Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
book
Napis Brak okładki i kartki książki

Kulturowe czynniki bezpieczeństwa

Autor: Czaja, Jan




WPROWADZENIETematem niniejszej książki jest kontekst kultury i bezpieczeństwa, ujmowany w dwóch różnych aspektach podmiotowych - narodowym i międzynarodowym. Spojrzenie na te relacje przez pryzmat czynników kulturowych - musi uwzględniać oba te wymiary, na tyle jednak, na ile bezpieczeństwo narodowe związane jest z bezpieczeństwem międzynarodowym. A to oznacza, że czasem jest to problematyka, która daje się wyraźnie

rozdzielić, czasem zaś podział będzie sztuczny, trudny do wyodrębnienia. Jest to specyfika bezpieczeństwa w czasach współczesnych. Dziś większym zagrożeniem wydają się bardziej konflikty wewnętrzne, najczęściej właśnie kulturowo-etniczne, rozlewające się na zewnątrz, niż typowe konflikty między państwami, związane z agresją jednego państwa na drugie.Mimo to autor podjął taką próbę, dokonując podziału materiału na kulturowe czynniki bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, mając świadomość zarówno celowości, jak i sztuczności takiego zabiegu. Podziały i różnice kulturowe są bowiem czynnikiem, który wyróżnia narody i grupy etniczne, z drugiej jednak strony przepływy zjawisk i czynników kulturowych przypomi nają niekiedy magmę, gdyż w warunkach otwarcia na świat nie da się zatrzy mać ich potoku i ograniczyć do jakiegoś fragmentu. A to ma - jak i cały proces globalizacja który przyspiesza te zjawiska - strony zarówno pozytywne, jak i negatywne, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa. Globalizacja, dla której sfera zjawisk kulturowych jest jednym z głównych obszarów dyfuzji, powoduje, że globalizują się zarówno zagrożenia płynące z tego obszaru, jak i konieczność ich zwalczania, co możliwe jest często jedynie w oparciu o szerokie międzynarodo we porozumienie.Obecnie prawie każda strategia bezpieczeństwa narodowego poszczególnych państw, a także strategie organizacji bezpieczeństwa zbiorowego rozpoczynają się albo od wyliczenia zagrożeń o podłożu kulturowym, albo umieszczone są one na miejscu głównym. Są to przede wszystkim takie zagrożenia, jak: konflikty etniczne, religijne, kulturowe i rasowe, niekiedy o podłożu historycznym, zjawiska migracji i wielokulturowości, terroryzm międzynarodowy, którego źródłem są wymienione problemy oraz inne zagrożenia asymetryczne. Źródło wielu z nich tkwi przede wszystkim w kulturze.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Jan Czaja ; Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Hasła:Bezpieczeństwo międzynarodowe - a kultura
Bezpieczeństwo narodowe
Kultura - a polityka
Kultura - socjologia
Świadomość społeczna
Adres wydawniczy:Kraków : Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne - Oficyna Wydawnicza AFM : na zlec. Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, 2008.
Opis fizyczny:322, [2] s. ; 24 cm.
Uwagi:Bibliogr. s. 285-298. Indeksy. Streszcz ang. Spis treści także ang.
Powiązane zestawienia:Kultura
Kultura - socjologia
Świadomość społeczna
Bezpieczeństwo międzynarodowe
Bezpieczeństwo narodowe
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 47.591
Numer inw.: 47591
Dostępność: tylko na miejscu

schowek




Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:






Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy