Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20131105150734057952 / Katalog / Szczegóły pozycji

Rodzicielstwo zastępcze - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Rodzicielstwo zastępcze : idea, problemy, analizy, kompetencje / Magdalena Joachimowska ; Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
Okładka pozycji Rodzicielstwo zastępcze : idea, problemy, analizy, kompetencje

Rodzicielstwo zastępcze : idea, problemy, analizy, kompetencje

Autor: Joachimowska, Magdalena.




W dobie znaczących i zauważalnych przemian, kryzysu (jak podają: Adorno, Kawula, Radziewicz-Winnicki, Turowski, Tyszka, Marody, Giza-Poleszczuk), czy nawet upadku (Horkheimer, Lasch, Greenspan) rodziny, podjęcie tematu opieki zastępczej nad dzieckiem osieroconym jest z pewnością uzasadnione. Nie dla samych dywagacji, rzecz jasna, ale dla ustalenia, jaki jest stan reformowanego1 systemu opieki nad dzieckiem i rodziną w Polsce. Ponadto stawiam sobie za cel

określenie, co w rodzinnej opiece zastępczej jest istotą i podstawą dobrych, efektywnych działań na rzecz dziecka, czyli jego pomyślnego rozwoju w poczuciu bezpieczeństwa, więzi i tożsamości.Po szerokiej kwerendzie i analizie literatury przedmiotu zdecydowałam (mam nadzieję, że słusznie i trafnie), iż o jakości opieki nad dzieckiem decyduje - obok prawa i działań samorządu terytorialnego - edukacja, czyli przygotowanie rodziców zastępczych do pełnienia tej trudnej roli. Przygotowanie, na podstawie szkoleń, których efektem jest wyposażenie rodzica zastępczego w odpowiednie kompetencje, czyniące go autonomicznym, aktywnym i skutecznym w działaniach na rzecz dobra przyjętego pod opiekę dziecka. Aktywizacja środowisk lokalnych i poszczególnych jego podmiotów to jedno z głównych zadań pedagogiki społecznej, szeroko opracowane w rodzimej literaturze (Znaniecki, 1922; Radlińska, 1935; Wierzbicki, 1973; Stochmiałek, 1998; Radziewicz-Winnicki, 1999, 2004). Edukacja rodziców zastępczych jest formą aktywizacji ściśle związaną z takimi ideami pedagogiki społecznej, jak idea edukacji środowiskowej i idea pomocniczości (subsydiarności) czy idea podmiotowości.Moje przekonanie umocniły słowa A. Radziewicza-Winnickiego, przekonujące, iż: "Działania kompensacyjne, organizowane formy pomocy i samopomocy za pośrednictwem edukacyjnego wsparcia pozwolą tworzyć warunki sprzyjające urzeczywistnianiu się typu idealnego społeczeństwa obywatelskiego, które stanowić będą dla jednostki społeczeństwo w pełni przyjazne" (Radziewicz-Winnicki, 2004, s. 87). Przyjazne również dla dziecka, które z różnych przyczyn musi być separowane od biologicznych rodziców.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Magdalena Joachimowska ; Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
Hasła:Rodzina zastępcza - Polska - 21 w.
Adres wydawniczy:Bydgoszcz : Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, 2008.
Opis fizyczny:213, [1] s. : il. ; 24 cm.
Uwagi:Bibliogr. s. 192-205. Streszcz. ang.
Powiązane zestawienia:Rodzina zastępcza
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp nr 95
ul. Gruszczyńskiego 12
tel. 22 843 98 31

Sygnatura: 37
Numer inw.: 49260
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzleć zamówienie

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 46.849
Numer inw.: 46849
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy