Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20181120144736037354 / Katalog / Szczegóły pozycji

Stanisław Gomułka i transformacja polska - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Stanisław Gomułka i transformacja polska : dokumenty i analizy 1968-1989 / pod redakcją Tadeusza Kowalika.
Okładka pozycji Stanisław Gomułka i transformacja polska : dokumenty i analizy 1968-1989

Stanisław Gomułka i transformacja polska : dokumenty i analizy 1968-1989

Autor: Kowalik, Tadeusz

Notka biograficzna



Jest to książka wyjątkowa w bogatej już literaturze reform gospodarczych, poświęcona początkowej i zarazem zasadniczej fazie transformacji ustrojowej w Polsce. Jej oś konstrukcyjna to opis, zawarty głównie w dokumentach, aktywności naukowej i ekspercko-politycznej profesora Stanisława Gomułki - wybitnego ekonomisty i współtwórcy radykalnej reformy rynkowej w Polsce.Prezentowany tom otwiera wywiad-rzeka, przeprowadzony przez

profesora Tadeusza Kowalika, w którym rekonstrukcja barwnego życia Stanisława Gomułki i okoliczności formowania się koncepcji reform gospodarczych pozwalają pokazać ten szczególny splot małej i wielkiej historii. Z tego punktu widzenia pasjonująca jest lektura listów, które Gomułka wymieniał z wybitnymi ekonomistami z całego świata, działaczami opozycji demokratycznej, a później - politykami.Historyk dziejów najnowszych znajdzie w tym tomie dokumenty rzucające nowe światło na przełom roku 1989, m.in. na wydarzenia poprzedzające reformy rządu Mazowieckiego, takie jak współpraca z MFW oraz przedsięwzięcia doradcze Georgea Sorosa. Podstawą tomu jest szczegółowy opis dyskusji programowych, źródeł podejmowanych decyzji oraz dokumentacja tego, co przeszło do historii jako plan Balcerowicza.Stanisław Gomułka (ur. 1940) ukończył studia na Wydziale Fizyki i Matematyki UW (1962), w wieku 26 lat obronił doktorat z ekonomii. Pozbawiony pracy etatowej za działalność opozycyjną emigruje w maju 1969 roku do Danii, a w 1970 roku przenosi się do Wielkiej Brytanii. Trzydzieści pięć lat pracuje w słynnej London School of Economics. W latach 80. wykłada także na czołowych uczelniach amerykańskich (Havard University, Stanford University, Columbia University, Pennsylvania University).W 1985 roku angażuje się w projektowanie reform w Polsce, najpierw jako doradca MFW, a od 1989 roku jako doradca kolejnych rządów, negocjuje zmniejszenie długu zagranicznego z klubami Paryskim i Londyńskim. Kontynuuje działalność akademicką na uczelniach zagranicznych i polskich, publikuje prace poświęcone przemianom gospodarczym w Europie Środkowej i Wschodniej. Jego dorobek naukowy to kilkanaście książek i około 100 artykułów, głównie dotyczących teorii wzrostu gospodarczego.W 2008 roku na krótko zostaje wiceministrem finansów, później wraca do działalności naukowej i eksperckiej. Obecnie jest głównym ekonomistą Business Centre Club.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:pod redakcją Tadeusza Kowalika.
Hasła:Gomułka, Stanisław - (1940- )
1901-2000
1944-2000
1968-1989
1989-2000
Ekonomiści
Gospodarka
Polityka
Transformacja systemu społeczno-gospodarczego
Polska
Źródła historyczne
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2010.
Opis fizyczny:1075 stron, [8] stron tablic : ilustracje ; 24 cm.
Uwagi:Bibliogr. publ. S. Gomułki s. 1050-1056 i bibliogr. przy niektórych pracach. Indeks. Tekst częśc. ang.
Forma gatunek:Książki. Publikacje popularnonaukowe. Publikacje naukowe.
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp nr 95
ul. Gruszczyńskiego 12
tel. 22 843 98 31

Sygnatura: 338
Numer inw.: 60317
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzleć zamówienie




Notka biograficzna:


Zdjęcie Kowalik, Tadeusz

Kowalik, Tadeusz

Tadeusz Kowalik - polski ekonomista. W latach 1948–1968 członek PZPR, usunięty za rewizjonizm. W latach 1956–1958 redaktor naczelny tygodnika „Życie Gospodarcze”. Od 1989 profesor. W 1992 współzałożyciel Unii Pracy. Prorektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie. Zwolennik popytowej teorii kapitalizmu Kaleckiego, krytyk polskiej transformacji, propagator koncepcji społecznej gospodarki rynkowej i modelu skandynawskiego.

Źródło: https://encyklopedia.pwn.pl






Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:


Okładka książki  Współczesne systemy ekonomiczne : powstawanie, ewolucja, kryzys  7Okładka książki  Współczesne systemy ekonomiczne : powstawanie, ewolucja, kryzys  8Okładka książki  www.polskatransformacja.pl  9




Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy