Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
book
Napis Brak okładki i kartki książki

Społeczeństwo obywatelskie w polskiej myśli politycznej obozu rządowego 1939-1945

Autor: Poboży, Błażej




WSTĘPDzieje polityczne II Rzeczypospolitej ze szczególnym uwzględnieniem jej ostatnich lat oraz ewolucja myśli politycznej tamtego okresu stanowią niezwykle interesujący przedmiot badań tak dla historyków, jak i politologów. Jednym z najważniejszych wyzwań dla tych ostatnich jest próba opisania rzeczywistości historycznej przy użyciu współczesnych politologicznych kategorii pojęciowych.Do pojęć tego rodzaju należy

społeczeństwo obywatelskie. W ostatnich latach równie często posługują się nim politycy, publicyści, jak i ludzie nauki. Zdecydowana większość rodzimych badaczy stoi na stanowisku, że społeczeństwo obywatelskie do publicznej debaty w Polsce powróciło dopiero w następstwie przemian społeczno-politycznych, związanych z przełomowym rokiem 1989- Autor tej pracy nie zgadzając się z tą opinią, podjął dyskusję ze środowiskiem naukowym, stawiając tezę o istnieniu wcześniejszych przejawów tej idei w polskiej myśli politycznej.W podejściu tym mógł liczyć na oparcie u części historyków i politologów m.in. Juliusza Bardacha i Michała Pietrzaka, którzy - choć w ograniczonym zakresie - dotykali problemu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, jednoznacznie wskazując na istnienie jego instytucji w okresie odrodzonej Rzeczypospolitej. O ile jednak wspomniani badacze przyjęli, iż po ustanowieniu sanacyjnej, a po wojnie komunistycznej dyktatury idea społeczeństwa obywatelskiego (jako postulat) powróciła dopiero na sztandarach demokratycznej opozycji lat osiemdziesiątych, o tyle autor tej publikacji starał się odnaleźć jej wcześniejsze przejawy w polskiej myśli politycznej okresu II wojny światowej i okupacji niemiecko-radzieckiej. Zgromadzony obszerny materiał źródłowy pozwolił mu sformułować głÃ³wną tezę stwierdzającą, iż idea społeczeństwa obywatelskiego była obecna w polskiej myśli politycznej obozu rządowego w latach 1939-1945.Rozwijając głÃ³wną tezę, odzwierciedloną w tytule przedkładanej publikacji, należy poczynić kilka uwag wstępnych. Pomijając na tym etapie centralne dla pracy pojęcie społeczeństwa obywatelskiego, zdefiniowane i szczegółowo wyjaśnione w pierwszym rozdziale, w tym miejscu należy wyjaśnić znaczenie pozostałych terminów. Po pierwsze, zdefiniowania wymaga pojęcie myśli politycznej. Autor książki, za Kazimierzem Przybyszem, posługuje się dwoma zbliżonymi definicjami - Adama Czarnoty i Kazimierza Opałka. Według pierwszej myśl polityczna to "historycznie zmienne poglądy na sferę rzeczywistości społecznej związanej ze stosunkami społecznymi i mechanizmami sprawowania władzy".

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Błażej Poboży ; Instytut Nauk Politycznych. Uniwersytet Warszawski, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.
Hasła:Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie - 1939-1945 r.
Partie polityczne - ideologia - Polska - 1939-1945 r.
Polskie Państwo Podziemne
Społeczeństwo obywatelskie - teoria - Polska - 1939-1945 r.
Adres wydawniczy:Warszawa : Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR : Muzeum Historii Ruchu Ludowego, 2007.
Opis fizyczny:304 s. ; 25 cm.
Uwagi:Bibliogr. s. 286-295. Indeks.
Powiązane zestawienia:Polskie Państwo Podziemne
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 43.279
Numer inw.: 43279
Dostępność: tylko na miejscu

schowek



Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy