Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Wincentego Pola fascynacje literaturą i krajobrazem / pod redakcją Tadeusza Piersiaka, Artura Timofiejewa ; Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie.
Okładka pozycji Wincentego Pola fascynacje literaturą i krajobrazem

Wincentego Pola fascynacje literaturą i krajobrazem




Przedstawiany tom jest pokłosiem badań polonistów - przede wszystkim historyków literatury, wspartych przez grono autorów, którzy dopełnili naukową refleksję literaturoznawczą wieloma ocenami, sądami i relacjami ukazującymi żywotność tradycji Polowskiej. Tom został podzielony na trzy części, które nazwano "wędrówkami", co w oczywisty sposób nawiązuje do pierwszej pasji "Pana Wincentego" - do wędrowania po

kraju, w obszarach jego dziejów, także tych najdawniejszych, sięgających przeszłości geologicznej. "Wędrówka pierwsza", wprowadzająca w przestrzenie literatury i języka, jest polonistyczną próbą ujęcia twórczości Pola od wewnątrz (problem języka poetyckiego) i z zewnątrz (umiejscowienie Pola w ciągach tradycji historycznoliterackiej, ukazanie relacji Pola z konkretnymi postaciami życia literackiego XIX wieku). Dwie następne części - "Wędrówka druga. Przestrzeń krajobrazu" i "Wędrówka trzecia. Historia i przestrzeń pamięci" - w zamyśle Redaktorów tomu nie są rodzajem tła czy uzupełnienia obrazu pisarstwa Pola i jego osobowości twórczej; są one - należy to podkreślić - integralną częścią wizerunku autora "Pieśni Janusza" i jego dorobku. Słuszne jest bowiem przekonanie, że do tego wizerunku należą nie tylko fakty biograficzne i dzieła zamykające się w ramach wyznaczonych przez datę urodzin i śmierci, ale też literackie życie po życiu, pamięć społeczna i recepcja dzieła pisarza przez "późnych wnuków".

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:pod redakcją Tadeusza Piersiaka, Artura Timofiejewa ; Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie.
Hasła:Pol, Wincenty - (1807-1872)
1801-1900
Geografowie - Polska - 19 w.
Krajobraz - w literaturze polskiej
Literatura polska - tematyka - 19 w.
Materiały konferencyjne
Adres wydawniczy:Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2010.
Opis fizyczny:262 s., [12] s. tabl., [6] k. tabl. : il. (w tym kolor.) ; 24 cm.
Uwagi:Materiały z międzynarodowej konf., 9-12.05.2007 r., Lublin. Bibliogr. przy niektórych ref.
Powiązane zestawienia:Literatura polska - tematyka
Pol Wincenty
Krajobraz
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 49.855
Numer inw.: 49855
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy