Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20190515154003030195 / Katalog / Szczegóły pozycji

- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Katalog druków ulotnych z lat 1914-1918 w zbiorach Biblioteki Narodowej / opracowanie Zofia Głowicka ; współpraca Agnieszka Alberska, Piotr Anczewski, Izabela Jabłońska, Agnieszka Jurkowska.
Okładka pozycji Katalog druków ulotnych z lat 1914-1918 w zbiorach Biblioteki Narodowej

Katalog druków ulotnych z lat 1914-1918 w zbiorach Biblioteki Narodowej

Autor: Głowicka, Zofia




Wydany w ramach programu Niepodległa Katalog druków ulotnych. zawiera 2588 opisów stanowiących bogatą i ciekawą kolekcję odezw, obwieszczeń, rozkazów, afiszy, zaproszeń, ulotek i jednodniówek z lat 1914-1918, znajdujących się w zbiorach Zakładu Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Narodowej w Warszawie. Są to w większości dokumenty rozpowszechniane na terenach Rzeczypospolitej przedrozbiorowej, ale też druki

z pozostałych obszarów krajów zaborczych, uzupełnione materiałami z terenów państw zamieszkiwanych przez emigrację - Francji, Szwajcarii czy Stanów Zjednoczonych Ameryki. Najliczniejsze dokumenty pochodzące od okupantów to odezwy, ogłoszenia i nakazy regulujące różne aspekty życia ludności cywilnej, ukazujące mechanizmy działania władz: od organizowania handlu (m.in. taryfy cen żywności i artykułów codziennego użytku, zasady funkcjonowania sklepów), przez druki dotyczące porządku publicznego (czystości, zasad poruszania się po ulicach, przestrzegania godziny policyjnej) po regulacje wynajmowania mieszkań oficerom lub przedstawicielom władz cywilnych czy zakaz zaczepiania i prowadzenia rozmów z żołnierzami. Liczne druki dotyczą obciążeń miejscowej ludności, np. rekwizycji różnych przedmiotów i produktów na potrzeby wojska, podatków, w tym opłat od towarów luksusowych, futer, a nawet psów. Znajdują się tu także ogłoszenia informujące o wykonanych wyrokach śmierci na szpiegach i pospolitych przestępcach, listy gończe z zachętą w postaci różnej wysokości nagród finansowych za pomoc w schwytaniu osób poszukiwanych oraz regulacje funkcjonowania zawodowych prostytutek. Druki ulotne mają szczególną wartość, w tamtych czasach stanowiły bowiem jedno z podstawowych źródeł informacji dla społeczeństwa, a jednocześnie narzędzie propagandy - powielane w wielu egzemplarzach docierały do przedstawicieli wszystkich klas, będąc swoistym internetem, radiem i telewizją tamtych czasów. Dokumenty te niosły ze sobą duży ładunek emocjonalny, który umożliwia też dzisiejszym czytelnikom zrozumienie i odczucie atmosfery tego ważnego w historii naszego kraju okresu. (źródło BN)

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:opracowanie Zofia Głowicka ; współpraca Agnieszka Alberska, Piotr Anczewski, Izabela Jabłońska, Agnieszka Jurkowska.
Hasła:1901-2000
1914-1918
Dokumenty życia społecznego
Zbiory biblioteczne
Warszawa (woj. mazowieckie)
Katalog zbiorów
Bibliotekarstwo, archiwistyka, muzealnictwo
Adres wydawniczy:Warszawa : Biblioteka Narodowa, 2018.
Opis fizyczny:878 stron : faksymilia ; 30 cm.
Uwagi:Indeksy.
Forma gatunek:Książki. Publikacje naukowe.
Dziedzina:Bibliotekarstwo, archiwistyka, muzealnictwo
Zakres czasowy:1914-1918 r.
Powstanie dzieła:2018 r.
Twórcy:Alberska, Agnieszka. Opracowanie

Anczewski, Piotr. Opracowanie

Jabłońska, Izabela. Opracowanie

Jurkowska, Agnieszka. (1972- ). Opracowanie

Powiązane zestawienia:Dokumenty życia społecznego
Zbiory biblioteczne
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr XXI
ul. Bukietowa 4A
tel. 22 898 30 33

Sygnatura: 18119
Numer inw.: 18119
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy