Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20220118154804041403 / Katalog / Szczegóły pozycji

Ile z nauki, ile z ideologii? - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Ile z nauki, ile z ideologii? : religioznawstwo w PRL / pod redakcją Łucji Marek i Rafała Łętochy ; [recenzenci dr hab. Elżbieta Przybył-Sadowska, prof. UJ, dr Zbigniew Stanuch].
Okładka pozycji Ile z nauki, ile z ideologii? : religioznawstwo w PRL

Ile z nauki, ile z ideologii? : religioznawstwo w PRL

"Religioznawstwo w PRL "




W zamierzeniu powojennych władz komunistycznych badania nad religią i religijnymi zjawiskami miały wspomagać działania prowadzące do laicyzacji życia społecznego i ograniczenia wpływów Kościoła. Z tego powodu w okresie tzw. demokracji ludowej rozwój religioznawstwa jako niezależnej dyscypliny naukowej niezmiernie utrudniano. Środowisko religioznawcze, instytuty badawcze, a także dydaktyka akademicka nie były wolne od

ideologizacji i instrumentalnego wykorzystania do celów ideologiczno-politycznych.Oddana do rąk czytelnika publikacja to pokłosie konferencji zorganizowanej pod tym samym tytułem w 2017 r. przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma ona, podobnie jak konferencja, charakter przyczynkarski. Wskazuje problemy i zagadnienia badawcze oraz otwiera dyskurs naukowy dotyczący funkcjonowania i rozwoju religioznawstwa w okresie PRL. Zwłaszcza zaś problemów jego ideologizacji i wykorzystania w polityce władz komunistycznych. Zwraca też uwagę na rodzące się, mimo warunków niesprzyjających swobodnym badaniom, zalążki religioznawstwa jako autentycznej dyscypliny naukowej.Publikacja zawiera dwanaście artykułów pogrupowanych w trzy bloki tematyczne, dotyczące prawnych i politycznych uwarunkowań rozwoju i kształtowania się tej dyscypliny, instytucji zaangażowanych w upowszechnianie i formowanie religioznawstwa w interpretacji marksistowskiej oraz sylwetek wybranych religioznawców i obszarów badań. Walorem przygotowanego studium jest interdyscyplinarność. Rozważania na temat religioznawstwa okresu PRL podjęli bowiem historycy, religioznawcy, filozofowie i prawnicy. https://ipn.poczytaj.pl/ksiazka/ile-z-nauki-ile-z-ideologii-religioznawstwo-w-prl,501540

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:pod redakcją Łucji Marek i Rafała Łętochy ; [recenzenci dr hab. Elżbieta Przybył-Sadowska, prof. UJ, dr Zbigniew Stanuch].
Hasła:1901-2000
1945-1989
1989-2000
Ideologia
Komunizm
Nauka
Polityka naukowa
Polityka wyznaniowa
PRL
Religioznawcy
Religioznawstwo
Polska
Materiały konferencyjne
Praca zbiorowa
Adres wydawniczy:Kraków : Instytut Pamięci Narodowej : wydano we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, 2021.
Opis fizyczny:351 stron : fotografie, portrety, wykresy ; 25 cm.
Uwagi:Materiały z konferencji naukowej, 26 października 2017 r., Kraków. Bibliografia wybranych prac Jana Wierusz-Kowalskiego na stronach 292-294 i bibliografia, netografia, wykaz aktów prawnych na stronach [319]-340. Indeks. Streszczenia w języku angielskim przy referatach.
Forma gatunek:Książki. Publikacje naukowe.
Dziedzina:Historia
Nauka i badania
Religia i duchowość
Zakres czasowy:1945-1991 r.
Powstanie dzieła:2021 r.
Twórcy:Łętocha, Rafał. (1973- ). Redakcja

Marek, Łucja. (1976- ). Redakcja

Przybył, Elżbieta. Recenzja

Stanuch, Zbigniew. Recenzja

Powiązane zestawienia:Komunizm
Nauka
Polityka wyznaniowa
PRL
Religioznawstwo
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 59.999
Numer inw.: 59999
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy