Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




Obliczanie Wszechświata - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Obliczanie Wszechświata : jak matematyka odkrywa Wszechświat / Ian Stewart ; przełożył Tomasz Krzysztoń.
Okładka pozycji Obliczanie Wszechświata : jak matematyka odkrywa Wszechświat

Obliczanie Wszechświata : jak matematyka odkrywa Wszechświat

Tytuł oryginału: "Calculating the cosmos : how mathematics unveils the Universe,".

Autor: Stewart, Ian

Notka biograficzna



Obliczanie Wszechświata. O tym jak matematyka odkrywa Wszechświat - opis wydawcyMatematyka, jak pokazuje profesor Stewart, jest siłą napędową astronomii i kosmologii od najdawniejszych czasów. Badania orbit planet dokonane przez Keplera doprowadziły Newtona do sformułowania jego teorii grawitacji, a dwa wieki później Einstein zainspirowany małymi nieregularnościami ruchu Merkurego stworzył swą ogólną teorię

względności. Ian Stewart w sposób prosty i zrozumiały wyjaśnia podstawy grawitacji, czasoprzestrzeni, zasady względności i teorii kwantów oraz to, jak się ze sobą wiążą. Osiemdziesiąt lat temu odkrycie tego, że Wszechświat się rozszerza, doprowadziło do sformułowania teorii Wielkiego Wybuchu. Następnym krokiem było wprowadzenie nowych pojęć, takich jak inflacja, ciemna materia i ciemna energia. Ale czy inflacja wyjaśni strukturę Wszechświata? Czy ciemna materia istnieje? Czy może jesteśmy na progu nowej rewolucji naukowej, która zmieni nasz pogląd na Wszechświat? Takie, wśród wielu innych, są pytania zadawane przez Iana Stewarta podczas wnikliwego matematycznego przeglądu zagadnień astronomii i kosmologii.Ian Stewart - światowej sławy matematyk i autor bestsellerowych książek popularnonaukowych. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Warwick, gdzie wciąż prowadzi aktywną działalność naukową. W roku 2001 otrzymał nagrodę Towarzystwa Królewskiego im. Michaela Faradaya za popularyzację nauki. Jest autorem licznych książek poświęconych matematyce, z których na język polski przetłumaczono dotychczas m.in.: Oswajanie nieskończoności, Histerie matematyczne, Listy do młodego matematyka, Krowy w labiryncie i inne eksploracje matematyczne, Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne, Dlaczego prawda jest piękna, Stąd do nieskończoności, 17 równań, które zmieniły świat, Matematykę życia oraz Podstawy matematyki.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Ian Stewart ; przełożył Tomasz Krzysztoń.
Hasła:Kosmologia
Matematyka
Wszechświat
Opracowanie
Fizyka i astronomia
Matematyka
Adres wydawniczy:Warszawa : Prószyński i S-ka - Prószyński Media, 2018.
Opis fizyczny:407 stron, [8] stron tablic : ilustracje, fotografie, wykresy ; 23 cm.
Uwagi:Indeks.
Forma gatunek:Książki. Publikacje popularnonaukowe.
Dziedzina:Fizyka i astronomia
Matematyka
Powstanie dzieła:2016 r.
Twórcy:Krzysztoń, Tomasz. Tłumaczenie

Powiązane zestawienia:Kosmologia
Matematyka
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 56.665
Numer inw.: 56665
Dostępność: tylko na miejscu

schowek




Notka biograficzna:


Zdjęcie Stewart, Ian

Stewart, Ian

Ian Stewart – brytyjski matematyk, pisarz popularnonaukowy i naukowofantastyczny. Studiował w Churchill College w Cambridge, potem na Uniwersytecie Warwick, gdzie obronił doktorat. Specjalizuje się w układach złożonych. Jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warwick, współpracownikiem „Scientific American” i „New Scientist”, konsultantem Encyklopedii Britannica. Opublikował ponad 140 prac naukowych, a także wiele książek popularnonaukowych.

Źródło: https://en.wikipedia.org/






Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:


Okładka książki  17 równań które zmieniły świat  1Okładka książki  Czy Bóg gra w kości : nowa matematyka chaosu  2Okładka książki  Czy kości grają rolę Boga? : matematyka niepewności  3Okładka książki  Gabinet matematycznych zagadek  4Okładka książki  Gabinet matematycznych zagadek. Cz. 2  5Okładka książki  Histerie matematyczne : gry i zabawy z matematyką  6Okładka książki  Histerie matematyczne : gry i zabawy z matematyką  7Okładka książki  Histerie matematyczne : gry i zabawy z matematyką  8Okładka książki  Histerie matematyczne : gry i zabawy z matematyką  9Okładka książki  Histerie matematyczne : gry i zabawy z matematyką  10Okładka książki  Histerie matematyczne : gry i zabawy z matematyką  11Okładka książki  Histerie matematyczne  12Okładka książki  Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne  13Okładka książki  Krowy w labiryncie i inne eksploracje matematyczne  14Okładka książki  Krótka historia wielkich umysłów : genialni matematycy i ich arcydzieła  15




Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy