Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20200925162242053342 / Katalog / Szczegóły pozycji

Edukacja XXI wieku - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Edukacja XXI wieku : strategie zarządzania i kierunki rozwoju / redakcja Tatiana Krawczyńska-Zaucha ; [recenzenci dr hab. Grzegorz Francuz, prof. UO, ks. dr hab. Zbigniew Wolak, prof. UPJP2].
Okładka pozycji Edukacja XXI wieku : strategie zarządzania i kierunki rozwoju

Edukacja XXI wieku : strategie zarządzania i kierunki rozwoju




Edukacja XXI wieku. Strategia zarządzania i kierunki rozwoju - opis wydawcyOtaczający nas świat zmienia się w zawrotnym tempie. Globalizacja, cyfryzacja i nieograniczony dostęp do wiedzy wcześniejszych pokoleń są zupełnie nowymi doświadczeniami ludzkości, które nigdy wcześniej nie istniały.Postęp technologiczny i biotechnologiczny z jednej strony umożliwia terapię nieuleczalnych wcześniej chorób, zamianę

terenów pustynnych w kwitnące, sprawne funkcjonowanie wielomilionowych miast, nieprawdopodobną szybkość przemieszania się, a nawet masową eksplorację kosmosu, z drugiej jednak strony gatunek homo sapiens sam spycha się na krawędź życia i śmierci, zamieniając część błękitnej planety w śmietnik, zatruwając morza i oceany, wycinając w niekontrolowany sposób jej zielone płuca, skazując na zagładę kolejne gatunki roślin i zwierząt.Taka rzeczywistość stawia przed edukacją zupełnie nowe wyzwania. Kształcenie i wychowanie powinny przygotować dzieci nie tylko do "radzenia sobie" w rzeczywistości XXI w., ale przede wszystkim do świadomego wzięcia odpowiedzialności za otaczający nas świat; nie tylko do posiadania wiedzy, ale do jej interioryzacji i wyciągania wniosków na przyszłość; nie tylko podporządkowywania sobie świata, ale przede wszystkim do zrównoważonego współuczestniczenia w życiu planety jako całości.Wydarzenia globalnej pandemii COVID-19 i międzynarodowa przymusowa kwarantanna pokazały ludzkości, jak kruchy jest stworzony przez nią porządek. Obnażyły też bezwzględnie wszystkie braki, błędne założenia i nieadekwatne cele edukacji.Ta książka jest propozycją naprawy systemu kształcenia w różnych jego aspektach. Wytycza nowe kierunki rozwoju szkolnictwa w XXI w. i wskazuje adekwatne strategie nowoczesnego zarządzania. Zaprasza do tworzenia otwartej, włączającej edukacji od nowa, na podstawie świadomego wyciągania konstruktywnych wniosków z przeszłości.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:redakcja Tatiana Krawczyńska-Zaucha ; [recenzenci dr hab. Grzegorz Francuz, prof. UO, ks. dr hab. Zbigniew Wolak, prof. UPJP2].
Hasła:Etyka
Kształcenie
Nauczyciele
Szkolnictwo
Uczniowie
Wychowanie
Zmiana społeczna
Praca zbiorowa
Adres wydawniczy:Kraków : Wydawnictwo Księgarnia Akademicka, copyright 2020.
Opis fizyczny:363 strony : faksymilia, ilustracje ; 21 cm.
Uwagi:Rozdziały lub artykuły tej książki skatalogowano pod własnymi tytułami. Dostępne pod tytułem pracy zbiorowej. Bibliografie, netografie przy pracach. Streszczenie w języku angielskim.
Forma gatunek:Książki. Publikacje naukowe.
Dziedzina:Edukacja i pedagogika
Zakres czasowy:2001-2020 r.
Powstanie dzieła:2020 r.
Twórcy:Francuz, Grzegorz. Recenzja

Krawczyńska-Zaucha, Tatiana. Redakcja

Wolak, Zbigniew. Recenzja

Powiązane zestawienia:Etyka
Kształcenie - socjologia
Nauczyciele
Szkolnictwo
Uczniowie – socjologia
Wychowanie
Zmiana społeczna
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 58.566
Numer inw.: 58566
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy