Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawybook
book

18 zbrodni w miniaturze: nieznana historia Frances Glessner Lee i początków współczesnej kryminalistyki

Tytu oryginału: "18 Tiny Deaths: Untold Story of Frances Glessner Lee and the Invention of Modern Forensics,".
"Nieznana historia Frances Glessner Lee i początków współczesnej kryminalistyki "

Autor: Goldfarb, Bruce.
Kobieta, która zmieniła oblicze kryminalistykiMorderstwo, samobójstwo czy nieszczęśliwy wypadek? Pod koniec XIX wieku w USA ustalaniem przyczyn nagłych zgonów zajmowali się koronerzy bez odpowiedniego przygotowania, z zawodu rzeźnicy, piekarze czy aptekarze. Często na skutek ich błędnych orzeczeń przestępcy unikali kary, a skazywano niewinnych. Zmieniła to jedna osoba - Frances Glessner Lee, zwana matką współczesnej

kryminalistyki.Lee, urodzona w 1878 roku, była dziedziczką ogromnej chicagowskiej fortuny. Choć oczekiwano od niej głównie brylowania na salonach, to dochodzenie przyczyn gwałtownych śmierci stało się dziełem jej życia. Zasłynęła jako twórczyni dioram - miniaturowych domków, które wyglądają czarująco, póki nie dojrzy się makabrycznych detali: wywróconego krzesła, zakrwawionej kołdry czy ciał na podłodze. Te precyzyjnie wykonane makiety wprowadzono jako narzędzia szkoleniowe dla śledczych policji i pozostają w użyciu do dziś.Bruce Goldfarb odkrywa przed nami koleje losu Lee, silnej i ambitnej kobiety, która dzięki swojej determinacji doprowadziła do powstania Zakładu Medycyny Sądowej na Harvardzie. To barwna opowieść o narodzinach kryminalistyki i jej wyjątkowej prekursorce.Kobieta, która zmieniła oblicze kryminalistykiMorderstwo, samobójstwo czy nieszczęśliwy wypadek? Pod koniec XIX wieku w USA ustalaniem przyczyn nagłych zgonów zajmowali się koronerzy bez odpowiedniego przygotowania, z zawodu rzeźnicy, piekarze czy aptekarze. Często na skutek ich błędnych orzeczeń przestępcy unikali kary, a skazywano niewinnych. Zmieniła to jedna osoba - Frances Glessner Lee, zwana matką współczesnej kryminalistyki.Lee, urodzona w 1878 roku, była dziedziczką ogromnej chicagowskiej fortuny. Choć oczekiwano od niej głównie brylowania na salonach, to dochodzenie przyczyn gwałtownych śmierci stało się dziełem jej życia. Zasłynęła jako twórczyni dioram - miniaturowych domków, które wyglądają czarująco, póki nie dojrzy się makabrycznych detali: wywróconego krzesła, zakrwawionej kołdry czy ciał na podłodze. Te precyzyjnie wykonane makiety wprowadzono jako narzędzia szkoleniowe dla śledczych policji i pozostają w użyciu do dziś.Bruce Goldfarb odkrywa przed nami koleje losu Lee, silnej i ambitnej kobiety, która dzięki swojej determinacji doprowadziła do powstania Zakładu Medycyny Sądowej na Harvardzie. To barwna opowieść o narodzinach kryminalistyki i jej wyjątkowej prekursorce. (Tekst z okładki)

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Bruce Goldfarb ; przełożył Mikołaj Denderski ; [projekt okładki i ilustracje na stronach 18, 36, 100, 114, 166, 206, 254, 268 Paweł Sepielak].
Seria:Seria Portrety/Oblicza
Hasła:Glessner Lee, Frances (1878-1962)
Kobieta
Kryminalistyka
Stany Zjednoczone (USA)
Biografia
Adres wydawniczy:Kraków : bo.wiem - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego, 2023.
Wydanie:Wydanie I.
Opis fizyczny:314, [6] stron : ilustracje ; 23 cm.
Uwagi:Tytuł oryginału: 18 Tiny Deaths: The Untold Story of Frances Glessner Lee and the Invention of Modern Forensics.
Forma gatunek:Książki. Literatura faktu, eseje publicystyka. Publikacje popularnonaukowe.
Dziedzina:Historia
Prawo i wymiar sprawiedliwości
Powstanie dzieła:2020 r.
Twórcy:Denderski, Mikołaj. Tłumaczenie

Sepielak, Paweł. Ilustracje

Powiązane zestawienia:Biografie i pamiętniki
Kryminalistyka
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. Nr 63
ul. Pułku Baszta 5
tel. 22 844 86 81

Sygnatura: 34
Numer inw.: 75780
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzleć zamówienie

Wyp nr 104
ul. Ludowa 4
tel. 22 840 29 01

Sygnatura: 34
Numer inw.: 49573
Dostępność: wypożyczana na 14 dni

schowekzleć zamówienie

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.