Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20130911125400070555 / Katalog / Szczegóły pozycji

- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Międzynarodowe uwarunkowania rozwoju regionalnego / red. Bartosz Jóźwik, Henryk Ponikowski ; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Wydział Nauk Społecznych.
Okładka pozycji Międzynarodowe uwarunkowania rozwoju regionalnego

Międzynarodowe uwarunkowania rozwoju regionalnego




Przedstawienie Czytelnikom złożoności zadań realizowanych w ramach polityki rozwoju regionalnego w kontekście uwarunkowań międzynarodowych stanowi główny cel opracowania. Nie ulega wątpliwości, że złożoność tej problematyki wymaga interdyscyplinarnego podejścia, które reprezentuje skład Autorski wywodzący się ze środowisk naukowych oraz samorządowych.Część pierwsza

opracowania dotyczy szeroko rozumianego międzynarodowego wymiaru rozwoju regionalnego. W tym względzie podkreślamy nie tylko znaczenie kontekstu globalnego oraz pojawiających się dylematów i wyzwań, ale zwracamy uwagę na trajektorie rozwoju, rolę współpracy w stosunkach międzynarodowych i wagę podejścia zintegrowanego. W ujęciu międzynarodowym ważnym kontekstem rozwoju jest rola granicy i pogranicza oraz napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych i korzyści związane z rozwojem rynków finansowych.W drugiej części pracy, poświęconej realizacji europejskiej polityki rozwoju na szczeblu krajowym, zwracamy uwagę na subsydiarność jako ważną zasadę realizacji tej polityki. Należy podkreślić, że subsydiarność oznacza także godzenie europejskich i krajowych priorytetów rozwoju z lokalnymi warunkami działania. W kształtowaniu konkurencyjnej przestrzeni kraju i regionu ważną rolę odgrywa więc polityka spójności, z funduszami strukturalnymi jako instrumentami tego rozwoju. Wspomaganie rozwoju zależy też od różnych działań politycznych, możliwości kształtowania układu osadniczego, wsparcia sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a nawet lokalnych grup działania.Część trzecia opracowania dotyczy wyzwań europejskiej polityki spójności na przykładzie województwa lubelskiego. Wybór tego województwa nie jest przypadkowy. Region ten po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. był najbiedniejszym regionem we Wspólnocie. Stanowił i stanowi nadal ważne wyzwanie dla europejskiej polityki spójności. Mając na uwadze międzynarodowy kontekst problemów rozwoju tego regionu, chcemy pokazać wyznaczone cele, podejmowane działania i zmiany, które dokonują się m.in. dzięki wsparciu pochodzącemu z funduszy europejskich. Wskazujemy również na bariery rozwoju i oczekiwania samorządów wobec nowego okresu programowania na lata 2007-2013. Interesująca jest też ocena wpływu dokonujących się zmian na nastroje gospodarcze mieszkańców i przedsiębiorców. Należy podkreślić, że natura rozwoju regionalnego jest bardzo złożona. Z tego względu - w kontekście uwarunkowań międzynarodowych - dla rozwoju regionalnego istotne jest zachowanie również dziedzictwa kulturowego.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:red. Bartosz Jóźwik, Henryk Ponikowski ; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Wydział Nauk Społecznych.
Hasła:Rozwój regionalny - Polska - 21 w.
Polska - a Unia Europejska - gospodarka
Adres wydawniczy:Lublin : Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Wydział Nauk Społecznych, 2008.
Opis fizyczny:439 s. : il. ; 24 cm.
Uwagi:Bibliogr. przy pracach.
Powiązane zestawienia:Rozwój regionalny
Polska – a Unia Europejska
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 46.661
Numer inw.: 46661
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy