Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20170426122342001402 / Katalog / Szczegóły pozycji

- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Podróż do krainy zeków / Julius Margolin ; przeł. Jerzy Czech.
Okładka pozycji Podróż do krainy zeków

Podróż do krainy zeków

Tyt. oryg.: "Putešestvie v stranu ??-ka, ".

Autor: Margolin, Julius

Notka biograficzna



Znajdowałem się w sytuacji muchy, która usiadła na lepkiej powierzchni z napisem "Śmierć muchom" i chociaż nie umie czytać, nie wie, co to jest klej, i nic nie rozumie, to mimo wszystko jest śmiertelnie przerażona, bo wystarczył jej ułamek sekundy, by poczuć, że już nie może się odkleić, że się nigdy nie oderwie, że stało się coś strasznego i nieodwołalnego.

Powiedzieć prawdę o radzieckich obozach - tylko w taki sposób mógł Margolin "spełnić obowiązek" i pomóc pozostającym w nich nadal towarzyszom niedoli, zwłaszcza temu, któremu zawdzięczał życie - doktorowi Wieniaminowi Bergerowi. Ale już na Morzu Śródziemnym dowiedział się, że tej prawdy nikt w Palestynie nie zechce nawet wysłuchać. (...)

W dobie wielkich konfliktów świat jest czarno-biały - Hitler zgładził miliony Żydów, Związek Radziecki pod przywództwem Stalina pokonał Hitlera; ZSRR był więc sojusznikiem, a zatem każdy, kto krytykował ustrój stalinowski, stawał się wrogiem. W dodatku Stalin w ramach polityki antybrytyjskiej popierał dążenia Żydów do utworzenia własnego państwa i jeszcze w czasie wojny z Arabami w latach 1948-1949 zaopatrywał ich w broń. Wkrótce zmienił swój stosunek do nich, ale niechęć do jawnej krytyki ZSRR przetrwała w Izraelu bardzo długo.

Były więzień "obozów pracy poprawczej" okazał się niepoprawny. Nie zapomniał o nich i nie zamierzał milczeć.

Spotkało go to, co mu przepowiadano na statku - w najlepszym wypadku obojętność, a często wrogość. W rządzonym przez socjalistów Izraelu znalazł się na marginesie życia publicznego. Trzeba zaznaczyć, że obce mu było myślenie kategoriami partyjnymi, motywem przewodnim jego publicystyki była natomiast jawność działania. Początkowo upominał się jedynie o uwięzionych w łagrach, później o wszystkich swoich rodaków pragnących wyjechać z ZSRR, zawsze jednak odrzucał zabiegi zakulisowe, dyplomatyczne. Żądał, by mówiono o tym głośno i wprost. Własne zdanie zachował nawet w sprawie, co do której lewica i prawica izraelska się zgadzały. Było to wtedy, gdy komandosi po kryjomu uprowadzili z Argentyny Adolfa Eichmanna, by postawić go przed sądem w Jerozolimie. W liście do przyjaciela Margolin wyznał, że ze względu na pryncypia jest przeciwny takim metodom. Czy można się więc dziwić, że dla tego indywidualisty ostatnie ćwierćwiecze życia stało się pasmem rozczarowań?

A najważniejsze jego dzieło - książka o stalinowskich obozach - do dziś nie zostało wydane po hebrajsku.
[Ze wstępu Jerzego Czecha]

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Julius Margolin ; przeł. Jerzy Czech.
Seria:Historia / Historie
Hasła:Margolin, Julius - (1900-1971)
Obozy pracy - ZSRR - 1939-1945 r.
Więźniowie obozów - ZSRR - 1939-1945 r.
Więźniowie polityczni - ZSRR - 1939-1945 r.
Pamiętniki rosyjskie - 1939-1945 r.
Adres wydawniczy:Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2013.
Opis fizyczny:701, [3] s. ; 22 cm.
Powiązane zestawienia:Więziennictwo
Obozy pracy
ZSRR - historia
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. Nr 8
Aleje Niepodległości 19
tel. 22 848 95 87

Sygnatura: 94(4) ZSRR
Numer inw.: 84453
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów




Notka biograficzna:


Zdjęcie Margolin, Julius

Margolin, Julius

Julius Margolin urodził się w 1900 roku w Pińsku, skąd niedługo przed wybuchem II wojny światowej wyemigrował do Palestyny. Kiedy kilka miesięcy później odwiedzał swych krewnych w Polsce, zaskoczyła go inwazja Armii Radzieckiej. Wkrótce został aresztowany przez NKWD i wysłany do obozu na północy Rosji, nad jeziorem Onega. Udało mu się przeżyć i w 1945 roku wyszedł na wolność; na krótko wrócił do Polski, a następnie ponownie wyjechał do Palestyny. Wspomnienia z okresu spędzonego w obozie zaczął spisywać zaraz potem, a ukończył je w 1947 roku, jednak ze względu [>>]





Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy