Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Polityka wiary i polityka sceptycyzmu / Michael Oakeshott ; przełożył Michał Szczubiałka ; redakcja Timothy Fuller.
Okładka pozycji Polityka wiary i polityka sceptycyzmu

Polityka wiary i polityka sceptycyzmu

Tytuł oryginału: "Politics of faith and politics of scepticism, ".

Autor: Oakeshott, Michael Joseph

Notka biograficzna



Polityka wiary i polityka sceptyzmu - opis wydawcyTa książka klasyka XX-wiecznej filozofii polityki ma dość długą historię, ale nieustającą aktualność.Michael Oakeshott (1901-1990) napisał ją prawdopodobnie w 1952 roku, ale ukazała się dopiero jako wydanie pośmiertne. Zawiera, jak cały dorobek tego autora, bardzo oryginalne i świeże spojrzenie na historię nowożytnych i współczesnych

systemów politycznych. Oakeshott nie różnicuje ich tradycyjnie podług nastawienia na cele materialne lub duchowe ani podług legitymacji władzy, lecz pod względem ich stosunku do planowania życia społeczeństwu.Systemy autorytarne ("polityka wiary") jak komunizm czy faszyzm opierają swój koncept rządzenia na przekonaniu, że władza ma narzucać obywatelom określoną "wiarę": pewien cel oraz środki jego osiągania. Ta "wiara" - wiara w utopię - jest oczywiście przeciwieństwem wszelkiej wiary religijnej.Władza "sceptyczna" (chrześcijańska demokracja, liberalizm) nie stawia sobie autorytarnych czy total(itar)nych celów, lecz "zarządza" sprawami społeczeństwa. Zdaniem autora nowożytne państwo porusza się między tymi biegunami, zbliżając się to do jednego, to do drugiego. Bieguny te tworzą dialektyczną jedność i żadnego nie sposób usunąć. Wyposażony w taką perspektywę dzisiejszy czytelnik łatwo rozpozna w historii i w dzisiejszym świecie przykłady pośrednich i modelowo skrajnych systemów władzy. Sam Oakeshott opowiada się po jednej ze stron: chce, aby "sceptyczny styl polityki odzyskał wigor".Michael Oakeshott - wybitny konserwatywny brytyjski filozof polityczny.Urodzony 11 grudnia 1901 roku w Chelsford, zmarł 18 grudnia 1990 w Langton Matravers. Związany z uniwersytetem w Cambridge i z uniwersytetami niemieckimi. Profesor London School of Economics w latach 1952-1969. Przyczynił się do odnowienia i spopularyzowania konserwatywnej filozofii politycznej. Krytyk racjonalizmu w polityce, obrońca doświadczenia i tradycji jako najwyższych instancji politycznych.Napisał: Experience and its Modes (1933), Rationalism in Politics (1962), On History (1983); polski wybór Wieża Babel i inne eseje (1999).

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Michael Oakeshott ; przełożył Michał Szczubiałka ; redakcja Timothy Fuller.
Hasła:Człowieczeństwo
Filozofia brytyjska
Filozofia nowożytna
Filozofia polityczna
Państwo
Sceptycyzm
Wiara
Władza
Esej
Adres wydawniczy:Warszawa : Fundacja Aletheia, 2019.
Opis fizyczny:273 strony ; 20 cm.
Uwagi:Tytuł oryginału: The politics of faith and politics of scepticism.
Forma gatunek:Książki. Publikacje naukowe.
Dziedzina:Filozofia i etyka
Zakres czasowy:1501-1900 r.
Powstanie dzieła:1996 r.
Twórcy:Fuller, Timothy. (1940- ). Redakcja

Szczubiałka, Michał. Tłumaczenie

Powiązane zestawienia:Filozofia
Wiara
Władza państwowa
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 58.103
Numer inw.: 58103
Dostępność: tylko na miejscu

schowek




Notka biograficzna:


Zdjęcie Oakeshott, Michael Joseph

Oakeshott, Michael Joseph

Urodzony 11 grudnia 1901 w Chelsfield, zmarł 19 grudnia 1990 w Acton – angielski filozof i historyk. Ukończył Gonville Caius College na Uniwersytecie Cambridge. Znany głównie jako jeden z odnowicieli filozofii politycznej w XX wieku, krytyk oświeceniowego racjonalizmu głównie w polityce i teoretyk państwa nowożytnego – związku cywilnego civil association. Uznawany za jednego z najwybitniejszych XX-wiecznych angielskich teoretyków polityki. Na gruncie oryginalnego sceptycyzmu filozoficznego, nieufnego podejścia do większości sądów na temat prawdy, dobra i natury rzeczywistości.

Źródło: pl.wikipedia.org






Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:


Okładka książki  O postępowaniu człowieka  1




Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy