Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Wielowymiarowość przestrzeni życia współczesnego dziecka / pod red. Jadwigi Izdebskiej i Joanny Szymanowskiej.
Okładka pozycji Wielowymiarowość przestrzeni życia współczesnego dziecka

Wielowymiarowość przestrzeni życia współczesnego dziecka




Świat każdej jednostki - pisał Kurt Lewin - jest dynamiczną przestrzenią życia, obejmującą stany rzeczy oraz dążenia, cele, aspiracje, zachowania człowieka. Przestrzeń oznacza ogół dynamicznych stosunków między siłami działającymi w jednostce i poza nią, w środowisku, do którego jest ona włączona w sposób aktywny. Przestrzeń życia dziecka, przyjmując orientację

humanistyczną, określić można jako pole psychofizyczne, które tworzą ludzie i ich otoczenie. Jest to zatem przestrzeń fizyczna (środowiskowa) - materialna część otoczenia i przestrzeń mentalna kształtowana przez świadomość poszczególnych osób, ich myśli, przeżycia, doświadczenia, relacje, zachowania, uznawane wartości symboliczne. Od najmłodszych lat dziecko uczy się rozpoznawać różne przestrzenie, poruszać się w nich, odkrywać ich cechy, właściwości, różne wymiary. Wzrasta ono na przecięciu różnorodnych przestrzeni o bardzo zróżnicowanym charakterze, wymowie społecznej, moralnej, emocjonalnej. Dzisiaj przestrzeń życia dziecka cechuje ogromna złożoność, zmienność jej struktury, nasycenie wielością bodźców, wpływów, oddziaływań. Zmienia się i równocześnie poszerza się codzienna przestrzeń życia dziecka, wyznaczona rodzajem kontaktów społecznych, pojawiającymi się nowymi źródłami kształtującymi dziecięce doświadczenia, przeżycia. Zmiany powstające w wyniku procesów globalizacji, rodzimej transformacji, ponowoczesności, zachodzące w obrębie każdej z przestrzeni życia dziecka, stają się asumptem do formułowania pytań o to, kim jest dziecko, w jakich warunkach wzrasta, jakie możliwości stwarza mu przestrzeń edukacyjna, medialna, rodzinna? Na wiele z nich autorzy poszczególnych tekstów próbują odpowiedzieć, odwołując się do analiz własnych, badań teoretycznych i empirycznych, podejmując próbę ukazania dziecka w różnych przestrzeniach jego życia, w kontekście nowych możliwości rozwojowych, edukacyjnych, ale także niepokojących zjawisk czy wielorakich współczesnych zagrożeń. Książkę tworzą trzy części, merytorycznie ze sobą powiązane, poprzedzone wstępem a kończące się informacją o Autorach poszczególnych rozdziałów.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:pod red. Jadwigi Izdebskiej i Joanny Szymanowskiej.
Hasła:Dziecko - socjologia - Polska - od 1989 r.
Adres wydawniczy:Białystok : Trans Humana Wydawnictwo Uniwersyteckie, 2009.
Opis fizyczny:408 s. : il. ; 21 cm.
Powiązane zestawienia:Dziecko - socjologia
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. Nr 20
ul. Żuławskiego 4/6
tel. 22 627 42 22

Sygnatura: Czytelnia: 316
Numer inw.: 71877
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzleć zamówienie

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 49.135
Numer inw.: 49135
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy