Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20230322161735059246 / Katalog / Szczegóły pozycji

- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Opowieść z innego świata / Tadeusz Gajcy ; [foreword and afterword by Rafał Brasse ;
Okładka pozycji Opowieść z innego świata

Opowieść z innego świata

Autor: Gajcy, Tadeusz

Notka biograficzna



Opis od wydawcyNa pamiątkę setnej rocznicy urodzin Tadeusza Gajcego Państwowy Instytut Wydawniczy zaplanował wyjątkową publikację, która współczesnemu czytelnikowi przybliży postać tragicznie zmarłego poety z odmiennej strony niż typowe książki w charakterze wierszy wybranych/zebranych poprzedzone biograficzno-komentatorskim wstępem.Pod dwuczłonowym tytułem Widma / Opowieść z innego świata

ukrywają się dwie książki o charakterze edukacyjno-artystycznym.Pierwsza z nich - Widma - jest właściwie reprintem debiutu poetyckiego Gajcego z maja 1943 roku, który ukazał się w podziemnym wydawnictwie podczas niemieckiej okupacji. Poprzez zachowanie oryginalnego (wcale nie tak małego i innego od dzisiejszych, innymi słowy - trudnego do ukrycia) formatu publikacji i próbę oddania jej cech materialnych chcemy umożliwić czytelnikowi przynajmniej w pewnym stopniu sensualne doświadczenie tego, co mogli czytelnicy takiej poezji w okupowanej Warszawie.Druga - nie mniej ważna - część publikacji to swoisty album pt. Opowieść z innego świata (tytuł inspirowany wierszem Gajcego), który przede wszystkim zdjęciami oraz skanami wielu publikacji i rękopisów (udostępnionych nam przez Bibliotekę Narodową - jak egzemplarz Widm) ma opowiadać o życiu poety. W ten sposób za pomocą skanów różnych dokumentów, publikacji prasowych, szkiców wierszy, listów oraz zdjęć poety, jego rodziny, bliskich mu osób, ale również samej Warszawy, powstała biograficzna opowieść o krótkim i burzliwym życiu, od dzieciństwa, przez dojrzewanie, przyjaźnie i miłość po tragiczny czas wojny, która przynosi śmierć. Zamysł ten najlepiej może obrazować przykład zestawienia ostatniego wiersza Gajcego (Święty kucharz od Hipciego) ze zdjęciem zniszczonego niemieckiego transportera, który wybuchł na pl. Krasińskich 13 sierpnia 1944, stając się bezpośrednią inspiracją do tego przejmującego tekstu napisanego na trzy dni przed śmiercią.W albumie znajdują się również teksty wybitnych specjalistów poświęcone różnym aspektom życia i twórczości Tadeusza Gajcego: dr Rafał Brasse (znany m.in. z książki pt. Metaforyczny realizm. O twórczości Tadeusza Gajcego, Biblioteka Literatury Kwartalnika Nowy Napis, Kraków 2020) przygotował wstęp biograficzny oraz analizę twórczości Gajcego w konfrontacji z tradycją i oceną Pokolenia Kolumbów, a prof. dr hab. Karol Samsel analizuje w kontekście światowej literatury teksty dramatyczne Misterium niedzielne na ulicy oraz Homer i Orchidea, które w ostatnich latach zdają się być mniej zauważane przed badaczy twórczości Gajcego.Oba wydane razem tomy - w eleganckim etui - wyróżniają się płynnym połączeniem walorów edukacyjnych z oryginalnym opracowaniem edytorsko-artystycznym. https://bonito.pl/produkt/widma-opowiesc-z-innego-swiata

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Tadeusz Gajcy ; [foreword and afterword by Rafał Brasse ; "Między Kafką a Chestertonem" by Karol Samsel].
Hasła:Gajcy, Tadeusz (1922-1944)
1901-2000
1918-1939
1939-1945
Pisarze polscy
Poezja
Biografia
Opracowanie
Pamiętniki i wspomnienia
Publikacja bogato ilustrowana
Wiersze
Literatura polska
Adres wydawniczy:Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy : Biblioteka Narodowa, 2022.
Wydanie:Wydanie pierwsze.
Opis fizyczny:154, [6] stron (w tym 4 karty tablic złożone) : faksymilia, fotografie, portrety ; 28 cm.
Uwagi:Wybór z: Pisma, Wybór poezji : Misterium niedzielne. Część tekstu w postaci faksymiliów. Karty tablic zadrukowane dwustronnie. Wydane w etui w komplecie z: Widma / Tadeusz Gajcy (Karol Topornicki). Na etui podtytuł: na stulecie urodzin poety.
Forma gatunek:Książki. Literatura faktu, eseje, publicystyka. Poezja. Publikacje naukowe.
Dziedzina:Historia
Literaturoznawstwo
Zakres czasowy:1922-1944 r.
Powstanie dzieła:1944~ r.
Twórcy:Brasse, Rafał. (1974- ). Posłowie

Samsel, Karol. (1986- ). Autor
Wstęp

Powiązane zestawienia:Literatura polska - historia
Pisarze polscy
Biografie i pamiętniki pisarzy polskich
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 61.439
Numer inw.: 61439
Dostępność: tylko na miejscu

schowek




Notka biograficzna:


Zdjęcie Gajcy, Tadeusz

Gajcy, Tadeusz

Tadeusz Stefan Gajcy, ps. „Karol Topornicki”, „Roman Oścień”, „Topór” ur. 8 lutego 1922 w Warszawie, zm. 16 sierpnia 1944 w Warszawie – polski poeta czasu wojny, żołnierz Armii Krajowej.

Źródło: Wikipedia






Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:


Okładka książki  Widma  3Okładka książki  Wybór poezji ; Misterium niedzielne  4




Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy