Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




Matryce, odbitki - ślady kobiet - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Matryce, odbitki - ślady kobiet : polskie graficzki i ich twórczość w dwudziestoleciu międzywojennym / Katarzyna Kulpińska.
Okładka pozycji Matryce, odbitki - ślady kobiet : polskie graficzki i ich twórczość w dwudziestoleciu międzywojennym

Matryce, odbitki - ślady kobiet : polskie graficzki i ich twórczość w dwudziestoleciu międzywojennym

"Polskie graficzki i ich twórczość w dwudziestoleciu międzywojennym "

Autor: Kulpińska, Katarzyna.




Książka jest pierwszą próbą ujęcia w szerokiej perspektywie dorobku polskich artystek dwudziestolecia międzywojennego w zakresie grafiki artystycznej. Ponad sto twórczyń z różnych środowisk artystycznych uprawiało tę dziedzinę, wyróżniając się oryginalnością postaw twórczych, różnorodnością i intensywnością poszukiwań własnych środków wyrazu, a także wysokim

poziomem wykonania. Choć były one pierwszymi (po nielicznych poprzedniczkach tworzących w okresie Młodej Polski) profesjonalistkami, ich twórczość jest z reguły pomijana nie tylko z powodu płci graficzek, ale także statusu uprawianej przez nie dyscypliny, która przez wieki postrzegana była jako podrzędna względem malarstwa i "usługowa" wobec literatury.Jakie były przyczyny zainteresowania się tak dużej liczby uzdolnionych kobiet grafiką artystyczną, wcześniej, poza nielicznymi wyjątkami, uprawianą przez mężczyzn? Czy i w jakim stopniu graficzki zdobyły się na samodzielność koncepcji artystycznej wobec dominującego męskiego punktu widzenia? Czy kryły się za świetnie opanowanym warsztatem i umiejętnościami, tworząc "tak jak" ich koledzy i nauczyciele, czy odnalazły w tej dziedzinie własny obszar ekspresji i środki graficzne jemu służące?Polskie graficzki tworzące w latach 20. i 30. XX wieku, świadome własnych możliwości i specyfiki obranej dyscypliny, odnosiły sukcesy na ogólnopolskiej arenie sztuki i poza granicami kraju; brały udział w licznych, prestiżowych wystawach grafiki i konkursach; zrzeszały się w artystycznych grupach, były członkiniami Związku Polskich Artystów Grafików.Ich twórczość w zakresie grafiki warsztatowej cechuje szczególna rola barwy, upodobanie do form art déco, współistnienie nowych motywów ikonograficznych i tradycyjnych poddanych niekiedy modyfikacji. Badania autorki koncentrują się na życiu i twórczości graficzek (oraz jej recepcji) w kontekście przemian, jakie zachodziły w II Rzeczypospolitej na gruncie polityczno-prawnym i w sferze mentalno-obyczajowej.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Katarzyna Kulpińska.
Hasła:1901-2000
1918-1939
Grafika polska
Sztuka kobiet
Monografia
Historia
Kultura i sztuka
Adres wydawniczy:Toruń : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2017.
Opis fizyczny:731 stron : ilustracje, fotografie ; 23 cm.
Uwagi:Bibliografia na stronach 659-683. Indeks. Streszczenie w języku angielskim. Spis treści także w języku angielskim.
Forma gatunek:Książki. Publikacje naukowe.
Dziedzina:Historia
Kultura i sztuka
Zakres czasowy:1918-1939 r.
Powstanie dzieła:2017 r.
Powiązane zestawienia:Grafika polska
Sztuka
Kobieta
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 55.782
Numer inw.: 55782
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy