Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Ścieżką obok drogi. Cz. 1 / Stanisław Michalkiewicz.
Okładka pozycji Ścieżką obok drogi. Cz. 1

Ścieżką obok drogi. Cz. 1

Autor: Michalkiewicz, Stanisław




Im jesteśmy starsi, wciąż zarazem intelektualnie sprawni, tym częściej nawiedza nas myśl, że przytłaczająca część wysiłku propagandowego, w tym tego przystrojonego w szacowne togi i naukowo utytułowanego, idzie w kierunku tworzenia takiego opisu rzeczywistości, spoza którego nie widać jej samej, który powoduje u odbiorcy, po pierwsze, utratę kontaktu z rzeczywistością, a po drugie, utożsamienie

jej z tymże opisem.
Oto, na przykład, słusznie autor zwraca naszą uwagę na zapis konstytucji RP stanowiący iż "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym..."
Możemy się, oczywiście, tego zdania bezrefleksyjnie nauczyć na pamięć i uznać, że opisuje ono stan faktyczny, ale co pewien czas będzie się ono nam odbijać czkawką polityczną, bo rzeczywistość, którą przesłania, nie przestała istnieć tylko dlatego, że została nam tym zdaniem opowiedziana. Gdy się więc nad nim zastanowimy, musimy za autorem dojść do przekonania, że zdanie to nie ma sensu. Albo bowiem Rzeczpospolita jest państwem demokratycznym, czyli takim, w którym większość narodu ustala prawo, albo państwem nomokratycznym, czyli uznającym niezmienność prawa i wywodzącym je z innego źródła niż wola ludu, która, jak wiadomo, jest zmienna.
Skądinąd wiemy zaś, że prawo, o którym tu mówimy, które ujęte zostało w konstytucji, znikąd się nie wzięło jak tylko z woli ludu... Chodzi zatem o to, czy wybrana w tzw. demokratycznych wyborach większość ma faktyczną władzę rządzenia, czy też jedynie administrowania zgodnie z prawem, którego nienaruszalności pilnuje grupa starców, czerpiących swą niezależność nie z heroicznych cnót, ale z wysokich uposażeń i przywilejów, a więc w istocie starców skorumpowanych?
Czy żyjemy w demokracji może ułomnej, ale jednak normalnej, w której rządzi aktywna większość, czy też w takiej, w której uczestniczyć mogą wszyscy uprawnieni, ale rządzić może tylko uprzywilejowana mniejszość, zgodnie z ustalonymi przez siebie zasadami?

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Stanisław Michalkiewicz.
Hasła:Publicystyka polska - 21 w.
Adres wydawniczy:Radzymin : Wydawnictwo von borowiecky, 2016.
Opis fizyczny:229 s. ; 21 cm.
Powiązane zestawienia:Publicystyka i reportaż polski
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. Nr 8
Aleje Niepodległości 19
tel. 22 848 95 87

Sygnatura: 82-92 Publicystyka polska
Numer inw.: 85576
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów




Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:


Okładka książki  250 pytań do Stanisława Michalkiewicza  1Okładka książki  Ameryka i egzotyka  2Okładka książki  Choroba czerwonych oczu  3Okładka książki  Dobry Okładka książki  Gierkizm czyli Dobra zmiana  5Okładka książki  Judaszyzm czyli Frymarczenie suwerennością  7Okładka książki  Logika wystarczy  8Okładka książki  Michalkiewicz - wariant rozbiorowy : 12 rozmów o tym jak Polska traci niepodległość?  9Okładka książki  Na gorącym uczynku. Cz. 1  10Okładka książki  Na gorącym uczynku. Cz. 2  11Okładka książki  Na gorącym uczynku. Cz. 3  12Okładka książki  Najnowszy testament  14Okładka książki  Naziści i szabesgoje  15




Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy