Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




Wyzwania autorytetu w praktyce społecznej i kulturze symbolicznej - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Wyzwania autorytetu w praktyce społecznej i kulturze symbolicznej : (przechadzki krytyczne w poszukiwaniu dyskursu dla teorii) / Lech Witkowski ; posł. Maria Dudzikowa [et al.].
Okładka pozycji Wyzwania autorytetu w praktyce społecznej i kulturze symbolicznej : (przechadzki krytyczne w poszukiwaniu dyskursu dla teorii)

Wyzwania autorytetu w praktyce społecznej i kulturze symbolicznej : (przechadzki krytyczne w poszukiwaniu dyskursu dla teorii)

Autor: Witkowski, Lech

Notka biograficzna



Lech Witkowski w swej nowej książce udowadnia, że pożegnanie z autorytetem (zjawiskiem i pojęciem) jest chyba przedwczesne. We wstępie do Wyzwań autorytetu... zapowiada co prawda, że czas zapotrzebowania na autorytety skończył się, jednak faktycznie - jeśli dobrze odczytuję tę zapowiedź, to nie chodzi o zerwanie z tym problemem, lecz raczej zależy mu na nowym jego odczytaniu, i to w dwóch możliwych warstwach:

realnej i semantycznej. Pierwszy zabieg L. Witkowskiego polega na wyrwaniu autorytetu naukom behawioralnym, a więc odcięciu go od sił żywotnych oferowanych przez ten kierunek uprawiania psychologii, który polega na redukowaniu wszystkiego do konkretnych zachowań ludzi i prowadzenia precyzyjnych badań empirycznych (najlepiej eksperymentalnych). Propozycja L. Witkowskiego polega na wprowadzeniu autorytetu w obszar nauk humanistycznych, czyli uznaniu, że zjawisko to ma genezę kulturową, a tym samym jest bardziej płynne, bardziej uwarunkowane tradycją historyczną, bardziej wysycone wartościami, niż chcieliby to zaakceptować przedstawiciele nauk behawioralnych. Drugi zabieg na autorytecie polega na nadaniu temu pojęciu nowego znaczenia. Mówiąc krotko i konkretnie, chodzi o potraktowanie autorytetu jako soczewki, która pozwala ludziom lepiej orientować się w otoczeniu społecznym, pewne rzeczy wyodrębniać z niego wyraziście, a inne ignorować, przetwarzać informacje o świecie zgodnie z tym, co widzimy w tym "szkle powiększającym" autorytetu. Chcąc jak najlepiej oddać to oryginalne podejście: autorytet jest generatorem znaczeń społecznych, który pozwala z nieograniczonej liczby sensów możliwych do wydobycia z rzeczywistości uznać za własne tylko niektóre z nich.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Lech Witkowski ; posł. Maria Dudzikowa [et al.].
Hasła:Autorytet - antropologia społeczna
Pedagogika - teoria
Adres wydawniczy:Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2009.
Opis fizyczny:522 s. ; 25 cm.
Uwagi:Bibliogr. s. 463-473. Indeks.
Powiązane zestawienia:Autorytet
Pedagogika - teoria
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 48827
Numer inw.: 48827
Dostępność: tylko na miejscu

schowek




Notka biograficzna:


Zdjęcie Witkowski, Lech

Witkowski, Lech

Urodzony 1 sierpnia 1951 w Olsztynie – polski profesor filozofii edukacji, filozofii kultury i epistemologii. Dyrektor Centrum Studiów Zaawansowanych i Badań Naukowych przy Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy. Brat Zbigniewa Witkowskiego. W 1969 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Kopernika w Toruniu. Następnie podjął studia matematyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które ukończył w roku 1974, jako student „Primus inter pares” z 1973 roku. Sześć lat później doktoryzował się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pracą [>>]






Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:






Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy