Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20150213102909028956 / Katalog / Szczegóły pozycji

"Gdy normy wszystkie z zawias wyskoczą" - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki
Okładka pozycji

"Gdy normy wszystkie z zawias wyskoczą" : literatura, emigracja, naród w projekcie dla Polski Teodora Tomasza Jeża (Zygmunta Miłkowskiego)

Autor: Ossowska, Danuta.




Zygmunt Miłkowski (1824-1915) urodził się na Podolu, ale od młodzieńczych lat aż do śmierci przebywał na emigracji. Znany pod literackim pseudonimem Teodor Tomasz Jeż był autorem ponad 70 powieści (dzisiaj już niemal zapomnianych) oraz tysięcy stron publicystyki i obszernej korespondencji. Nie należał wprawdzie do elity twórców wyznaczających nowe drogi w sztuce, ale swym pisarstwem trafiał w oczekiwania i

potrzeby czasu. Literacką parabolę łączył z elementami powieści popularnej: sensacją, skandalem, przerysowaniem, satyrą. A że podstawą utrzymania jego i jego rodziny było jedynie pisarstwo, stąd pośpiech i wynikająca z tego mała staranność redakcji tekstów, lekceważenie budowy fabuły i zasad kompozycji. Nie przesądza to jednak o wartości dorobku Jeża. To, co w nim najważniejsze, to stała obecność spraw dotyczących kultury narodowej. Przez emigrację Miłkowski postrzegany był jako polityk, publicysta i działacz. W kraju na odwrót - tu o jego wyjątkowej pozycji i popularności przesądzał autorytet pisarza stale obecnego w życiu społecznym i kulturalnym. Przebywając z rozmaitymi misjami w różnych zakątkach Europy (Rumunia, Turcja, Francja, Anglia, Belgia, Szwajcaria), utrzymywał kontakty z najważniejszymi ośrodkami w kraju - z Poznaniem, Warszawą, Krakowem, Lwowem, a także centrami polonijnymi - Paryżem i Petersburgiem. Miłkowski funkcjonował zatem w dwóch różnych przestrzeniach komunikacyjnych - emigracji i kraju. Będąc reprezentantem emigracji postyczniowej, uznawał np. jej rygoryzm etyczny, który cechował m.in. brak akceptacji dla włączania się Polaków w struktury państw zaborczych. Miłkowski bowiem, przyjmując na siebie rozliczne obowiązki organizacyjne, odpowiadał za program ideowy emigracji wobec kraju. W głębokim przekonaniu pisarza emigracja i kraj stanowiły jedność, a dające się dostrzec różnice stanowiły modyfikacje tego samego wzoru. Postawa ta nie znajdowała zrozumienia ani w kraju, ani w środowisku emigracyjnym. Miłkowskiego należy traktować więc jako pisarza "osobnego", szczególnego, który pozostając niemal przez pół wieku na emigracji, był szeroko znany i popularny, a dzięki swej wyrazistości światopoglądowej, konsekwentnemu stylowi myślenia i działania stanowił rodzaj katalizatora, punkt odniesienia i wzór do naśladowania dla współczesnych.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Danuta Ossowska.
Hasła:Jeż, Teodor Tomasz - (1824-1915)
1801-1900
1901-2000
Świadomość narodowa - Polska
Słowiańszczyzna - w literaturze polskiej
Literatura polska - historia - 19-20 w.
Adres wydawniczy:Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, cop. 2008.
Opis fizyczny:334, [1] s. ; 24 cm.
Uwagi:Indeks.
Powiązane zestawienia:Świadomość narodowa
Literatura polska - historia
Słowiańszczyzna
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 48.624
Numer inw.: 48624
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy