Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20160111153509077474 / Katalog / Szczegóły pozycji

- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Kobiety, sztuka i społeczeństwo / Whitney Chadwick ; przeł. Ewa Hornowska.
Okładka pozycji Kobiety, sztuka i społeczeństwo

Kobiety, sztuka i społeczeństwo

Tyt. oryg.: "Women, art and society, ".

Autor: Chadwick, Whitney.

Notka biograficzna



Fascynujące wprowadzenie do historii uwikłania kobiet w sztukę. Książka ta w zamierzeniu ma być ogólnym wprowadzeniem do historii aktywności kobiet na polu sztuki. Omawiam w niej artystki, które zdecydowały się zająć profesjonalnie malarstwem, rzeźbą bądź inną dziedziną, oraz ideologie, które narzucają kobietom taki a nie inny rodzaj produkcji i przedstawiania. Staram się w niej także

rozpoznać najważniejsze problemy i nowe kierunki badań, które mają szansę wzbogacić studia historyczne na temat artystek i podsumować wyniki prac opublikowanych do tej pory. Skupienie się na zagadnieniach pojawiających się jednocześnie w dwóch obszarach tematycznych - kobieta jako twórczyni i kobieta jako przedmiot przedstawienia - pozwala objaśnić dyskursy, które wykuwały i rozpowszechniały idee odnoszące się do kobiet i kobiecości w określonych momentach historii. Właśnie w miejscu przecięcia się twórczości i reprezentacji uświadamiamy sobie bowiem to, co nie zostało przedstawione lub powiedziane, czyli wszystkie opuszczenia i przemilczenia, które ujawniają potęgę ideologii kulturowej. - z Przedmowy autorkiW tym znamienitym studium Whitney Chadwick pod znakiem zapytania stawia przekonanie, że wybitna artystka jest wyjątkiem w regule, któremu udało się "przekroczyć swą płeć" i dzięki temu stworzyć znaczące dzieła sztuki. Choć przyznaje, że zwykle nie dostrzega się ogromnych zasług dla kultury wizualnej, jakie mają kobiety różnych epok, jej rozważania nie sprowadzają się wyłącznie do próby ustanowienia alternatywnego, kobiecego kanonu: Chadwick przygląda się od nowa nie tylko samym dziełom, ale też przyczynom, dla których postrzegano je jako mało ważne, i analizuje je w bezpośrednim odniesieniu do płci kulturowej. Omawiając feminizm i jego wpływ na reewaluację twórczości kobiet, autorka odwołuje się do związanych z nimi kwestii: pochodzenia etnicznego, klasy społecznej i seksualności.Pierwsze polskie wydanie tej książki oparte jest na poprawionej i rozszerzonej piątej edycji brytyjskiej i zawiera nowy rozdział poświęcony ewolucji, jaką przeszły feministyczna historia sztuki i pedagogika od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, oraz sposobom, w jakie artystki podejmowały strategie feministyczne bądź poddawały je subwersji. Uaktualnione wydanie przynosi omówienie twórczości najważniejszych artystek, jakie pojawiły się w ostatnich latach na arenie międzynarodowej, między innymi Wangechi Mutu, Pae White, Yael Bartany, Jenny Saville i Teresy Margolles.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Whitney Chadwick ; przeł. Ewa Hornowska.
Hasła:1601-1700
1701-1800
1801-1900
1901-2000
Feminizm - historia
Kobieta - kultura
Kobieta - socjologia
Kobieta - w sztuce
Sztuka kobiet - historia
Sztuka - tematyka
Adres wydawniczy:Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2015.
Opis fizyczny:599, [1] s. : il. (w tym kolor.) ; 25 cm.
Uwagi:Bibliogr. s. 539-575. Indeks.
Powiązane zestawienia:Feminizm
Kobieta – kultura
Kobieta – socjologia
Sztuka - tematyka
Kobieta - w sztuce
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 54.152
Numer inw.: 54152
Dostępność: tylko na miejscu

schowek




Notka biograficzna:


Zdjęcie Chadwick, Whitney

Chadwick, Whitney

Whitney Chadwick ur. w 1943 r.specjalizuje się w sztuce amerykańskiej i europejskiej XX wieku; jest autorką wielu poświęconych tym zagadnieniom książek. Uczestniczy w konferencjach poświęconych twórczości kobiet, publikuje na ten temat specjalistycznych czasopismach naukowych i prowadzi wykłady o surrealizmie, feminizmie i sztuce współczesnej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Jest profesorem emerytowanym San Francisco State University.

Źródło: rebis.com.pl





Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy