Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




Sztuka w naszym wieku - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
book
Napis Brak okładki i kartki książki

Sztuka w naszym wieku : kolekcje Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki oraz Fundacji Sztuki Polskiej ING

Strona tytułowa: "Art in our age : collections of Zachęta - National Gallery of Art and the ING Polish Art Foundation".
"Kolekcje Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki oraz Fundacji Sztuki Polskiej ING "

Autor: Banasiak, Jakub

Notka biograficzna



Wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o sztuce, ale baliśmy się zapytać - tak można streścić "Sztukę w naszym wieku". To książka-album, w której znani polscy krytycy, kuratorzy i twórcy tłumaczą świat współczesnej sztuki. Bogato ilustrowaną publikację wydała Fundacji Sztuki Polskiej ING."Sztuka w naszym wieku" to seria przewrotnych i często zabawnych esejów odpowiadających na

najczęściej zadawane pytania dotyczące współczesnej sztuki. Jak odróżnić arcydzieło od sztampy? Kto jest dzisiaj artystą? Co decyduje o cenie dzieła? Tekstom towarzyszą prace najważniejszych polskich twórców współczesnych - m.in. Wilhelma Sasnala, Mirosława Bałki i Artura Żmijewskiego - pochodzące z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.W swojej zaskakującej wypowiedzi performer Oskar Dawicki opisuje znaczenie artystycznego natchnienia, krytyk sztuki Jakub Banasiak tłumaczy, co trzeba umieć, by zostać artystą, a Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki wyjaśnia, czemu na wystawach jest tak mało obrazów.Przystępny język, wysoki poziom merytoryczny tekstów i jednocześnie świetna oprawa graficzna sprawiają, że "Sztuka w naszym wieku" to pozycja nietypowa na polskim rynku albumów poświęconych sztuce. Będzie ona ciekawa zarówno dla koneserów jak i laików, którzy chcieliby lepiej zrozumieć, co obecnie dzieje się w hermetycznym świecie galerii i wystaw. Partnerem publikacji, oraz innych projektów Fundacji Sztuki Polskiej ING, jest Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki. Fundacja Sztuki Polskiej ING - od ponad 15 lat angażuje się w wspieranie i popularyzację młodej polskiej sztuki. Systematycznie tworzy kolekcję prac powstałych w Polsce po 1990 roku, która liczy obecnie 160 dzieł. Wśród nich znajdują się prace m.in.: Zbigniewa Libery, Wojciecha Bąkowskiego, Zofii Kulik i Jadwigi Sawickiej. Fundacja organizuje również projekty wystawiennicze z najważniejszymi instytucjami kultury oraz wydaje publikacje o dużej wartości edukacyjnej.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:[autorzy Jakub Banasiak i 15 pozostałych ; koncepcja publikacji Kamila Bondar ; tłumaczenie Soren Gauger].
Hasła:1901-2000
2001-
Estetyka
Flozofia sztuki
Kolekcjonerstwo
Krytyka sztuki
Sztuka polska
Polska
Album
Esej
Publikacja bogato ilustrowana
Kultura i sztuka
Adres wydawniczy:Warszawa : Fundacja Sztuki Polskiej ING, copyright 2001.
Opis fizyczny:249, [2] strony : ilustracje kolorowe ; 27 cm.
Uwagi:Publikacja powstała z okazji 15-lecia Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz wystawy "Sztuka w naszym wieku", 12 grudnia 2015 - 31 stycznia 2016, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki. Indeks. Równololegły tekst polski i tłumaczenie angielskie.
Forma gatunek:Książki. Albumy i książki artystyczne.
Dziedzina:Kultura i sztuka
Zakres czasowy:-1990-2015 r.
Powstanie dzieła:2015 r.
Twórcy:Bondar, Kamila. Redakcja

Gauger, Soren A. (1975- ). Tłumaczenie

Powiązane zestawienia:Sztuka
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: D-3290
Numer inw.: 3290
Dostępność: tylko na miejscu

schowek




Notka biograficzna:


Zdjęcie Banasiak, Jakub

Banasiak, Jakub

Jakub Banasiak ur. 1980 – historyk i krytyk sztuki, pracuje w Katedrze Historii Sztuki Polskiej Najnowszej na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP. Zajmuje się historią polskiej sztuki nowoczesnej i współczesnej; szczególnie interesuje go zagadnienie relacji sztuki i czynników pozaartystycznych. Członek AICA Polska, redaktor naczelny magazynu o sztuce współczesnej „Szum”. Autor licznych recenzji, esejów i wywiadów, a także trzech książek: Rewolucjoniści są zmęczeni 2008, Zmęczeni rzeczywistością 2009 oraz Oduczyć sztuki. Metoda pedagogiczna Leona [>>]





Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy