Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Aksjologiczne i praktyczne aspekty integracji europejskiej / pod red. Ewy Kozerskiej i Tomasza Schefflera.
Okładka pozycji Aksjologiczne i praktyczne aspekty integracji europejskiej

Aksjologiczne i praktyczne aspekty integracji europejskiej




WstępWyraz Europa wraz ze słowami pochodnymi i ich synonimami należy do najpopularniejszych elementów w wokabularzu współczesnego dyskursu politycznego. Jednocześnie pojęcia te, wbrew potocznym mniemaniom, należą do bardziej kłopotliwych, albowiem ich pole semantyczne stale fluktuuje, przyczyniając się do nieporozumień interpretacyjnych. Wynika to chociażby z tego, że już sam termin Europa, będąc polifemem,

musi konotować różne skojarzenia. Dla zobrazowania trudności z tym związanych wystarczy przypomnieć kilka faktów. Jeżeli na Europę spojrzymy z punktu widzenia geografa, to powiemy, że jest to kontynent położony na półkuli północnej, którego trzon lądowy rozciąga się równoleżnikowo między ujściem rzeki Bajdaraty do Morza Karskiego (68ř 41‘ dł. geogr. wsch.) na wschodzie a przylądkiem Roca (9ř 27‘ dł. geogr. zach.) na zachodzie oraz południkowo między przylądkiem Marroqui (35ř 58‘ szer. geogr. pn.) na południu a przylądkiem Nordkyn (71ř 08‘ szer. geogr. pn.) na północy; że jej obszar obejmuje ok. 10 min km2, z czego na wyspy przypada ok. 0,7 min km2, na półwyspy - ok. 2,7 min km2, resztę zaś stanowi trzon lądowy; że granica Europy na południu przebiega wzdłuż północnych wybrzeży Morza Kaspijskiego, obniżeniem Kumsko-Manyckim, Morzem Azowskim i linią skłonu szelfowego Morza Czarnego, by przez Bosfor i Dardanele dojść do Morza Egejskiego i objąć Morze Śródziemne z większością wysp znajdujących się na jego obszarze; następnie przez Gibraltar granica wychodzi na atlantycki skłon szelfu, który w rejonie Wysp Brytyjskich występuje nawet ok. 1000 km od wybrzeża oraz obejmuje rozciągający się od Brytanii do Grenlandii Próg Wyvillc-Thomsona, z którego ponad poziom morza wznoszą się Wyspy Owcze i Islandia; następnie wzdłuż szelfu norweskiego granica biegnie Morzem Barentsa po Nową Ziemię, by wreszcie wschodnimi stokami Uralu i rzeką Embą dotrzeć ponownie do Morza Kaspijskiego1. Jeżeli jednak na Europę spojrzymy z punktu widzenia historyka, to zauważymy z jednej strony stałe rozrastanie się terytoriów obejmowanych interesującym nas pojęciem, z drugiej zaś umowność przyjmowanych na przestrzeni dziejów jej granic fizycznych i cywilizacyjnych, łącznie z tymi, które wyznaczają współcześni geografowie.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:pod red. Ewy Kozerskiej i Tomasza Schefflera.
Hasła:Integracja europejska
Adres wydawniczy:Wrocław : Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2007.
Opis fizyczny:202 s. ; 24 cm.
Uwagi:Streszcz. ang. przy pracach.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 43.938
Numer inw.: 43938
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy