Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




Japonia 1937-1945 - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Japonia 1937-1945 : wojna Armii Cesarza / Jean-Louis Margolin ; przedm. Yves Ternon ; przekł. Joanna Paulina Rurarz, Agnieszka Rurarz.
Okładka pozycji Japonia 1937-1945 : wojna Armii Cesarza

Japonia 1937-1945 : wojna Armii Cesarza

Tyt. oryg.: "Armée de l`empereur : violences et crimes du Japon en guerre, 1937-1945,".

Autor: Margolin, Jean-Louis




Japonia 1937-1945. Wojna Armii Cesarza - opis wydawcyW powszechnej świadomości na Zachodzie Japończycy - z racji Hiroshimy - uchodzą za ofiary II wojny światowej. Przerażające skutki zrzucenia bomby atomowej przesłoniły to, co w Azji Południowo-Wschodniej działo się wcześniej, dlatego zbrodnie japońskiej armii podczas inwazji w latach 1937-1945 nie były dotąd obiektem pogłębionych i całościowych

badań.Jean-Louis Margolin opisuje nie tyle same działania wojenne, stanowią one raczej tło opisu, ile codzienne praktyki Cesarskiej Armii Japońskiej, jej stosunek do ludności cywilnej i jeńców wojennych: Azjatów, Europejczyków i Amerykanów oraz charakter represji, jakie spadły na podbite narody. Rekonstruuje genezę i przedstawia mechanizm wydarzeń, które trwały osiem lat i dotknęły 400 milionów ludzi.Zastanawia się, jak możliwe były masowe mordy jeńców wojennych (przede wszystkim w Nankinie), powstanie sieci obozów przymusowej pracy w nieludzkich warunkach, potworne gwałty i wymuszanie prostytucji, okrutne eksperymenty medyczne. Opisuje tradycje i mentalność japońskich wojskowych, pokazuje, skąd wzięli się kamikaze i jak budowano most na rzece Kwai.Wyjaśnienia szuka w pozycji i znaczeniu cesarskiej armii, opanowanej przez skrajny nacjonalizm, która następnie podporządkowała sobie całe państwo i zdołała narzucić mu własną wizję dziejowej misji Japonii.W okresie dominacji Japończyków tkwi źródło wielu konfliktów nękających do dziś kraje regionu. Dla zrozumienia istoty tych konfliktów, ale też dla pełnego zrozumienia istoty totalitaryzmu i zbrodni wojennych, refleksja nad wojną w Azji i na Pacyfiku ma ogromne znaczenie.Jean-Louis Margolin wykłada historię na Université de Provence i jest wicedyrektorem Instytutu Badań nad Azją Południowo-Wschodnią (Instytut pour la Recherche sur le Sud-Est Asiatique - IRSEA - CNRS). Jest uznanym specjalistą w dziedzinie historii dwudziestowiecznej Azji i autorem licznych książek z tej dziedziny. Jest też współautorem znanej polskiemu czytelnikowi głośnej pracy Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania.Książce patronuje TVP Historia.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Jean-Louis Margolin ; przedm. Yves Ternon ; przekł. Joanna Paulina Rurarz, Agnieszka Rurarz.
Seria:Dzieje Orientu
Hasła:Ludobójstwo
Masakra nankińska (1937-1938)
Przestępstwo wojenne
Wojna chińsko-japońska (1937-1945)
Nankin (Chiny)
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2013.
Wydanie:Wyd. 2. popr.
Opis fizyczny:528 stron : ilustracje ; 24 cm.
Uwagi:Tyt. oryg.: "L`armée de l`empereur : violences et crimes du Japon en guerre, 1937-1945" 2007. Bibliogr. s. 509-517. Indeksy.
Forma gatunek:Książki.
Dziedzina:Historia
Twórcy:Rurarz, Agnieszka. Tłumaczenie

Rurarz, Joanna. (1965-2009). Tłumaczenie

Ternon, Yves. (1932- ). Przedm.

Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp nr 104
ul. Ludowa 4
tel. 22 840 29 01

Sygnatura: 94(5) Japonia
Numer inw.: 47489
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy