Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20230811151902070555 / Katalog / Szczegóły pozycji

Myślenie Szekspirem... - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Myślenie Szekspirem... :
Okładka pozycji Myślenie Szekspirem... :

Myślenie Szekspirem... : "O, gdyby można było czytać z księgi losu!"




Czterysta lat temu, w roku 1623, ukazało się pierwsze zbiorowe wydanie dramatów Williama Szekspira, znane jako First Folio, przygotowane przez jego teatralnych towarzyszy Johna Heminge’a i Henry’ego Condella. We wstępie złożyli oni hołd swojemu przyjacielowi, a zachęcając czytelników do uważnej lektury, wyrazili nadzieję, że nie będzie wśród nich brakowało odbiorców samodzielnych i umiejących

poprowadzić innych do pogłębionej lektury. Lepiej i celniej przyszłości dziełom Szekspira wróżyć nie mogli. Historia jego obecności w kulturze światowej to nie tylko ujęcie tych dzieł w kanonie lektur szkolnych i uniwersyteckich, nie tylko różnorodne i ciekawe projekty wydawnicze w różnych językach, a co za tym idzie - bogata bibliografia w krytyce przekładu, to nie tylko bogata historia estetyk i mód w realizacjach teatralnych, filmowych czy w interpretacjach aktorskich. Jest to przede wszystkim długa i bogata historia dialogu z dziełem wielkiego dramaturga, prowadzonego w koniecznym uwikłaniu w "tu i teraz" osób podejmujących próbę takiej rozmowy. Rzeczywiście, czterysta lat po wydaniu First Folio liczba czytelników przekroczyła chyba wszelkie wyobrażenia obu redaktorów. Literatura nie ma raz na zawsze oznaczonego "właściwego" znaczenia. Sensy i istotę jej znaczeń tworzą zawsze od nowa i trochę inaczej odbiorcy. Niektóre dzieła literackie mają żywot dłuższy, inne krótszy, zawsze w zależności od tego, czy kolejne pokolenia czytelników wracają do nich, znajdując tam zwierciadło własnych czasów i doświadczenia, czy też odkładają je na półkę, jako starocie, których wartość ogranicza się do świadczenia o czasach ich powstania. Dramaty Szekspira należą do tych tekstów, do których od czterystu lat powracamy i które wciąż na nowo odkrywamy. Eseje zawarte w niniejszym tomie wpisują się w tradycję różnorodności w recepcji Szekspirowskich dzieł z bardzo wyraźnym współczesnym kontekstem i w przeważającej mierze z polskim osadzeniem tej recepcji. Składamy tym samym hołd i podziękowanie Szekspirowi, a także redaktorom pierwszego wydania jego dramatów. Opis wydawcy.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:pod redakcją Jana Grzanki i Marty Gibińskiej.
Seria:Bibliotheca Culturae Scriptae
Hasła:Shakespeare, William (1564-1616)
Dramaturgia
Komiks
Krytyka teatralna
Przekłady
Reżyserzy polscy
Wpływ i recepcja
Opracowanie
Praca zbiorowa
Adres wydawniczy:Kraków : TAiWPN "Universitas", 2023.
Opis fizyczny:311, [1] strona : portret ; 24 cm.
Uwagi:Eseje i artykuły w większości zostały opublikowane w czasopiśmie "Universitas Gedaniensis" nr 60 i 61 w roku 2021. Bibliografia i krótkie informacje o autorach przy artykułach. Indeks. Streszczenia oraz spis treści po polsku i angielsku.
Forma gatunek:Książki. Publikacje naukowe.
Dziedzina:Historia
Filozofia i etyka
Kultura i sztuka
Literaturoznawstwo
Media i komunikacja społeczna
Powstanie dzieła:2023 r.
Twórcy:Gibińska, Marta. (1942- ). Redaktor

Grzanka, Jan. Redaktor

Powiązane zestawienia:Shakespeare William
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr XXI
ul. Bukietowa 4A
tel. 22 898 30 33

Sygnatura: 20207
Numer inw.: 20207
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy