Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20110929194200077474 / Katalog / Szczegóły pozycji

Świat rzeczy - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Świat rzeczy : zarys antropologiczny / Janusz Barański.
Okładka pozycji Świat rzeczy : zarys antropologiczny

Świat rzeczy : zarys antropologiczny

Autor: Barański, Janusz

Notka biograficzna



Świat rzeczy. Zarys antropologiczny to pionierska w nauce polskiej rozprawa o metodzie antropologii rzeczy. Należy dodać, iż nie jest to jakieś podsumowanie polskiej refleksji na tym polu, ale próba ustanowienia nowej u nas dziedziny wiedzy "od fundamentów", które badacz wyznacza - mówiąc metaforycznie - w "polu pustym". (.) Choć jest to praca teoretyczna i metodologiczna, odnosi się do całego - nazwę to tak - kosmosu rzeczy, który jest

dostępny naszemu doświadczeniu. Tym samym publikacja ta włącza się w rozległy nurt antropologii współczesności, tworzy metodologiczny fundament antropologii codzienności.Z recenzji prof. dr hab. Rocha SulimyRzadko mam okazję obcować z podobnej klasy polskimi pracami. (.) Uważam, że tę książkę za opracowanie wybitnie twórcze i inspirujące, zarówno erudycyjne, jak i teoretycznie przekonywające. (.) Kompetencja badawcza, elegancja dowodu i styl narracji, połączone z zawartości argumentacji, czynią z pracy Janusza Barańskiego opracowanie wręcz wzorcowe. Jego atutem nie do przecenienia jest rehabilitacja tych tradycji myśli antropologicznej, które w dyskusjach humanistycznych różnych dyscyplin zdawały się już odrzucone na dobre.Z recenzji prof. dr hab. Wojciecha Józefa BursztyJanusz Barański - adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor prac z zakresu mitologii słowiańskiej, teorii kultury, metodologii nauki, retoryki słowa publicznego - min. książki Socjotechnika między magią a analogią. Szkice o masowej perswazji w PRL-u i III RP. Tłumacz prac z dziedziny etnologii, komunikacji społecznej, studiów kulturowych. Członek Komitetu Redakcyjnego Serii Cultura Wydawnictwa UJ, udostępniającej polskiemu czytelnikowi przekłady prac klasyków etnologii i antropologii kulturowej oraz innych dziedzin humanistyki i nauk społecznych zajmujących się człowiekiem i jego kulturą. Orędownik korzystania z potencjału poznawczego klasyki antropologicznej, która wzbogacona o podejścia nowsze i niektóre ujęcia dyscyplin pokrewnych nieodmiennie dostarcza narzędzi rozumienia kultury jako sposobu życia człowieka.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Janusz Barański.
Seria:Anthropos
Hasła:Przedmioty użytku codziennego - antropologia społeczna
Adres wydawniczy:Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, cop. 2007.
Opis fizyczny:376 s. ; 21 cm.
Uwagi:Bibliogr. s. 363-376.
Powiązane zestawienia:Przedmioty użytku codziennego
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 43.216
Numer inw.: 43216
Dostępność: tylko na miejscu

schowek

CzN nr XXI
ul. Bukietowa 4A
tel. 22 898 30 33

Sygnatura: 9024
Numer inw.: 9024
Dostępność: tylko na miejscu

schowek




Notka biograficzna:


Zdjęcie Barański, Janusz

Barański, Janusz

Janusz Barański ur. 1 grudnia 1960 w Wieluniu – polski etnolog i antropolog kulturowy, profesor w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się teorią i metodologią antropologiczną, teorią kultury, estetyką antropologiczną, muzeologią i problematyką dziedzictwa kulturowego. Wiceprzewodniczący Komisji Etnograficznej Polskiej Akademii Umiejętności, członek Komitetu Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk oraz European Association of Social Anthropologists.

Źródło: Wikipedia






Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:


Okładka książki  Etnologia i okolice : eseje antyperyferyjne  1




Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy