Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20170724111345030195 / Katalog / Szczegóły pozycji

- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Co nas drażni, co nas wkurza / Joe Palca, Flora Lichtman ; tłumaczenie Olga Siara ; przedmowy do polskiego wydania Artur Andrus, Tomasz Grzyb ; ilustracje do polskiego wydania Marcin Wicha.
Okładka pozycji Co nas drażni, co nas wkurza

Co nas drażni, co nas wkurza

Tytuł oryginału: "Annoying : the science of what bugs us,".

Autor: Palca, Joe




Według prognoz International Programs Center przy U.S. Census Bureau, 24 września 2010 roku o 19:32 czasu uniwersalnego populacja świata wynosiła 6 870 906 129 ludzi. Ta liczba robi wrażenie. Oznacza bowiem, że 24 września 2010 roku istniało ponad 6,8 miliarda opinii na temat tego, co jest najbardziej irytującą rzeczą na świecie. Zgrzyt paznokcia po tablicy. Kruszenie styropianu. Zaplątany kabel od słuchawek. Głośna

rozmowa telefoniczna w autobusie. Mlaskanie przy jedzeniu. Przedświąteczny tłum w galerii handlowej. Istnieją dźwięki, zapachy i zachowania innych ludzi, które budzą w nas ogromną irytację. Jedyną rzeczą, której wówczas chcemy, jest natychmiastowe przerwanie drażniącej sytuacji. Jak to się dzieje, że nie możemy znieść takich drobiazgów? Dlaczego rzeczy, które nie mają w gruncie rzeczy większego znaczenia, drażnią nas i denerwują? Joe Palca i Flora Lichtman sięgnęli do badań i teorii by wyjaśnić, dlaczego na niektóre bodźce reagujemy silną awersją. Z książki "Co nas drażni, co nas wkurza" Czytelnik dowie się: · dlaczego cechy, które na początku wydawały nam się atrakcyjne w nowym partnerze, z czasem zaczynają nas irytować · jak to się dzieje, że niektórych dźwięków nie potrafimy zignorować i jak to wykorzystują służby medyczne i porządkowe · z jakiego powodu prowadzenie badań naukowych nad wydzieliną skunksów jest szalenie skomplikowane · oraz w jaki sposób naukowcy denerwują badanych, by zdobyć wiedzę o działaniu "zirytowanego" mózgu. Wydzielina skunksa, która kojarzy nam się z zapachem zepsutego jedzenia, zgrzyt paznokci na tablicy, który kojarzy nam się z krzykiem - te irytujące bodźce mogą mieć ze sobą coś wspólnego. Nieprzyjemne doznania łączą się w ich przypadku z reakcjami awersyjnymi, wykształconymi w toku ewolucji, żeby utrzymać nas przy życiu. Czynniki, które budzą w nas irytację, kojarzą nam się z czymś, czego organizm każe nam unikać, dlatego wyzwalają silną reakcję. To kwestia pomylonej tożsamości - nie potrafimy rozróżnić prawdziwego zagrożenia od czegoś, co je naśladuje. Siedzicie na tarasie swojego domu z gazetą i poranną kawą. Przelatująca tamtędy mucha dochodzi do wniosku, że wasza głowa to najciekawsza i najbardziej intrygująca rzecz, jaką widziała w życiu. Niezmordowanie krąży wam wokół uszu. Nie zniechęca jej gazeta, teraz zwinięta i wykorzystywana w charakterze broni. Najwyraźniej ekscytację muchy tylko wzmaga to, że ją odganiacie. Poranna gazeta i kawa mogą działać na was kojąco, ale w obliczu uporczywego bzyczenia przestają się liczyć. Nie ma takiej możliwości, żeby nie irytowała was mucha, która lata wam wokół głowy. Jak to wyjaśnić?

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Joe Palca, Flora Lichtman ; tłumaczenie Olga Siara ; przedmowy do polskiego wydania Artur Andrus, Tomasz Grzyb ; ilustracje do polskiego wydania Marcin Wicha.
Hasła:Frustracja
Gniew
Irytacja
Relacje międzyludzkie
Spostrzeganie
Opracowanie
Biologia
Psychologia
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2017.
Opis fizyczny:XVI, [2], 251, [2] strony : ilustracje ; 21 cm.
Uwagi:Indeksy.
Forma gatunek:Książki. Publikacje popularnonaukowe.
Dziedzina:Biologia
Psychologia
Powstanie dzieła:2011 r.
Twórcy:Andrus, Artur. (1971- ). Przedmowa

Grzyb, Tomasz. Przedmowa

Lichtman, Flora. (1983- ). Autor

Siara, Olga. Tłumaczenie

Wicha, Marcin. (1972- ). Ilustracje

Powiązane zestawienia:Relacje międzyludzkie
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. Nr 20
ul. Żuławskiego 4/6
tel. 22 627 42 22

Sygnatura: 159.9
Numer inw.: 77873
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Wyp nr 104
ul. Ludowa 4
tel. 22 840 29 01

Sygnatura: 159.9
Numer inw.: 42765
Pozycja wypożyczona

Wypożyczona przez: 009651
do dnia: 2024-05-17
schowekrezerwuj
więcejrezerwuj

Wyp nr 108
ul. Puławska 119
tel. 22 843 16 85

Sygnatura: 159,9
Numer inw.: 40285
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy