Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20130114182515098000 / Katalog / Szczegóły pozycji

Budżet obronny Polski na początku XXI wieku - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Budżet obronny Polski na początku XXI wieku : fakty i oczekiwania : praca zbiorowa / pod kier. Janusza Płaczka ; [aut. Henryk Borsuk et al.] ; Akademia Obrony Narodowej.
Okładka pozycji Budżet obronny Polski na początku XXI wieku : fakty i oczekiwania : praca zbiorowa

Budżet obronny Polski na początku XXI wieku : fakty i oczekiwania : praca zbiorowa




W polskiej literaturze przedmiotu jest mało publikacji dotyczących budżetu obronnego Polski. Jest to obszar badań, który budzi zainteresowanie zarówno polityków, wojskowych, jak i ekonomistów. Współcześnie w dobie demokracji społeczeństwo polskie domaga się rzetelnych i aktualnych informacji na temat kształtowania się wydatków wojskowych państw MATO oraz naszych sąsiadów niebędących w Sojuszu. Przedmiotem

zainteresowania jest przeznaczanie środków budżetu MON na poszczególne rodzaje sił zbrojnych, zakup uzbrojenia oraz wydatki związane z kształtowaniem rent i emerytur wojskowych. Istotne są tu także tendencje występujące w tym zakresie wśród naszych sojuszników w NATO. Na przełomie 2008/2009 roku Ministerstwo Obrony Narodowej odczuło skutki recesji gospodarczej, bowiem obniżono realizację zakładanych wydatków o 10%. Budżet MON w 2009 r. otrzymał już o ok. 20% niższe środki niż dotychczas planowano. Spowodowało to cięcia w zakupach uzbrojenia, zwalnianie przede wszystkim pracowników cywilnych wojska, odroczenie remontów budynków i konserwację sprzętu oraz ograniczenie procesu szkolenia wojsk. Jednocześnie należy zaznaczyć, że już od połowy 2009 r. Polska przeszła na system armii ochotniczej, co rodzi obawy o koszty funkcjonowania tego typu armii i jej stan ilościowy. Wreszcie istnieje potrzeba nakreślenia stosownych prognoz w tym zakresie na najbliższe lata. Pracownicy i doktoranci Instytutu Logistyki są w pełni predestynowani do zajęcia się tymi problemami z punktu widzenia rzetelności prowadzonej analizy naukowej.Mając na uwadze powyższe uzasadnienie wyboru tematu, pragniemy w tym opracowaniu zrealizować następujący cel badań: dokonać diagnozy wydatków obronnych Polski w latach 2000-2008 i nakreślić możliwrą prognozę tychże wydatków na najbliższe pięć lat. Wszystko to zostanie dokonane na tle naszego otoczenia w Sojuszu NATO i najbliższych sąsiadów.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:pod kier. Janusza Płaczka ; [aut. Henryk Borsuk et al.] ; Akademia Obrony Narodowej.
Hasła:System obronny państwa - finanse - Polska - od 1989 r.
Wojsko - finanse - Polska - od 1989 r.
Adres wydawniczy:Warszawa : Akademia Obrony Narodowej, 2010.
Opis fizyczny:238 s. : il. ; 25 cm.
Uwagi:Bibliogr. s. 228-234.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 52.352
Numer inw.: 52352
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy