Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

#




- Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
book
Napis Brak okładki i kartki książki

Biblioteka polska

Autor: Kołakowski, Andrzej

Notka biograficzna



Biblioteka polska przedstawia książki i szkice polskich myślicieli pierwszej połowy XX wieku. Są to dzieła dziś trudno dostępne i rzadko czytane, zapomniane, wyparte z pamięci, czasem zafałszowane przez cenzurę lub zakazane w czasach PRL. Łącznie tworzą one bibliotekę współczesnego, myślącego Polaka i dają świadectwo dziejom rozumu w Polsce. Andrzej Kołakowski, historyk filozofii, doktor,

wykłada na Uniwersytecie Warszawskim i w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Zajmuje się współczesną filozofią dziejów i filozofią kultury, zwłaszcza niemiecką i polską. Autor książki Spengler (1981) i wyboru pism Spenglera Historia, kultura, polityka (1990) oraz licznych artykułów dotyczących tej problematyki. Nie starałem się tych szkiców przedstawiać ani w porządku chronologicznym, ani problemowym tworzącym rozdziały, części czy strukturę typologicznych ramek, nie obciążałem ich także aparaturą naukową przypisów odwołań, bibliografii. Ułożyłem je koncentrycznie i cyklicznie w postaci myśli krążących wokół i powracających do tematów takich, jak kryzys, katastrofa, rewolucja, totalizm, teoria kultury i cywilizacji, wizje przyszłości, poszukiwania dróg prowadzących z trudnej teraźniejszości w niepewną przyszłość . Andrzej Kołakowski Słowo od autora Wszyscy teraz zajmujemy się po trosze układaniem list kanonicznych i publikowaniem wskazanych na nich dzieł, albo przynajmniej ich komentowaniem. Jest u nas jedna tylko dziedzina, którą ta mania omija - jest nią mianowicie myśl polska. Zwłaszcza myśl polska XX wieku - nikt nie układa żadnych kanonów ani rankingów, a nawet trudno znaleźć jej zapalonych czytelników. Biblioteka polska Andrzeja Kołakowskiego ten bezwład przełamuje. Jak można myśleć współcześnie nie myśląc o tych, którzy myśleli współcześnie przed nami? Edward Abramowski i Stanisław Brzozowski, Kazimierz Twardowski i Marian Zdziechowski, Florian Znaniecki i Bronisław Malinowski, Roman Ingarden i Kazimierz Ajdukiewicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz i Tadeusz Kotarbiński, Henryk Elzenberg i Stefan Swieżawski wskazują bogatą konstelację zjawisk różnych lecz wyraźnych, zasługującą na to, aby znaleźć się obok poetyckiego i prozatorskiego gwiazdozbioru, wejść zatem do polskiego kanonu kulturalnego . z Przemowy prof. dr hab. Andrzej Mencwel, Instytut Kultury Polskiej Uniwersytet Warszawski.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Andrzej Kołakowski.
Hasła:Polska - kultura - 20 w.
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, cop. 2007.
Opis fizyczny:403, [1] s. ; 24 cm.
Uwagi:Indeks.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 42.530
Numer inw.: 42530
Dostępność: tylko na miejscu

schowek

CzN nr XXI
ul. Bukietowa 4A
tel. 22 898 30 33

Sygnatura: 6743
Numer inw.: 6743
Dostępność: tylko na miejscu

schowek

WKK Dla Instytucji
ul. Odyńca 71A
tel. 22 121 12 06

Sygnatura: 1
Numer inw.: 48932
Dostępność: wypożyczana dla instytucji na 360 dni

schowek0




Notka biograficzna:


Zdjęcie Kołakowski, Andrzej

Kołakowski, Andrzej

Andrzej Paweł Kołakowski ur. 12 sierpnia 1964 w Międzyrzeczu – polski pieśniarz, poeta, pedagog, publicysta, nauczyciel akademicki, działacz opozycyjny w okresie PRL.

Źródło: wikipedia.org






Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:






Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy