towarzystwa, ponurak - ale humorysta. Był znany z nieśmiałości, jednak kobiet w jego życiu było zwykle więcej niż przewiduje zwyczaj, co powodowało trudne do uniknięcia kolizje. Paradoksy i sprzeczności składające się na legendę Sławomira Mrożka można by mnożyć, ale Anna Nasiłowska postawiła sobie na szczęście inny cel: opierając się na materiałach źródłowych i kreśląc kontekst historyczny, wypełniła białe plamy i złożyła te pozornie niepasujące do siebie elementy w kompletną, spójną i wciągającą biografię. Znakomita biografistka wyjaśnia też tajemnicę "podwójnego debiutu" Sławomira Mrożka, przybliża postać jego pierwszej żony i rzuca nowe światło na okoliczności wyjazdu pisarza z Krakowa.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Anna Nasiłowska.
Hasła:Mrożek, Sławomir (1930-2013)
1918-1939
1939-1945
1945-1989
1989-2000
2001-
Pisarze polscy
Polska
Francja
Niemcy
Stany Zjednoczone (USA)
Biografia
Dokumenty elektroniczne
Adres wydawniczy:Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2023.
Wydanie:Wydanie pierwsze.
Uwagi:Rysunki Sł. Mrożka i wybrane zdjęcia - Archiwum Sławomira Mrożka w Fundacji im. Jana Michalskiego. Liczba stron 588. Tytuł z ekranu tytułowego.
Forma gatunek:E-booki. . Literatura faktu, eseje, publicystyka.
Dziedzina:Historia
Literaturoznawstwo
Wymagania systemowe:Tryb dostepu: online.
ePUB ze znakiem wodnym Mobi    
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

MBdDiM nr XXXI
ul. Tyniecka 40a
tel. 22 646 46 49

Sygnatura: E.2939
Numer inw.: 2939
Pozycja wypożyczona

Wypożyczona przez: 095783
do dnia: 2024-04-28


Lista rezerwacji: 636952, 075909, 056612, 060194,

schowekrezerwuj


4




Inne wydania tej pozycji w zbiorach biblioteki:


bookbook





Notka biograficzna:


Zdjęcie Nasiłowska, Anna

Nasiłowska, Anna

Anna Nasiłowska - polska pisarka, poetka], krytyk literacki, historyk literatury współczesnej. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim 1982. Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz w latach 1990–1991 w College Internationale de Philosophie w Paryżu. Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskała w Instytucie Badań Literackich PAN w 1988, doktora habilitowanego – 2001, profesora zwyczajnego – 2010. Członek redakcji dwumiesięcznika literackiego „Teksty Drugie” od 1990. Od 10 czerwca 2017 Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/






Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:


Okładka książki  Czteroletnia filozofka  1Okładka książki  Historia literatury polskiej  2Okładka książki  Historie miłosne  3Okładka książki  Historie miłosne  4Okładka książki  Historie miłosne  5Okładka książki  Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir  6Okładka książki  Kazimierz Wierzyński  7Okładka książki  Konik, szabelka  8Okładka książki  Księga początku  9Okładka książki  Literatura okresu przejściowego 1975-1996  10Okładka książki  Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czyli Lilka Kossak : biografia poetki  11Okładka książki  Mrożek : biografia  12Okładka książki  Mrożek : biografia  13Okładka książki  Sztuczne światła  14




Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy