Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20170516154129077474 / Katalog / Szczegóły pozycji

- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Romantyzm warszawski 1815-1864 / redakcja naukowa Olaf Krysowski.
Okładka pozycji Romantyzm warszawski 1815-1864

Romantyzm warszawski 1815-1864




"[Książka Romantyzm warszawski 1815-1864] zrodziła sie z potrzeby ukazania specyfiki literatury i życia literackiego w miejscu, w którym rozgrywały się kluczowe dla Polaków wydarzenia polityczne za panowania Aleksandra I, Mikołaja I, pod władzą księcia Konstantego, bezwzględnego rusyfikatora, feldmarszałka Paskiewicza czy - w okresie powstania styczniowego - Aleksandra II.Warto przypomnieć, że Warszawa była jednym z

czołowych ośrodków romantyzmu "w kraju", obok miast takich, jak Kraków czy Lwów. Te ostatnie, wchodzące w skład monarchii habsburskiej, cieszyły się znacznie większą swobodą i autonomią w sferze kultury. W Warszawie trudniej było tworzyć i publikować m.in. z uwagi na cenzurę, która po upadku powstania listopadowego oraz włączeniu Królestwa do państwa rosyjskiego stała się szczególnie surowa. Utwory Mickiewicza, Słowackiego i innych poetów emigracyjnych podejmujących niewygodną dla władz rosyjskich problematykę niepodległościową docierały do Królestwa Polskiego głównie dzięki pomysłowości kurierów umiejętnie omijających działania carskiego aparatu kontroli.W tych warunkach w Warszawie tworzyły się specyficzne formy literatury operującej językiem ezopowym, naznaczonej melancholią czy nastrojami dekadenckimi. Nie tylko zresztą literatura, ale też obyczaje i style zachowań związanych z jej tworzeniem były w Warszawie osobliwe. Kształtowały je m.in. grupy artystyczne, takie jak Cyganeria Warszawska, której członkowie w sposób prowokacyjny - niechlujnym strojem, ekscentrycznym zachowaniem, dystansem do przygnębiającej popowstaniowej rzeczywistości - manifestowali romantyczny indywidualizm, a zarazem niezgodę na ograniczenia i represje, jakim administracja carska poddawała ludność miasta. Te i inne zjawiska wyróżniające stolicę Królestwa wśród pozostałych krajowych ośrodków literackich pozwalają mówić o specyficznym, odrębnym charakterze romantyzmu, który się tam rozwinął."Ze Słowa wstępnego (prof. Olaf Krysowki)

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:redakcja naukowa Olaf Krysowski.
Hasła:1801-1900
Literatura polska
Literatura romantyzmu
Warszawa (woj. mazowieckie)
Monografia
Praca zbiorowa
Literaturoznawstwo
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, 2016.
Opis fizyczny:487 stron : ilustracje, faksymilia ; 21 cm.
Uwagi:Książka dostała dotację J. M. Rekora UW. Bibliografia na stronach 455-472. Indeks. Streszczenie w języku angielskim przy pracach.
Powiązane zestawienia:Literatura polska - historia
Literatura romantyzmu
Warszawa
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 55.531
Numer inw.: 55531
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy