Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawybook
book

Antek : wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1945 : gra planszowa

Tyt. odm. : "Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1945 ".

Autor: Łabuszewski, Tomasz.
Opowieść zaczyna się w połowie września 1939 roku w Grodnie. Antek Srebrny bierze udział w przygotowaniach do obrony miasta przed Niemcami. 17 września okazuje się jednak, iż przyjdzie mu walczyć z drugim wrogiem Polski - Rosją sowiecką. Podobnie jak jego autentyczni rówieśnicy (np. trzynastoletni Tadeusz Jasiński), Antek uczestniczy w obronie swojego rodzinnego miasta (20-22 września). Po kapitulacji Grodna Antek pada

ofiarą pierwszej deportacji obywateli polskich daleko na wschód ZSRS (10 lutego 1940 roku). Trafia do Kazachstanu, w miejsce przymusowego osiedlenia, gdzie udaje mu się przeżyć tylko dzięki pomocy miejscowych (Serika i baby Wandy). Wkrótce opuszcza go jednak szczęście. Mimo młodego wieku Antek zostaje aresztowany i skazany na pobyt w prawdziwym "piekle na ziemi" - sowieckim obozie pracy (łagrze). Spotyka tam "bezprizonych" i "urków", będących postrachem Gułagu. Dzięki pomocy jednego z więźniów udaje mu się uciec i - wzorem autentycznej historii Witka Glińskiego - wydostać z ZSRS. Skrawek wolnej Polski odnajduje w Syrii, w szeregach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Wraz z nią bierze udział w jednej z najważniejszych batalii w Afryce Północnej - obronie twierdzy w Tobruku. Na tym nie kończy się jego odyseja. Po połączeniu SBSK z Armią Polską na Wschodzie Antek - już jako żołnierz 2. Korpusu Polskiego - trafia do Włoch, gdzie uczestniczy w zwycięskiej bitwie o klasztor Monte Cassino. Jego długa droga do wolnej Polski kończy się we Włoszech latem 1944 roku... z nadzieją na dalszy ciąg.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:koncepcja i mechanika gry Tomasz Łabuszewski, Aleksandra Wierzchowska, we współpracy z Urszulą Martyńską oraz Marcinem Łaszczyńskim; red. Monika Bielak; opracowanie graficzne Hubert Ronek.
Hasła:Gry i zabawy umysłowe
Adres wydawniczy:Warszawa : Instytut Pamięci Narodowej, 2015.
Opis fizyczny:gra planszowa.
Uwagi:Zawiera: Cztery komiksy opowiadające o kolejnych etapach odysei Antka Srebrnego: obronie Grodna (1939), pobycie "na nieludzkiej ziemi" (1940), walkach o Tobruk (1941) i bitwie o Monte Cassino (1944) oraz dwustronne puzzle, które przedstawiają udział Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej, a także zestaw naklejek na ubrania, prezentujący 12 naszywek noszonych przez żołnierzy SBSK, 2. Korpusu Polskiego oraz tzw. Cyrku Skalskiego oraz replikę orzełka, którego nosili polscy żołnierze w Afryce i we Włoszech Liczba graczy: 2-4; Czas gry: 45 min; Wiek: od 8 lat.
Twórcy:Bielak, Monika. Red.

Łaszczyński, Marcin.

Martyńska, Urszula.

Ronek, Hubert. (1979- ). Oprac.

Wierzchowska, Aleksandra.

Powiązane zestawienia:Gry i zabawy dla dzieci
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: G.302
Numer inw.: 302
Dostępność: wypożyczana na 14 dni

schowekzleć zamówienie


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

book


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.