Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20220322090424053342 / Katalog / Szczegóły pozycji

Bieszczady - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Bieszczady : gdzie dzwonnica głucha otulona w chmury / Stanisław Kryciński.
Okładka pozycji Bieszczady : gdzie dzwonnica głucha otulona w chmury

Bieszczady : gdzie dzwonnica głucha otulona w chmury

"Gdzie dzwonnica głucha otulona w chmury "

Autor: Kryciński, Stanisław

Notka biograficzna



Bieszczady. Gdzie dzwonnica głucha otulona w chmury - opis wydawcyOpisana tu część Bieszczadów wciśnięta jest pomiędzy pasmo graniczne a dolinę Sanu - od jego źródeł aż po Rajskie.Podczas przymusowych wysiedleń ludności ukraińskiej do USRR prowadzonych w latach 1945-1946 deportowano niewiele ponad połowę tutejszej populacji. Ludzie skutecznie kryli się w lasach i uciekali na słowacką stronę.

Ówczesną granicę państwową ze Związkiem Sowieckim stanowił San, dlatego dotarcie w te tereny możliwe było jedynie od strony Wołkowyi i Cisnej i to wąskimi drogami marnej jakości. Wysiedlenia utrudniała też ukraińska partyzantka, atakująca oddziały wojskowe, które miały je przeprowadzić. W konsekwencji skierowano tu znacznie większe siły Wojska Polskiego, które latem 1947 r., w ramach akcji "Wisła", wywiozło pozostałych mieszkańców na tzw. Ziemie Odzyskane. Oddziały UPA zostały rozbite lub zmuszone do opuszczenia tego terenu. Nikt tu nie pozostał, a większość zabudowy została spalona lub rozebrana. Dopiero kilkanaście lat po tych wydarzeniach, wraz z nowymi osadnikami zaczęło wracać tu życie.Te puste przestrzenie zawłaszczone przez bujną przyrodę są atrakcją dla turystów. Bowiem to w bieszczadzkich dolinach pozostały wyraźne ślady wsi istniejących tu co najmniej od XVI w. Można je podziwiać wędrując przez Hulskie, Krywe i Tworylne. W tym ostatnim zobaczymy imponujące pozostałości dworskiej zabudowy, ruiny niemieckiej strażnicy i dwa cmentarze.Doskonale zachowane ślady dawnej wsi czekają na nas w Berehach Górnych, a tamtejszy cmentarz zdobi niepowtarzalny nagrobek Hrycia Buchwaka. Na wyobraźnię działają także odkryte spod warstwy roślinności pozostałości wsi Jaworzec, Łuh i Zawój.Zapraszamy zatem do wędrówki po tym terenie - nie tylko utartymi szlakami, ale również zapomnianymi dolinami, nieraz zupełnie pozbawionymi ścieżek.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Stanisław Kryciński.
Hasła:1401-1500
1501-1600
1701-1800
1801-1900
1901-2000
Budownictwo drewniane
Osadnictwo
Społeczeństwo
Wsie
Bieszczady (góry)
Esej
Publikacja bogato ilustrowana
Adres wydawniczy:Rzeszów : Libra PL, 2021.
Wydanie:Wydanie I.
Opis fizyczny:253, [3] strony : faksymilia, fotografie, mapy, plany, portrety, errata ; 23 cm.
Uwagi:Na okładce podtytuł: Berehy Górne, Caryńskie, Chmiel, Dwernik, Hulskie, Jaworzec, Kalnica, Krywe, Łuh, Rajskie, Smerek, Strubowiska, Studenne, Tworylne, Wetlina, Zatwarnica, Zawój. Mapy na wyklejkach. Bibliografia na stronach 252-253. Indeks.
Forma gatunek:Książki. Publikacje popularnonaukowe.
Dziedzina:Etnologia i antropologia kulturowa
Geografia i nauki o Ziemi
Historia
Zakres czasowy:1425-2021 r.
Powstanie dzieła:2021 r.
Powiązane zestawienia:Budownictwo drewniane
Osadnictwo
Społeczeństwo
Bieszczady
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 60.212
Numer inw.: 60212
Dostępność: tylko na miejscu

schowek




Notka biograficzna:


Zdjęcie Kryciński, Stanisław

Kryciński, Stanisław

Stanisław Kryciński – polski inżynier chemik, z zamiłowania historyk, krajoznawca, autor popularnych przewodników turystycznych, opracowań krajoznawczych oraz licznych artykułów. Członek Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Warszawie członek honorowy i Towarzystwa Karpackiego. W latach 1983–1999 działał w Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej przy Towarzystwie Opieki nad Zabytkami. Zorganizował w latach 1980–1986 sześć dwutygodniowych obozów pod wspólną nazwą "Nadsanie"; ich uczestnicy prowadzili inwentaryzację krajoznawcza wsi na terenie [>>]






Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:


Okładka książki  Bieszczady : od Komańczy do Wołostatego  1Okładka książki  Bieszczady : od Komańczy do Wołostatego  2Okładka książki  Łemkowszczyzna : czas wojny i pokoju  3Okładka książki  Łemkowszczyzna : czas wojny i pokoju. 2  4Okładka książki  Łemkowszczyzna : po obu stronach Karpat  5Okładka książki  Łemkowszczyzna nieutracona  6Okładka książki  Pogórze Przemyskie. 2, W krwawym zakolu Sanu  7




Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy