Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




Przewodnik po sztuce współczesnej - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Przewodnik po sztuce współczesnej : dlaczego pięciolatek nie mógł tego zrobić? / Susie Hodge ; tłumaczenie Dorota Skalska-Stefańska.
Okładka pozycji Przewodnik po sztuce współczesnej : dlaczego pięciolatek nie mógł tego zrobić?

Przewodnik po sztuce współczesnej : dlaczego pięciolatek nie mógł tego zrobić?

Tytuł oryginału : "Why your five-year-old could not have done that : modern art explained,".

Autor: Hodge, Susie

Notka biograficzna



W przeszłości pozycja artysty w wielkim stopniu zależała od jego technicznych zdolności, umiejętności wiernego odtwarzania realnego świata. Portret miał być prawdziwą i wierną podobizną, a krajobrazy rozpoznawalne w każdym szczególe. Jednak, zwłaszcza po pojawieniu się fotografii, wielu artystów zrezygnowało z tworzenia tego "prawdziwego" podobieństwa na rzecz bardziej bezpośrednich,

pogłębionych obrazów, które wyrażały uczucia dotyczące malowanego tematu. Od początku tych ogromnych zmian artystycznych ambicji krytycy mylili pozorny brak umiejętności warsztatowych z brakiem artyzmu i finezji, wyśmiewając ekspresyjne prace i porównując je do niepodlegających ocenie merytorycznej wysiłków dzieci.W tej prowokującej do myślenia książce Susie Hodge przygląda się 100 dziełom sztuki, które wywołały ogromną wrogość krytyków - od nabazgranej przez Cy Twombly’ego Olimpii (1957), prymitywnego, ale spontanicznego Drzewa życia (1994) Johna Hoylanda do pozornie naturalnego bałaganu Mojego łóżka (1998) Tracey Emin - i tłumaczy, dlaczego nie są one nieistotnymi nowinkami, ale pełnym inspiracji logicznym rozwinięciem artystycznych idei minionych czasów.Autorka wyjaśnia, w jaki sposób głośne dzieła, takie jak Nierzeźbione klocki (1975) Carla Andre - prostokątna aranżacja brył czerwonego drewna cedrowego, którą faktycznie mogłoby łatwo skopiować dziecko - wypełniają pustą niszę w historii idei, pokazując zarówno wpływy wcześniejszych twórców, jak i zainspirowanych przez nie artystów. Pięciolatkowi mogłoby powieść się wykonanie obrazu wirowego podobnego do tych, jakie tworzy Damien Hirst, ale nie zrozumiałby stojących za nim idei oraz miejsca, jakie zajmuje w historii dążeń artystycznych. Susie Hodge gruntownie i wyczerpująco tłumaczy, dlaczego sztuka współczesna nie jest i nigdy nie była dziecięcą zabawą. Hodge umieszcza każdą pracę w kontekście kulturowym, wspierając się ilustracjami dzieł od Hansa Arpa do Andy’ego Warhola, aby zaprezentować dokonania współczesnych artystów. Książka pomaga zrozumieć, w jaki sposób sztuka ewoluuje od realistycznych dzieł wcześniejszych stuleci, zmieniając nasze nastawienie do prezentowanych prac podczas wizyt w galeriach.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Susie Hodge ; tłumaczenie Dorota Skalska-Stefańska.
Hasła:1901-2000
2001-
Historia
Sztuka
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Arkady, copyright 2014.
Opis fizyczny:224 strony : ilustracje (głównie kolorowe) ; 21 cm.
Uwagi:Indeks.
Forma gatunek:Książki. Publikacje popularnonaukowe.
Powstanie dzieła:2012 r.
Twórcy:Skalska-Stefańska, Dorota. Tłumaczenie.

Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

WKK Dla Instytucji
ul. Odyńca 71A
tel. 22 121 12 06

Sygnatura: 7.0
Numer inw.: 66144
Dostępność: wypożyczana dla instytucji na 360 dni

schowek0




Notka biograficzna:


Zdjęcie Hodge, Susie

Hodge, Susie

Susie Hodge, ur. 1960 r., Southend-on-Sea, Wielka Brytania to brytyjska pisarka, historyk i artystka. Ukończyła historię sztuki na University of London. Publikuje książki dla dzieci i dorosłych na tak różnorodne tematy jak sztuka, nauka i religia. Pisze także artykuły i broszury dla muzeów i galerii. Prowadzi wykłady i seminaria.

Źródło: https://www.babelio.com/users/AVT_Susie-Hodge_2879.jpeg






Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:


Okładka książki  Sztuka : 50 idei, które powinieneś znać  2




Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy